migren.gen.tr https://www.migren.gen.tr Migren, Migren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, migren.gen.tr Tue, 15 Sep 2015 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Migren Teşhisi https://www.migren.gen.tr/migren-teshisi.html Sun, 04 Nov 2018 16:17:47 +0000 Migren Teşhisi, Migren genel olarak 20-30 yaşlarından sonra görülmeye başlayan bir baş ağrısı hastalığıdır. Bu hastalık genellikle kadınlarda daha sık görülme eğilimindedir. Dünyada Türkiye ve yapılan toplum çalı Migren Teşhisi, Migren genel olarak 20-30 yaşlarından sonra görülmeye başlayan bir baş ağrısı hastalığıdır. Bu hastalık genellikle kadınlarda daha sık görülme eğilimindedir. Dünyada Türkiye ve yapılan toplum çalışmalarında, bu yaş grupları içinde migren kadınlarda %16-22, olarak erkeklerde ise %8 oranında olduğu görülmektedir. Yani bu istatistikler doğrultusunda bu yaşlardaki her beş kadından biri ve her on erkekten biri migren hastasıdır. Migrenle ilgili bilinmesi gereken çok önemli özelliklerden birisi kişilerin çektikleri migren ağrısının sıklığının, biçiminin ve günlük yaşamı etkileme gücünün migren hastaları arasında farklılık gösterebileceğidir. Bazı hastalar migren ağrıları sebebiyle işlerini, güçlerini, yapamaz hale gelirler. Yataktan çıkamayıp, evle ilgili sorumluluklarını yerine getiremez hale gelirler. Bazılarının ise doğru zamanda aldıkları bir ağrı kesici ilaçla performanslarında her hangi bir bozulma gözlenmez.

Sık karşılaşılan bir başka durum ise, migreni olan hastaların büyük bir kısmının baş ağrılarının sinüzit sebebi ile olduğunu sanmalarıdır. Oysa sinüzit tıpkı grip ve idrar yolu enfeksiyonu gibi mikrobik sebeplerle oluşur. Baş ağrısı özellikleri migrenden çok farklıdır ve antibiyotik tedavisi sonrası da düzelme başlar. Sinüzitin yeni bir enfeksiyon atağı olmadığı sürece migren gibi tekrarlayıcı baş ağrısına sebep olması beklenmez. Kişilerin alın bölgesinde çektikleri ağrının çoğunlukla sinüzit nedeni olduğunu düşünürler. Fakat migren ve gerilim tip baş ağrılarında da ağrı bu bölgeye yerleşebilir. Migreni olan hastaların bir başka yanlış sanıları da, gözlerinin bozuk olduğunu düşüncesi ile ilk olarak göz doktorlarına baş vurmalarıdır. Hastalar çoğunlukla kulak burun boğaz ve göz hatta bazen iç hastalıkları uzman doktorları tarafından kontrol edildikten daha sonra nörolojiye yönlendirilirler.

Migren teşhisi hastanın anlatmış olduğu baş ağrısı özelliklerinin, Dünya Baş ağrısı derneği tarafından belirlenmiş olan, kriterlere uyması sonucu da doktor tarafından konulmaktadır. Migren teşhisi konulması için Dünya Baş ağrısı derneğinin beyin tomografisi veya magnetik rezonans yani (MR) gibi bir görüntüleme yapılması önerisinde bulunmazlar. Migren teşhisi hasta doktor görüşmesi sırasında konulur. Eğer doktor migren ağrısı dışında baş ağrısına sebep olabilecek bir sebep olduğundan şüphe duyuyorsa radyolojik görüntüleme isteyebilir. Fakat ne yazık ki ülkemizde bu incelemeler bir çok migren hastasına gereksiz yere yapılmaktadır. Buda hem ülkemizin ekonomik kaynaklarının boşa gitmesi ve kötüye kullanılmasına hem de tomografi çektirecek olan hastaların gereksiz yere radyasyona maruz kalmalarına sebep olmaktadır.

 

 

]]>
Migren Göz Ağrısı https://www.migren.gen.tr/migren-goz-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 06:17:50 +0000 Migren göz ağrısı olarak da kişilerde kendini belli edebilmektedir. Migren, halk arasında sıklıkla rastlanan bir sağlık problemidir. Şiddetli hatta dayanılmayacak baş ağrılarına neden olmaktadır. Bazı kişilerde şiddet Migren göz ağrısı olarak da kişilerde kendini belli edebilmektedir. Migren, halk arasında sıklıkla rastlanan bir sağlık problemidir. Şiddetli hatta dayanılmayacak baş ağrılarına neden olmaktadır. Bazı kişilerde şiddetli göz ağrıları da bir belirti olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra göz migreni olarak bilinen bir çeşidi de bulunmaktadır. Göz migreni, genel olarak kadınlarda daha sık görülmektedir.

Migren Belirtileri Nelerdir

Migren hastalığı, her yaştan kişide görülebilmektedir. Bununla birlikte migren göz ağrısı olarak ortaya çıkmadan önce göz önünde ışık çakmaları, ışıklı hayali çizgiler görme şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu şekilde kişiler atağın geleceğinin farkına varmaktadır. Bu hastalığın sebebi, beyin damarlarındaki daralma olarak bilinmektedir.

Migren Göz Ağrısı Sebepleri Nelerdir

Göz damarlarında meydana gelen geçici felçlerde migren göz ağrısı veya göz migrenine yol açabilmektedir. Uzmanlar, bu tip şikayetleri olan kişilerin mutlaka koruyucu tedavi olmaları gerektiğini dile getirmektedir. Göz migreni daha kısa süreli ataklar halinde gerçekleştiği için normal migren hastalığından ayrılmaktadır. İleri boyutlarda geçici görme kayıplarına da yol açabilmektedir. Bu nedenle geç kalmadan hekime başvurmak gereklidir.

Genç kızların ergenlik döneminde migren göz ağrısı şikayetine sıklıkla rastlanmaktadır. Baş ve boyun bölgelerinde meydana gelen ağrılar, yeterli derecede beslenmemek, eski kaşar, çikolata, çay, kahve vb. bazı yiyecekler, çok parlak ışıklar, hava değişikliği, aşırı yorgunluk, gebelik, adet dönemi gibi hormonal değişiklikler atakların gelmesinde tetikleyici unsur olabilmektedir.

Atakların görülme sıklığı kişilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kimileri 2 ayda bir atak geçirirken kimilerinde ayda bir hatta haftada bir ataklar meydana gelebilmektedir. Bu durum hastanın seviyesine göre, çevresindeki tetikleyici unsurlara göre değişkenlik göstermektedir. İlerleyen seviyelerde ataklar sıklaşıp, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başlamaktadır. Şiddetli derecede ve tekrarlayan ağrılarda mutlaka bir doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmaktadır.

 

]]>
Gerilim Tipi Migren https://www.migren.gen.tr/gerilim-tipi-migren.html Mon, 05 Nov 2018 10:45:41 +0000 Gerilim tipi migren, çok eski zamanlardan beri insanlarda ciddi baş ağrılarına neden olan bir durumdur. Geçmişten beri tıbbi olarak tedavisi bulunmayan gerilim tipi migren, normal migren sorunlarına göre biraz daha az görülü Gerilim tipi migren, çok eski zamanlardan beri insanlarda ciddi baş ağrılarına neden olan bir durumdur. Geçmişten beri tıbbi olarak tedavisi bulunmayan gerilim tipi migren, normal migren sorunlarına göre biraz daha az görülür. Genellikle ergenlik sonrasında ve yetişkinlik dönemlerinde meydana gelen bu durum  her ne kadar tıbbi tedaviler yapılsa bile ortadan tamamen kaldırılamamaktadır. Fakat yapılan bazı bitkisel tedavilerle bu rahatsızlığın ortaya çıkarmış olduğu belirtiler ortadan kaldırılabilir. Rahatsızlığın başlamasından sonra ağrı her ne kadar az olsa bile daha sonraki zamanlarda gerekli olan müdahaleler yapılmaz ise ağrılar ciddi derecelerde artabilir.

Gerilim tipi migren nedir

Gerilim tipi migren direk olarak insan vücudunda bulunan kasların kasılmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle olası sinirlilik, stres durumları, aşırı korku, heyecan ve bunlara benzer duygusal durumlarda bu rahatsızlığın ciddi olarak ortaya çıkması muhtemel bir durumdur. Özellikle genetik olarak migren rahatsızlığına olan yatkınlık durumlarında insanlar bu problemi yaşarlar. Migren ciddi olarak baş ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumlarda direk olarak insanların iş hayatı, sosyal yaşamı ve aile içi yaşantısı da son derece olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. 

Gerilim tipi migren rahatsızlığında çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir. Fakat bu ağrılar herhangi bir ilaçla tam olarak ortadan kaldırılamadığı için genellikle uzman doktorlar gerilim tipi migren sorunlarında hastalarına ilaç önermemektedir. Gerilim tipi migren rahatsızlıklarında insanlarda çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Özellikle bünye olarak zayıf olan insanlarda ve bayanlarda mide bulantısı ve kusma rahatsızlıkları çok fazla görülmektedir. Bunun için gerilim tipi migren için yapılacak bazı uygulamalar sizler için olumlu sonuçlara neden olacaktır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkardığı sorun özellikle gece vakitlerinde insanlarda diş sıkma, uyurken vücudu kasma ve diş gıcırdatma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda gerilim tipi migrenin çok daha şiddetli görünmesi nedeniyle bu belirtilerde oldukça ciddi bir şekilde görülür. Gerilim tipi migren rahatsızlıklarında ortaya çıkan şiddetli ağrılar direk olarak kişide psikolojik sorunlara da neden olur. Özellikle aile içerisinde bu psikolojik sorundan dolayı huzursuzluk sorunları da oluşabilir. Fakat bu durum genellikle kronik olarak gerilim tipi migren yaşayan insanlarda ortaya çıkar. Gerilim tipi migrende genellikle kişinin ense kasları etkin rol oynamaktadır. Bu kasların sürekli gerilerek spazma neden olması nedeniyle bu bölgede farklı sorunlar ortaya çıkarak nörolojik durumlarla karşı karşıya kalmak gibi durumlar görülebilir. 

Gerilim tipi migren rahatsızlığı için neler yapılabilir

 • İnsanlardan uzak ve çok daha sessiz bir alanda uzun süre dinlenmek sizler için çok iyi olacaktır. Bunun için doğal ortamları tercih edebilirsiniz. 
 • Her ne kadar sesten rahatsızlık duysanız bile gerilim tipi migren probleminde kısık seste sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz 
 • Çeşitli bitki çaylarını tüketerek vücudunuzu rahatlatabilir ve güzel bir şekilde uyku uyuyabilirsiniz.

 

]]>
Hemiplejik Migren https://www.migren.gen.tr/hemiplejik-migren.html Mon, 05 Nov 2018 15:44:34 +0000 Hemiplejik Migren; Kronik, nöbetler halinde gelen migren türüdür. Genellikle çocukluk döneminde başlayan migren türüdür ama her yaşta görülebilir. Migren ataklarının yanında belli bir bölgeyi de kapsayan nörolojik olgular da Hemiplejik Migren; Kronik, nöbetler halinde gelen migren türüdür. Genellikle çocukluk döneminde başlayan migren türüdür ama her yaşta görülebilir. Migren ataklarının yanında belli bir bölgeyi de kapsayan nörolojik olgular da gözlemlenir. Hemiplejik migren tanısında en önemli ayırt edicilerden biri belli bir bölgeyi kapsayan güçsüzlük ya da felç durumudur. BU güçsüzlük ya da felç durumu migrenin şiddetine göre 15 dakika ile 60 dakika arasında devam edebilir. Migren atakları ile birlikte ortaya çıkan bu geçici felç durumu çocukluk döneminde başlayabildiği gibi ergenlik ya da yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. 
Hemiplejik migren, nadir olarak beyindeki kan dolaşımının olumsuz olarak etkilendiği bir migren türüdür. Motor sistemde yol açtığı tahribat ile karakterize edilir. İlk olarak 1953'te Whitty AJ ve arkadaşları tarafından tanımlanmıştır. Uzun süren depresyon, beyin sapında aktivasyon bozukluğu, nöfizyolojik değişiklikler ile genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı kabul edilmektedir. 

Hemiplejik migren tanısı; Biyokimyasal ve hematolojik  testler ile lomber fonksiyon görüntüleme yöntemleri ile hastalık tanısı konulabilir. Ataklar sırasında yüksek ateş, yaşamsal işlevlerin zayıfladığı patalojik uyku bozukluğu, şaşkınlık ve çevreyi tanıyamama hali, koordinasyon kaybı, her iki gözde birden görme alanında daralma, duyusal işlevsizlik, beyin sinir hücrelerinde olağan dışı elektro kimyasal boşalma ve bilinç kaybı görülebilir.  Atak bittiğinde tam bir düzelme sağlanabildiği ve belirtilerden eser kalmadığı gibi bazı durumlarda kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu atakların çoğu 20 yaşından önce gözlenmektedir. 
Hemiplejik migren atakları sırasında birçok çalışma göstermiştir ki beyin ve kaslar arasındaki kan akışında değişiklikler olmaktadır. Tanı için atak sırasında çekilen MR yani manyetik rezonans görüntülemesi istenebilir. 

Hemiplejik migren süt çocukluğu döneminde başlamışsa alternan hemiplejik migren adını alır. Ataklar genellikle uyanıkken ve ayda 2 ya da 3 defa görülür. Ataklar sırasında bebeğin gözleri istemsiz şekilde hareket eder. 

Hemiplejik migren tadavisi; Hastalığın gelişimine bağlı olarak triptanlar kullanılabildiği gibi Covera olarak da bilinen HS, Isoptin SR, veralan tedavileri kullanılmaktadır. Ayrıca, sara hastalığı tedavisinde kullanılan asetozolomid tedaviler uygulanabilir. Birçok doktor hala Montrin ve Advil gibi tipik migren tedavisinde kullanılan ilaçlar ile beta blokerler, kalsiyum kanal blokerlerını kullanmaktadır. 
]]>
Kahve Migrene İyi Gelirmi https://www.migren.gen.tr/kahve-migrene-iyi-gelirmi.html Tue, 06 Nov 2018 06:56:21 +0000 Kahve migrene iyi gelirmi, Bazı migrenli hasta olanlarda kahve migreni tetiklemektedir. Birtakım hastalar ağrı başlangıcında içtikleri kahvenin faydalı olduğunu belirtmektedir. Yalnızca kahve ile migrenini geçiren, üstelik i Kahve migrene iyi gelirmi, Bazı migrenli hasta olanlarda kahve migreni tetiklemektedir. Birtakım hastalar ağrı başlangıcında içtikleri kahvenin faydalı olduğunu belirtmektedir. Yalnızca kahve ile migrenini geçiren, üstelik ilacı kahve ile beraber kullananlar bulunur. Migren için kullanılan birtakım ağrı kesiciler kafein içerir. Tarihte pek çok ünlü adının migreni bulunur. Migreni olanlar kendisini bilir. İyi geliyorsa içebilirsiniz. Migrenliyseniz kahve yasak yaklaşımı yanlıştır. 

Kahve migrene iyi gelirmi 

Benzer yorumu çay içerisinde yapabiliriz. çayın migreni tetiklemesi kişiye yönelik değişir. Kahveden farkı migrene yararlı olması fazla bilinmemesidir. Gündelik oldukça çok çay tüketenlerde çay içilmezse başı ağrısı olabilmektedir yorumu yapılabilir. Birtakım uzmanlar kahvenin ihtiva ettiği kafein maddesinin migren ağrısına faydalı olduğunu söylemektedir. Migren atağının yaklaştığını hissettiğiniz anda 1-2 saat arayla bir fincan bayatlamamış kahve içmeniz ağrıyı azaltabilir. Bununla beraber uyuşturucu madde tesiri olan kafein ağrının ani hafiflemesine destekçi olabilmektedir. Nöroloji uzmanları migren hastalarının gündelik bir fincan kahve içmesinin koruma amaçlı özelliği olduğunu, fazla çay ve kafein, çikolata, çilek benzeri yiyecek ve içeceklerden de uzak durmaları gerektiğini ifade etmektedirler. Migren hastalarının ilaç tüketimi ve koruma amaçlı yolları migrenin fazladan kadınlarda görülebilen genellikle tek taraflı çok ağrı, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği ışık, ses hassasiyetinin meydana geldiği nörolojik bir rahatsızlık olduğunu uyarı söylemektedirler. Bazı durumlarda migren çift taraflı da hissedilebilir. Enseden başlar göze vurabilir, göz ya da ensede daha kuvvetli olabilmektedir. 
Migreni tetikleyen etmenler içinde uyku düzensizlikleri, çok ya da az uyku oldukça çok kafein ile çay tüketimi, baskı, sorun, peynir, çilek, çikolata tüketimi, uçak yolculukları ve basınç değişiklikleri yer ediniyor. Migren hastalarının ağrı kesiciyi sıkça kullanmaları, başka bir deyişle ayda 15 gün ve daha fazlası ağrının kronikleşmesine yol açıyor. Bu rehabilitasyona cevabı hepten zorlaştırıyor. Hastanın daha depresif bir ruh durumu almasına yol açıyor.

Bir fincan kahve yararlı, fazlası zararlı
 
Özellikle gün içerisinde bir fincan kahve tüketimi migren için koruma amaçlı meydana geldiğini dile getiren hekimler kahve migrene iyi gelir mi sorusuna cevaben migrenli hastaların bilhassa öğle saatlerinde uyumamaları, fazla çay ve kahve tüketiminden kaçınmaları fakat gün içerisinde bir fincan kahve koruma amaçlı olarak bilinmektedir.
]]>
Migren Sinüzit https://www.migren.gen.tr/migren-sinuzit.html Tue, 06 Nov 2018 14:46:05 +0000 Migren Sinüzit, Şiddetli biçimde baş ağrısı yaşayan kişilerin bir çoğu kendilerini migren sinüzit hastası olarak ilan edebilmektedir. Aslına bakarsak yapılan bu davranış kesinlikle tıp dünyasında etik değildir Migren Sinüzit, Şiddetli biçimde baş ağrısı yaşayan kişilerin bir çoğu kendilerini migren sinüzit hastası olarak ilan edebilmektedir. Aslına bakarsak yapılan bu davranış kesinlikle tıp dünyasında etik değildir. O halde dilerseniz, migren sinüzit ilişkisine, farklarına ve ne olduklarına bir göz atalım.

Migren sinüzite istinaden otonom sinir sistemine bağlı olarak ortaya çıkan ve baş ağrılarına neden olan kronik bir hastalıktır. Migren kelimesi yunanca kökenlidir ve başın tek tarafındaki ağrı anlamına gelmektedir.

 • Migren ağrısı zonklayıcı türdedir.
 • Ağrı şiddetlendiği durumlarda mide bulantısı eklenir.
 • Migren ağrısı sırasında ışığa ve sese karşı duyarlılık oluşur.
 • Karanlığa ihtiyaç duyulur.
 • Migren ağrısı sırasında, hareket etmek ağrıyı arttırır.
 • Migrende sinüzitin aksine ağrılar genellikle tek taraflı olarak ortaya çıkmaktadır. Gibi belirtiler migreni sinüzitten ayıran temel ilişkidir.
 • Beslenmede öğün atlamak
 • Uyku düzensizlikleri
 • Maya içeren içecekler
 • Strese girmek
 • Hafta sonları geç saatlere dek uyumak
 • Çok geç saatlerde uyumak
 • Klimanın önünde oturmak
 • Uykuyu tam alamamak veya öğlen uykusuna yatmak
 • Soğuk havalar gibi unsurlar migreni tetiklemektedir.

Mevsim geçişlerinde oluşumu daha da tetiklenebilen migrenlerde, ilaç tedavisine yönelmeden önce yaşamsal faaliyetlerin düzene koyulması daha önemlidir.

Sinüzit ise burnun çevresindeki kemik içerisi boşluklarının içinin iltihaplanmasıdır. Halk arasında yaygın bilinenin aksine sinüzit ataklarının birçoğunda baş ağrısı bulunmamaktadır. Sinüzit akut ve kronik sinüzit olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Akut sinüzit çoğunlukla nezleyi takiben oluşur. Nezle iken burun tıkanır, akar ve günler içerisinde kaybolur. Özellikle bir haftayı geçen nezlelerin bir çoğunda nezle ile birlikte sinüzit gelişmektedir. Kronik sinüzit ise büyük geniz etleri, burun içerisindeki anatomik bozukluklar, alerjiler ve bazı kalıtsal rahatsızlıklar sonucunda oluşmaktadır.

 • Yetişkinlerde burunda tıkanıklık
 • Sarımsı-yeşilimsi burun akıntısı ve geniz akıntısı
 • Yüz, göz, dişlerde ağrı
 • Öksürük

Migren Sinüzit Farkı Nedir

Migren sinüzit ile sıklıkla karıştırılabilen bir hastalıktır. Aslında migren sinüzit arasında ki en temel ilişki ikisininde baş ağrısına neden olduğu sanılmasıdır. Ayrıca yıllardır halk arasında yaygın bir şekilde bilinenin aksine ıslak saç ile sokağa çıkınca ortaya çıkan baş ağrısı migren sinüzit ile ilişkili değil, kafa derisinin üşümesinden kaynaklanan kas gerilim ağrılarıdır. Arada bir 1-3 gün arasında gelip geçici baş ağrılarının sinüzit ile ilişkili olma olasılığı oldukça düşük bir ihtimaldir. Sinüzitin ortaya çıkardığı baş ağrılar migren kadar olmasa da çok daha uzun sürmektedir.

Ayrıca migren sinüzit hastalıklarının ortaya çıkış kaynakları yukarılardaki bilgide bahsettiğimiz gibi tamamen farklıdır. Migren sinir sistemi, sinüzit ise iltihap kaynaklı bir hastalıktır.

Migren sinüzitin tipik baş ağrısı özelliğini takip etmek, ikisi arasındaki farkı bilmek açısından önemlidir. Migrende tek taraflı zonklayıcı bir ağrı varken; sinüzitte ise alın kemikleri, şakaklar ve elmacık kemiklerinde ağrı hissedilmektedir.

]]>
Migren Nöbeti https://www.migren.gen.tr/migren-nobeti.html Wed, 07 Nov 2018 07:52:25 +0000 Migren Nöbeti, Halk dilinde yarım baş ağrısı diye bilinen ve soğuk bir terleme ile birlikte gelip, başın ve yüzün yarısını kaplayan kısmi bir baş ağrısıdır. Ağrılar bazen dayanılması zor olacak şekilde şiddetli Migren Nöbeti, Halk dilinde yarım baş ağrısı diye bilinen ve soğuk bir terleme ile birlikte gelip, başın ve yüzün yarısını kaplayan kısmi bir baş ağrısıdır. Ağrılar bazen dayanılması zor olacak şekilde şiddetli olur. Birkaç dakika sürebileceği gibi saatlerce, bazen günlerce devam edebilir.

Migren, herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olabildiği gibi, belirli bir neden olmadan da görülebilir. Kalıtsal şekilde olanlar da vardır.
Kafanın yarısında zonklamalar, bulantı ve bazen kusma olur. Gözünün önünde siyah benek ve bulanık görüntüler  uçuşur. Bazı kimseler, konuşurken de zorluk çekerler.

Migren nöbeti başladığı zaman, karanlık bir odada sırt üstü yatmak oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca, hazımsızlığı gidermek, haftada iki kere ılık banyo yapmak, sebze yemek ve kahve, çay, sigara, içki türü zararlı şeyleri terk etmeleri tavsiye edilir.

Migren, dış karotis arterinin ağrıya karşı hassas kranial dallarında, başağrısına neden olan, vazokonstriksiyon ve bunu izleyen dilatasyondan meydana gelir. Başlangıçta genel olarak ünilateraldir ve sinirlilik, bulantı, fotofobi, vizüel ve sensör bozukluklar, konstipasyon ya da diyareyle birlikte olur. Migren hastalığından mustarip kimselerin kişilikleri karakter olarak obsesyoneldir, hırs ve becerileri yüksektir, esnek olamazlar ve duydukları düşmanlığı açıkça ifade etmekten kaçınırlar. Çatışma dönemlerinde, bu kişilerde anksieteyle früstrasyon artar ve bazan kinci bir tutum içerisinde olurlar. Migreni bazen emosyonel stress presipite etse de, çok defa kalıtsal bir predispozisyon söz konusudur ve hipertansiflerde gösterdiği oran normotansiflerdekinin beş katı olmaktadır.

Serotonin ve diğer aminlerin (örneğin tiramin) de bu sendromun gelişmesinde rolü olduğu düşünülmektedir ve aminleri deprese eden reserpin migren nöbetini tetikleyebilmektedir. Bir serotonin antagonisti olan metiserjid çok defa nöbet sıklığını azaltabilmekte, ama nöbet sırasında etkisiz kalmaktadır. Eğer başağrısı hafif olursa, aspirin yahut kodein fosfat gibi analjezikler etkili olabilir; şiddetli vakalardaysa, vazokonstriksiyon sağlayan ergotamin tartrat gerekmektedir. Früstrasyona neden olan durumlardan kaçınılması da, nöbet sıklığını azaltabilmektedir.

Migren nöbeti, genellikle ataklar halinde gelen bir baş ağrısı şeklidir. Atakların şekli  4 saatten 72 saate kadar değişen zaman diliminde olabilir. Kişi  atakların başlangıç ve bitişi  arasında kendini tamamiyle normal hisseder, fakat bir sonraki atağın sıkıntısı içindedir. Yıllar önce sadece bir baş ağrısı şekli olarak görülen migren nöbeti, artık sadece  bir nörolojik rahatsızlık olarak kabul edilmektedir.

Migren ağrısı genel olarak orta şiddette ya da şiddetlidir ve kişinin normal yaşam kalitesini engelleyebilir, hem migren hastası olan kişinin hem de yakınlarının yaşam kalitesini düşürebilir. Baş ağrısının şekli zonklayıcı ya da nabızla birlikte atan şekilde oluşur ve başın tek bir yanında yerleşebilir. Bulantı, kusma gibi rahatsızlıklar, ışığa veya sese karşı hassasiyet migrene eşlik edebilir.

Migren nöbeti kadın hastalarda, erkeklerden daha sık görülür; kadınlarda %18.6 ve erkeklerde %6.5 oranında görülmektedir. Yapılan çalışmalarda bir doktor tarafından tanı konulmamış olan migren hastası sayısı kadın hastalarda %59'a, erkeklerde ise %70'e ulaştığı gözlenmiştir.

Birçok hastada  ağrı ve diğer semptomlar o kadar şiddetli şekildedir ki, sadece karanlık bir odada yatıp uyumak isteği içinde olurlar. Bu da günlük yaşantılarının aksamasına neden olur. Oysa ki migren ilaçla tedavi edilebilen bir hastalık türüdür. Günümüzde migren nöbetini önleyen ya da tedavi eden çok sayıda ilaç bulunmaktadır.

 

 

]]>
Migren Profilaksisi https://www.migren.gen.tr/migren-profilaksisi.html Wed, 07 Nov 2018 17:46:48 +0000 Migren Profilaksisi, Migren, genelde ataklar halinde hissedilen ağrı biçimidir ve baş ağrısından çok nörolojik bir hastalık olarak kabul edilir. Dört saatten 72 saate kadar sürebilir. Migren hastaları atak aralarında kendilerini Migren Profilaksisi, Migren, genelde ataklar halinde hissedilen ağrı biçimidir ve baş ağrısından çok nörolojik bir hastalık olarak kabul edilir. Dört saatten 72 saate kadar sürebilir. Migren hastaları atak aralarında kendilerini normal hissetseler bile bir sonraki atağın kaygısını taşırlar. Migren ağrıları genelde nabız atması, zonklama veya matkapla deliniyormuş gibi hissedilir. Bununla birlikte sese ve ışığa aşırı hassasiyet, bulantı ve kusma da hastanın şikayetleri arasında görülebilir.  

Migren Profilaksisi Tedavisinde amaç
 • Ataklarını önlemek; sıklığını ve şiddetini azaltmak,
 • Migren hastasının en az yan etkiye maruz kalmasını sağlamak,
 • Akut tedavileri en aza indirmek,
Migren Profilaksisi Neden Olur
 • Hastanın ayda 2 veya daha çok atak geçirmesi, dört günden fazla baş ağrısı çekmek,
 • Hastanın geçirdiği atakların şiddeti normal yaşamasına engel oluyor veya yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkiliyorsa ve bu durum 2-3 gün yada daha uzun sürüyorsa,
 • Hastaya uygulanan tedaviler olumlu sonuç vermiyorsa, ataklar devam ediyorsa,
 • Hastanın atak tedavisi için kullandığı ilaçların yan etkileri fazlaysa veya aşırı ilaç kullanımı söz konusuysa,
 • Hastanın kendisi profilaksi istediğinde,
 • Baziler migren veya komplike migren gibi özel hastalarda Migren profilaksisi uygulamak gereklidir.
Migren Profilaksisi Tedavisi nasıl yapılır
 • Seçilen ilaçta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ilacın etkinliğidir. Seçilen ilacın etkin kabul edilebilmesi için ise hastanın geçirdiği atakları en azından yarı yarıya azaltması beklenir. İlaç seçiminde dikkat edilmesi gereken başka bir hususta hastanın migren yanında başka bir hastalığı varsa, bu hastalıkları olumsuz etkilemeyecek bir ilaç seçilmelidir.
 • İlaç kullanıldıktan sonra hastada oluşturduğu yan etki durumda ya ilacın dozu değiştirilmeli ya da aynı gruptan veya başka bir gruptan farklı bir laca geçilmelidir.
 • İlaç kullanımına düşük dozdan başlayıp yan etki oluşturmadan etkin doza ulaşılmaya çalışılmalıdır. İlaç düzenli ve yeteri kadar içilmelidir. İlacın etkin dozda içilmesine kadar geçen süre 4 ay, tedavi için ise en az 6 ay gerekmektedir.
 • Hasta da gebelik gibi bir durum söz konusu ise ilacın dozuna ve diğer hastalıklara olan etkisine çok dikkat edilmelidir.
Migren Profilaksisinde Kullanılan İlaçlar,
 • Beta blokerler,
 • Anti depresanlar,
 • Kalsiyum kanal blokerları,
 • Anti epileptik ilaçlar,
 • Serotonin antagonistleri,
 • Diğer ilaçlar.
Migren önleyici olarak tedavide en sık kullanılan ilaç Beta blokerlardır. Hastada gebelik ve emzirme gibi durumlar söz konusuysa ilaç dışı tedavi tercih edilmelidir. Emzirme döneminde ilaç kullanılmışsa emzirmeye 24 saat ara verilmelidir. Migren profilaksisi tedavisinde magnezyum ve metoprolol kullanılabilir.

]]>
Migren Nasıl Anlaşılır https://www.migren.gen.tr/migren-nasil-anlasilir.html Thu, 08 Nov 2018 03:37:19 +0000 Migren Nasıl Anlaşılır, Halk arasında “migren nasıl anlaşılır” diye soran kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Aslını söylemek gerekir ise bu “migren nasıl anlaşılır” diye soran kişilerin bir ço Migren Nasıl Anlaşılır, Halk arasında “migren nasıl anlaşılır” diye soran kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Aslını söylemek gerekir ise bu “migren nasıl anlaşılır” diye soran kişilerin bir çoğu yalnızca baş ağrısı yaşamaktadır. Oysa ki migren belirtileri baş ağrısından daha farklı da olabilmektedir. Peki o halde şimdi asıl konumuza geçelim.

Migren Nasıl Anlaşılır

 • Migrenin en can alıcı noktası kesinlikle baş ağrılarıdır. Baş ağrıları, migren hastalığının en karakteristik belirtisidir.
 • Hastaların neredeyse tamamında mide bulantıları ortaya çıkar.
 • Mide bulantılarının çok az bir bölümünde kusma eşlik eder.
 • Yine hastaların bir çoğunda fotofobi denilen durum yani ışıktan rahatsız olma durumu meydana gelir.
 • Fonofobi yani sese karşı hassasiyet ortaya çıkar.
 • Osmofobi yani kokulardan rahatsızlık duyma durumu görülür.
 • Bazı duyularda keskin bir şekilde duyarlılık ortaya çıkar.
 • Migrenin anlaşılmasının bir diğer yolu ise hasta karanlığa ve sessizliğe ihtiyaç duyar.
 • Bazı kişilerde tatlı yeme isteği artar.

Migreni anlama yöntemlerini, baş ağrıları başlamadan saatler ya da günler öncesinde meydana gelen prodrom fazı, baş ağrısının hemen öncesi ortaya çıkan aura fazı, migren atağı ve düzelme evresi olarak 4 bölümde inceleyebiliriz.

Prodrom Evresi: Baş ağrıları başlamadan günler veya saatler öncesinde ortaya çıkan belirgin semptomlardır. Bu semptomlar genellikle duygu durumda ve davranışlarda olumsuzluklar olarak kendini göstermektedir. Bazı hastalar bu belirtiler sayesinde gelecek olan bir atak migrenini anlayabilirler ancak tam olarak durumu kavrayamazlar. Bu evrede en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Halsizlik
 • Yorgunluk-bitkinlik hissi
 • Konsantrasyonda dağınıklık
 • Ense ve baş kökünde sertlik
 • Kasılmalar
 • Dikkati toplayamama

Aura Evresi: Auralı migrenlerde genellikle migren atağı öncesi, atak sırasında ve ender olarak atak sonrası nörolojik bazı belirtilerin karışımı ortaya çıkar. Bu belirtiler genellikle 5-20 dakika arası ve çoğunlukla en fazla 60 dakika sürer. Auralı migrende ki belirtiler genel olarak görsel şekilde gelişir. Basit ışık kıvılcımları, yıldızımsı ışıklar, ışıklı-siyahımsı noktalanmalar, görme alanında kör noktalar, geçici körlük meydana gelebilir.

Migren Atağı Evresi: En basit migrenin anlaşılma yöntemi baş ağrısının tek taraflı ve zonklayıcı türde olmasıdır. Ağrılar normal veya şiddetlidir. Hareketlenmeler ile şiddetlenir. Migrenin anlaşılma yönlerinden bir diğeri ise, migren ağrısı yavaşça başlar, giderek şiddetlenir, 2-12 saat içerisinde maksimum şiddetine ulaşır ve yavaşça kaybolur. Tedavi edilmeyen migren atağının ortalama süresi 24 saattir.

Düzelme Evresi: Migren atağı gittikçe azalır ve en sonunda kaybolur. Hasta bu düzelme evresi içerisinde kendisini huzursuz, yorgun, bitkin, dikkati dağınık hissedebilir. Uyku ihtiyacı artar. Çoğu migren hastası uyku sonrasında kendini yenilenmiş, aşırı derecede iyi bir vaziyette hissedebilir.


]]>
Migrene Ne İyi Gelir https://www.migren.gen.tr/migrene-ne-iyi-gelir.html Thu, 08 Nov 2018 19:08:24 +0000 Migrene Ne iyi Gelir, Migren rahatsızlığı günümüzde insanlar arasında en sık görülmekte olan ve devamlı hale gelen baş ağrısı olarak bilinir. Yurdumuzda bayanların yaklaşık yüzde yirmi ikisi erkeklerin ise yüzde on b Migrene Ne iyi Gelir, Migren rahatsızlığı günümüzde insanlar arasında en sık görülmekte olan ve devamlı hale gelen baş ağrısı olarak bilinir. Yurdumuzda bayanların yaklaşık yüzde yirmi ikisi erkeklerin ise yüzde on biri migren ağrısı çeker. Amerika ülkesinde ise yapılan araştırmalara göre tam kırk yedi milyon kişi oldukça şiddetli veya hasta kişiyi zor duruma düşürecek olan baş ağrılarından şikayetçi durumdadırlar. Oluşan ağrıyı hızlı bir şekilde iyi etmek için steroid olmayan antienflamatuarlar ilaçlar kullanılır. Migren rahatsızlığı olan kişiler sık, sık baş ağrılarını dindirebilmek için beta blokerler veya antienflamatuarlar ya da triptanlar kullanırlar. Ancak migren artık devamlı hale gelmiştir.

Migrene Ne İyi Gelir

Akupunktur; Bu tedavi yönteminde ince iğneler kullanılarak enerji akışını düzenle bilmek amacı ile deri altına bu iğneler konulur. Akupunktur tedavi yönteminin seanslarını fiyatı yer, yer değişkenlik gösteriyor olsa dahi yinede yüz TL'yi geçmez. Alanında uzman analizleri akupunktur tedavi yöntemi ile akut migren nöbetlerini daha az yan etki ile tedavi eder. Aynı zamanda da elde edilen akupunktur tedavi yönteminin kişilere kronik tür gergin baş ağrısını yok etmede oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. 

Masaj; Migren ağrısını geçici olarak hafifletmek için şakak kısmınıza, ön ile arka boyun bölgenize veya omuz bölgenize masajlar yapabilirsiniz. Masaj yöntemi ile geçici tedavi sağlamış olursunuz. Ancak ağrılarınız masajdan sonra tekrardan başlar. Bir çalışma süresinde haftada en az altı kere masaj seansı yaptıran kişilerin çok daha sık migren ile masaj haftasında ve bunu takiben tam üç haftada kontrol grubuna bakılarak daha iyi ve çok daha rahat uyku uyudukları görülmektedir. 

Nöroterapi; Nöroterapi tedavi yöntemleri kan basıncı, cilt ısısı, kas gerilmeleri ve kalp atışı hızı gibi bazı vücut fonksiyonlarını görüntülemek için elektronik sen sörler kullanılır. Bu sen sörler vücutta oluşan gergin kasaların gevşemesine neden olarak migrene iyi gelmektedir.  

Meditasyon; Migrene iyi gelen uygulamalardan bir tanesi de meditasyondur bu uygulama kişide oluşan kronik ağrıları zihni arındırarak dağıtma işlemi olarak bilinir. Ancak migren üzerinde çok fazla etki ettiği de söylenemez. Fakat Hint meditasyon ustası Vipassana ise geliştirdiği meditasyon tekniği ile migrenin şiddetini ve sıklığını azaltan kişinin hayat kalitesini artırmada çok etkili olduğunu savunmuştur.

Gerdirme egzersizi; Migren üzerinde gerdirme hareketleri kaslarda oluşan gerilmeleri azaltarak oluşan ağrıları hafiflettiği bilinir. Migren krizi geldiğinde boynu yukarı, aşağı ve sağa, sola hareket ettirerek yapılan egzersiz sayesinde oluşan ağrılara iyi geldiği bilinir.

Rahatlama egzersizi; Bir başka migrene iyi gelen ise rahatlama egzersizidir. Bu durum kişinin derin, derin nefes alması ve sırt üsttü yatarak gözlerini bir süre kapatması ve rahatlamaya çalışması migren ağrılarına iyi geldiği bilinir. Yapılan araştırmalarda rahatlama hareketi kişinin uyku kalitesini de iyi geldiği bildirilmiştir.  

Aerobik Yapmak; Aerobik yapmak migrene iyi gelen tedavi yöntemlerindendir. Düzenli şekilde günlük yürüyüş, bisiklet binmek ve yüzme gibi aktiviteler de migren ağrılarının şiddetini azaltarak migrene iyi geldiği bilinir. 

Sıcak ve soğuk uygulama; Migren kişinin şakak bölgesinde bulunan ince yapılı kemiğin arka kısmında bulunur ve bu bölge gerginleşerek migren ağrılarını tetikler bu bölgede bulunan damarlara buz uygulaması ile masaj yapılarak migren ağrıları azaltılır. Ayrıca migrene sıcak uygulama olarak yine boyun bölgesi arka kısmında gerilen damarların gevşetilmesi için boynun arka kısmına sıcak su ile uygulama yapılması migren ağrılarına iyi gelecektir.
]]>
Migren Kürü https://www.migren.gen.tr/migren-kuru.html Thu, 08 Nov 2018 23:02:52 +0000 Migren Kürü, genellikle tek taraflı yoğun ve zonklayıcı tarzda olan bir baş ağrısı türüdür. Bunun yanı sıra ışığa, sese, kokuya karşı hassasiyet, görmekte zorluk çekme, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri de ber Migren Kürü, genellikle tek taraflı yoğun ve zonklayıcı tarzda olan bir baş ağrısı türüdür. Bunun yanı sıra ışığa, sese, kokuya karşı hassasiyet, görmekte zorluk çekme, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri de beraberinde getirmektedir. Migren atakları genellikle 4-72 saat arasında sürer. Kişinin günlük yaşamda normal aktivitelerini engeller. Kişi hem kendi yaşam kalitesini, hem de çevresinde bulunan yakınlarının yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Migren ağrılarını ve ataklarını bitkisel yönde destekleyerek geçirmek istiyorsanız biberiye bitkisinin mucize sonuçlarını gozlerinizle görün ve sizde deneyin. 

Migren Kürü için gerekli olan malzemeler nelerdir;
 • Biberiye bitkisi
 • Sıcak su
Migren Kürü Yapılışı:

Öncelikle küçük bir tencere alın ve içine bir solu bardağı su ekleyip ocağın üzerine koyun. Altını açıp kaynattıktan sonra kaynayan suya bir tatlı kaşığı kadar biberiye bitkisinin ilave edin ve karıştırın. Bu şekilde yaklaşık olarak 4-5 dakika kadar kaynatın ve ocağın üzerinden alın ve altını kapatın. Bu şekilde biraz soğumaya bırakın. Biberiye kuru ılıyınca ince delikli bir süzgeç yardımıyla süzün. Bu şekilde bir bardağa koyarak için. Tatlandırmak için şeker veya başka hiç bir şey katmadan bu şekilde tüketmeniz gereklidir. İçeceğiniz kürün ılık ılık olması gerekir. Unutmayın migren kürü 1 ve 2. hafta her gün taze yapılarak tüketilmesi gerekir. Günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 defa içilmesi tavsiye olunur. İkinci haftadan sonra ise yine taze taze ama günde iki sefer tüketilmelidir. Bu uygulama tam iki ay kadar sürmesi gerekiyor. Bu Migren kürünün uygulaması durumunda önemli oranda ağrılarınızın şiddeti azalacak ve atak dönemlerinin ara süresinin uzadığını göreceksiniz.  
]]>
Akupunktur Migren https://www.migren.gen.tr/akupunktur-migren.html Fri, 09 Nov 2018 02:53:54 +0000 Akupunktur migren, tedavisinde migrenli hastanın ağrı eşik seviyesi çok düşüktür. Akupunktur ise bunu yükseltir. Ayrıca akupunktur vücut ve beyin omuriliğinde bulunan sıvısında bir takım maddelerin veya hormonların sal Akupunktur migren, tedavisinde migrenli hastanın ağrı eşik seviyesi çok düşüktür. Akupunktur ise bunu yükseltir. Ayrıca akupunktur vücut ve beyin omuriliğinde bulunan sıvısında bir takım maddelerin veya hormonların salınımını etkileyerek migren ağrısını engeller.

Akupunktur migren tedavisinden sonra migren nöbetleri seyrekleşir veya migren ağrıları tamamıyla ortadan kalkar. Unutmamak lazım migren tanısı konulduktan hemen sonra akupunktur tedavisine başlanırsa akupunkturun etkisini kişi çok daha kısa sürede görür. Akupunktur detektörüyle kulak taranır ve dedektör kulaktaki patolojik noktaların bulunmasına yardımcı olan bir alettir.

Akupunktur migren tedavisi kaç seans uygulanır;

Akupunktur migren tedavisi haftada 2-3 kez olmak üzere 15-20 seans uygulanmaktadır. Tüm seanslar 20-40 dakika arası sürmektedir. Hastanın her gelişinde kulak ve vücut akupunkturu beraber uygulanmaktadır. Dirençli vakalarda lazer akupunktur tedaviye eklenebilir. Tedavi tamamen bittikten sonra yılda iki kez özellikle de mevsim geçişlerinde hatırlatma seansları çok faydalıdır.

Migren çoğunlukla bayanlarda ortaya çıkan, bazen bulantı ve kusma ile beraber zonklama şeklinde ağrı, zaman zaman tek taraflı ve sıklıkla enseden göze ve göz kısmının arkasından başlayıp enseye doğru ilerleyen baş ağrısıdır. Damarsal kökenlidir. Ağrı bazen ayda bir bazen de haftada 2-3 kez şeklinde ortaya çıkabilir. Migren ya klasik veya mutad şeklinde olabilir.

Mutad migren ve klasik migren aynı karakterdedir. Ağrı sırasında kişi ışıktan ve sesten aşırı rahatsız olur. Migren genellikle 30-40'lı yaşlarda azalmaktadır ve adet sırasında, gebelikte veya menopoz durumlarında migren ağrısı artabilir veya azalabilir. Stresli zamanlar dahil migren herhangi bir zamanda başlayabilir veya hasta olan kişiyi uykudan uyandırabilir. Migren adetle, açlıkla, öğün atlama ile, alkol alma ve çikolata yeme gibi durumlarla ilgili olabilir. Migren başladığı zaman uyku veya sıklıkla kusmadan sonra hafifler. Nöbet sonunda hasta uykuya meyilli, sersemlik, halsizlik ve yorgunluk oluşmaktadır. Migren aynı zamanda depresyon ve çöküntüye neden olmaktadır.  

Akupunktur migren tedavisinde başarı oranı nasıldır;

Başarı oranı %80 gibi yüksek bir orandır. En önemli nokta akupunkturun ağrı kesici değil tamamen tedavi edici olmasıdır. Vücudun dengesini tekrardan sağlamaktadır. Migren ve diğer pek çok ağrı tedavisinde, akupunktur yapılacak noktalar uyarılarak vücutta zaten doğal olarak var olan gerekli fizyolojik maddelerin salınımı tekrardan sağlanır. Migrende aynı zamanda damar büzüşmesinin de önüne geçilmektedir. Diğer bir taraftan da ağrıya neden olan prostaglandin gibi noktaların baskılanması da akupunktur ile sağlanmaktadır.

Akupunktur migren tedavisine ek tedaviler;

 • Ozonterapi
 • Bitkisel tedavi
 • Bağırsak temizliği, lavman
 • Oksijen terapi
 • Tıbbi masaj
]]>
Sinirsel Migren https://www.migren.gen.tr/sinirsel-migren.html Fri, 09 Nov 2018 09:34:37 +0000 Sinirsel migren, Günümüzde bir çok insan baş ağrısı şikayetiyle doktora başvurmaktadır. Baş ağrısını migren ağrısından ayıran en belirgin özelliği normal baş ağrılarının başın her 2 tarafında migren ağrılarını Sinirsel migren, Günümüzde bir çok insan baş ağrısı şikayetiyle doktora başvurmaktadır. Baş ağrısını migren ağrısından ayıran en belirgin özelliği normal baş ağrılarının başın her 2 tarafında migren ağrılarının ise genelde başın 1 noktasına hissediliyor olmasıdır. Bir diğer belirtisi ise baş ağrısıyla berber ışık ve sese olan duyarlılılığıdır. Sinirsel migren erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. Sinirsel migrenin nedeni çok çeşitli olmakla beraber kanıtsal veya psikolojik olduğu düşünülmektedir. Aşırı stresli ortamlarda çok yorucu işlerde çalışıp, buna rağmen dinlenemeyen kişiler yada ortama uyum sağlayamayan arkadaş edinemeyen kişilerde sinirsel migren görülmektedir. Kişinin yaşadığı üst üste gelen sıkıntılar, şeker oranının düşüklüğü rejim, açlık, yada hormonal düzensizlik nedeniyle oluşan sinirsel migren kişinin yaşamını olumsuz derecede etkilemektedir. Sinirsel migren ruh halinde değişikliklere neden olabilir. Kişide huzursuzluk, sinirlilik, koku, ses ve ışık gibi uyaranlara karşı aşırı hassasiyet ortaya çıkabilir. Kişi bu migren atakları sırasında en çok baş ağrısı ön planda olur. Şiddetli, genellikle zonklayıcı, oyucu, saplanıcı ve sıkıştırıcı bir ağrıdır. Bu migren atağı sırasında hastanın toleransı çok azalır. En küçük bir ses, kokuya bile tahammül edemez. Bazen o kadar sinirli olur ki her şeye ve herkese sinirlenebilir. Bu atak sırasında kişi çok kırıcı olur ve çocuklarına bağırabilir. Sinirsel migren belirtileri şöyle sıralanabilir.

Sinirsel migren belirtileri
 • Baş ağrısı 
 • Sese ve ışığa duyarlılık,
 • Görmede zorluk,
 • Göz kamaşması,
 • Çifte görme, ve görme sıkıntıları,
 • Hiçbir neden yokken kişinin sinirli olması,
 • Baş dönmesi,
 • Tiksinme, iğrenme,
 • Bulantı kusma,
 • Titreme,
 • Kuvvetsiz olma,
 • Açlık hissi,
 • Kolay heyecanlanma
 • Suskunluk,
 • Omuz ve boyunda ağrı,
 • Tansiyon yükselmesi,
 • Parmakların şişmesi,
 • Deride kabartılar,
 • Kişide solgunluk,
Sinirsel migren tedavisi, Şiddetli ataklar geçiren kişinin teşhis ve tedavisi için vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Doktorun yapacağı muayene ve bir takım tetkikler sonrasında kişinin sinirsel migren tanısı konulup hastalığının belirlenmesi gerekir. Her baş ağrısı sinirsel migren demek değildir. Bazı durumlarda baş ağrısı kötü hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bunun için öncelikle hastalığın teşhisi konulmalıdır. Sinirsel migrenin günümüzde tedavi şekli yoktur. Yalnız tavsiyeler ile kişinin ağrıları hafifletebilmektedir. Bu süreçte hastanın ağrı kesici ilaç kullanmaması gerekir. Kanıtım sal migren ağrılarında erken teşhis önemlidir. Sinirsel migren için tavsiyeler şunlardır, Kişi yaşına uygun spor yapmalıdır. Boyun kemiğine aşırı olmayan hafif hafif masajlar yapılabilir. Sık sık sıcak banyo yapın. Sinirsel migrene ıhlamur, papatya ve lavanta çiçeğinden çay yaparak. Günde 3 bardak tüketilebilir. Sinirsel migrenin en önemli nedeni olan stresten kişinin uzak durması yada stresle başa çıkmasının yollarını öğrenmesi gerekmektedir. 
]]>
Migren Nasıl Geçer https://www.migren.gen.tr/migren-nasil-gecer.html Fri, 09 Nov 2018 19:12:36 +0000 Migren nasıl geçer, migren ataklar halinde olan baş ağrısıdır. Atak süresi olarak 4-72 saat arasında olur. Ataklar arasında kişi kendini normal hissetse bile, bir sonraki atak içinde tedirgin hisseder. Baş ağrısının yanında Migren nasıl geçer, migren ataklar halinde olan baş ağrısıdır. Atak süresi olarak 4-72 saat arasında olur. Ataklar arasında kişi kendini normal hissetse bile, bir sonraki atak içinde tedirgin hisseder. Baş ağrısının yanında bulantı, ses, kusma ve ışığa duyarlılık gelişir. Ağrının geçmesi için yapılması gereken en önemli şey, ağrıyı oluşturan etkenlerin tespit edilmesidir. Çoğu kişide besinlerden kaynaklanan ağrı, bazılarında ise stresten kaynaklanabilir. 

Migreni tetikleyen etkenler nelerdir
 • Beslenme alışkanlıkları 
 • Aç kalmak 
 • Uykusuz kalmak 
 • Sigarayı tüketmek 
 • Hormonal denge de farklılıklar olması Adet dönemleri 
 • Gebelik dönemleri 
 • Menopoz dönemleri
 • Kokular, hava kirliliği, sigara gibi faktörler Gürültülü ve havasız ortamlar 
 • Mevsim değişiklikleri

Migren ağrısı nasıl geçer

Baş ağrısını geçirebilmek için, ağrıyı etkileyen salam, sosis, alkol, çikolata, dondurma, muz, potakal, peynir gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu besinler hangi ağrıya sebep oluyorsa, bunların beslenme listesinden çıkarılması gerekir. Ağrının neyden kaynaklandığı bilinmiyorsa, en azından sağlıklı beslenmek faydalı olacaktır.

Ağrıya sebep olan besini bulmak için, bu besinler içerisinde en çok tüketilen beslenme dışında tutulmalıdır.  Ayrıca meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye önem verip, alkolden, konserve ürünlerinden, narenciye ürünlerinden, baharattan, fıstıktan, mayalı ürünlerden uzak durmak daha iyi olacaktır. Krizin gelmesi esnasında, gün içinde bol bol su içilmelidir. Ataklar anında kivi ve elma tüketilmelidir. Belirtiler başladığında naneli çay ve yeşil çay tüketilmesi, ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Baş tarafına giden kan akışını sağlamak için, boyun ve omuz bölgesine masaj yapmak faydalı olacaktır. Sabahları yürüyüş ve yoga yapılmayı ihmal etmemek gerekir. Ayrıca uyku düzeninde dikkat edilmeli, uykusuz kalmaktan kaçınılmalıdır. Yemek saatlerini bilhassa akşamları çok geç saatlerde yapılmamasına özen gösterilmelidir. Öncelikle ağrılardan kurtulmak için korunmaya dikkat edilmelidir. Ağrılar insanların ruhsal ve fiziksel olarak yıprandığı dönemlerde daha fazla görülmektedir.


]]>
Gebelikte Migren https://www.migren.gen.tr/gebelikte-migren.html Sat, 10 Nov 2018 18:43:33 +0000 Gebelikte Migren,  Migren damarların daralması ve aniden genişlemesi sonucunda ortaya çıkan şiddetli baş ağrısıdır. Gebelikte migren en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Hamile bayanların vücutlarında olan Gebelikte Migren,  Migren damarların daralması ve aniden genişlemesi sonucunda ortaya çıkan şiddetli baş ağrısıdır. Gebelikte migren en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Hamile bayanların vücutlarında olan hormonal değişimler ağrıları tetiklemektedir. Gebelikte migren ağrıları kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve genellikle 3. ayın ortasında sıklıkla görülmektedir. Gebelikte migren ağrıları beraberinde bulantı ve kusma olabilen ağrılardır. Hamile bayanların ilaç kullanmaları oldukça sakıncalı bir durumdur. Özellikle 3. ayda ilaç kullanılması durumunda bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkileneceğinden kesinlikle tavsiye edilmez.
 
Gebelikte Migren Belirtileri: Bugüne kadar milyonlarca insan dayanılmaz kronik migren ağrıları ile acil servisleri doldurmuştur. Bazı insanlarda migren ağrısı o kadar şiddetlidir ki kişi günlük işlerinin yapamaz hale bile gelebilir. Migrenin tek belirtisi şiddetli baş ağrısı değildir, bulantı, kusma, ışık, ses ve koku hassasiyeti en çok görülen belirtiler arasındadır. Başın bir tarafında uyuşma, geçici felç gibi nörolojik semptomlarda migren belirtileri arasındadır. Migren genellikle 40 yaşından önce ortaya çıkar, fakat az da olsa çocuklarda migren hastalığına rastlanmaktadır. Gebelerde migren genellikle bulantı, kusma ve karın ağrısı belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Gebelikte migren ağrıları  2-72 saate kadar sürmektedir ve yapılan bir çalışmada migren ağrıları çeken insanların bir kısmında depresyon ve anksiyete bozukluğuna rastlanmıştır.

Gebelikte Migreni Tetikleyen Faktörler: Başın genellikle tek bir bölgesinde oluşan ağrıyı genellikle kişinin tükettiği besinler ve yorgunluğun tetiklediği bilinmektedir. Aşırı üzüntü, stres, yoğun yaşanan sıkıntı yada sıkıntılı dönemin bitişindeki rahatlama da migreni tetikleyebilir. Öğünlerin atlanması, geciktirilmesi, az yemek yeme gibi davranışlarda migreni tetikleyen unsurlar arasındadır. Katkılı şarküteri, eski peynir, narenciye ve bira gibi mayalı alkol içeren besinlerin tüketilmesi sonucu migren tetiklenebilir. Uykuda düzensizlik, daha az ve ya daha fazla uyumak gibi davranışlar da  migreni tetikleyen faktörler arasındadır. Bulutlu havalar, parlak ışık ve ağır kokular da migreni tetikleyen çevresel faktörler arasındadır.

Gebelikte Migren Tedavisi: Gebelikte migren ağrısının tedavisi için işe bir günlük yazmakla başlanabilir. Başınız ne zaman ağırdı ise günlüğünüze not edin, ne kadar sürdüğünü ve o gün tükettiğiniz besinleri günlüğünüze yazın. Bu şekilde başınızın ağrısına neden olan besinlerin neler olduğunu tespit edebilir ve onlardan uzak durarak migrenin tetiklenmesini önleyebilirsiniz. Peynir, aşırı çikolata ve kahve migreni tetikleyen besinler arasındadır. Migren ağrısının tetiklenmesini önlemek amacıyla düzenli egzersiz yapmalı, aşırı sesten ve ağır kokulu ortamlardan uzak durmalısınız.
]]>
Migren Baş Ağrısı https://www.migren.gen.tr/migren-bas-agrisi.html Sun, 11 Nov 2018 17:29:30 +0000 Migren Baş Ağrısı: Başı ağrımayan insan çok azdır ve toplumun %2 lik bir kısmını oluşturur. Herkes hayatının belli dönemleri içinde baş ağrısı çeker. Ancak nedeninin kötü bir vaka olmasına (beyinde tüm Migren Baş Ağrısı: Başı ağrımayan insan çok azdır ve toplumun %2 lik bir kısmını oluşturur. Herkes hayatının belli dönemleri içinde baş ağrısı çeker. Ancak nedeninin kötü bir vaka olmasına (beyinde tümör, felç) çok ender rastlanır. Migren baş ağrısı, hayatı tehdit eden tehlikeli hastalık değildir. Genelde ataklar şeklinde ortaya çıkan, kafanın bir tarafına yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısı biçimidir.

Migren günümüzde artık sinirsel (nörolojik) hastalık olarak kabul edilir. Beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin azalması veya etki göstermemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülür. Kişi sesten uzak ve karanlık bir odada uyumak istemektedir. Migren günlük hayatı engelleyen bir durumdur. Tedavi edilebilir.

Migren Kimlerde Oluşur: Migren baş ağrısı rahatsızlığının kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden üç kat fazladır. Hastaların çoğunda bu atak 40 yaşından önce meydana gelir. Bu da genel olarak ergenlik dönemine denk gelir. 50 yaşının üstü birinde migren baş ağrısı başlama ihtimali çok zayıftır.

Migren Tipleri: Toplumda en çok görülen iki farklı migren vardır:

Basit Migren: Bu tip migrenli hastaların %75 inde görülmektedir. Aurasız migren atakları olur. Buna adi migren de denir. Daha çok bayanlarda görülür. Tek veya çift taraflı migren baş ağrısı görülür.

Klasik Migren: Auralı migren atakları olur. Migrenli hastaların %10’unda vardır. Çocukluk ve ergenlikte başlar. İlk atak 40 yaşından sonra gelir ve 2-6 saat kadar sürer. Kişinin görme alanı içinde boşluk oluşur. Başın tek tarafı ağrır. Bulantı ile birlikte kusma olur.

Aura, baş ağrısı başlamadan beliren, görme alanı içinde sorunlar olan, bazı sinirsel belirtileridir. Migren şafağı da denir.

Diğer migren tipleri başlıklar halinde:

 • Baş ağrısız auralı migren
 • Hemiplejik migren
 • Baziler migren
 • Oftalmoplejik migren
 • Retinal migren

Migren Baş Ağrısı Dönemi: 72 saate kadar süren bir evredir. Başın tek yanında zonklayıcı bir ağrı olur. Bazen başın iki tarafını da tutabilir. Hareket halinde ağrı artar. Bununla beraber kusma, bulantı, ışık ve gürültüden rahatsız olma durumları olur.

Migren Baş Ağrısı Geçmesi: ağrının geçmesi için yapılacak şeyler kişiye göre değişebilir. Ancak biraz uyumaya çalışmak rahatlatabilir. Çocuklarda kusma faydalı olabilir. Bazılarına kesinlikle ilaç tedavisi gerekir.

Migren Baş Ağrısını Tetikleyen Etkenler: Migren baş ağrısını tek bir tetikleyici atak oluşturmaz. Art arda gelen fiiller atağın başlamasına neden olur. Bir araştırmada, migren hastalarından alınan cevaba göre, en çok oluşan durumlar hormonsal değişiklik, stres, halsizlik, yorgunluk ile öğün atlamadır. Çocuklarda az yemek yeme, aç kalma, kadınlarda adet zamanıyla ilgili hormonsal değişiklikler olabilir.

]]>
Migren Sigara https://www.migren.gen.tr/migren-sigara.html Mon, 12 Nov 2018 00:42:54 +0000 Migren sigara tiryakiliği ile doğru orantılıdır. Migreni tetikleyen pek çok nedenden bir tanesi de sigaradır. Migrenin sebebi beynin kimyasındaki meydana gelen değişimdir ve migren çeşitli nedenlerle atak yapar. Atak anında Migren sigara tiryakiliği ile doğru orantılıdır. Migreni tetikleyen pek çok nedenden bir tanesi de sigaradır. Migrenin sebebi beynin kimyasındaki meydana gelen değişimdir ve migren çeşitli nedenlerle atak yapar. Atak anında serotonin adlı kimyasal seviyesinde düşüş meydana gelir. Bu kimyasalın düşmesi nedeniyle beynin bir kısmında bulunan damarlar kasılmaya ve daralmaya başlar böylece damarların genişlemesiyle migren ağrısı baş gösterir.

Sigara migreni neden tetikler

Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri olan migrenin en çok karşılaşılan türleri auralı migren ile aurasız`migrendir. Çevresel faktörler migreni etkilemektedir. Migren kadınlarda erkeklere oranla daha fazla yaşanır. Özellikle auralı migren hastalığı yaşayan hastaların sigara kullanımından kaçınmaları gerekmektedir. Yaşadığımız zaman diliminde gerek sosyal gerekse çevresel faktörlerin etkisiyle aktif ve pasif sigara kullanımı gittikçe artış göstermektedir. Hatta sigaraya başlama yaşı da her geçen yıl düşüş gösterdiği göz önüne alındığında sigaranın süründürerek yok eden bir kitle imha silahı vazifesi gördüğünü söylemek abartı olmaz. Böylece insanoğlu sonu ölüm ve felçle biten pek kötü hastalığın pençesine düşmektedir. En basit ve dolaylı etkilerinden birisi de baş ağrısıdır ve bu bile hayatı oldukça zorlaştırmaktadır. Sigaranın migren ataklarını tetiklediği yapılan araştırmalarla da kesinleşmiştir. Migren ile mücadele eden hastaların sigara kullanması ya da migreni olan hastaların yanında sigara içilmesi, beyin damarlarında meydana getirdiği daralma nedeniyle migren atağına neden olmaktadır.

Migren hastalarının sigaradan etkilenmesinin bir diğer nedeni de migrenli kişilerin kokuya olan aşrı hassasiyetlerindendir. Kötü kokuya olan duyarlılık baş ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca sigaranın ortamdaki oksijen miktarını azaltarak havayı kirletmesi beyne giden oksijeni de azaltacağından migren atağı yaşanmasına neden olabilir. Özellikle sigara tiryakisi olan migren hastalarının çoğunda herhangi bir nedenden dolayı uzun süre boyunca sigaradan uzak kalmaları durumunda da nikotin krizi nedeniyle migren ağrılarında artış yaşanabilir. Özetle; ne yazık ki migren sigara kullanımı nedeniyle atağa geçebileceği gibi tiryakiler için sigarasızlıkta baş ağrısını arttırabilir.

]]>
Migren İçin Dua https://www.migren.gen.tr/migren-icin-dua.html Mon, 12 Nov 2018 09:52:59 +0000 Migren İçin Dua, Migren hemen hemen herkesin yaşadığı en şiddetli baş ağrısıdır. Bazen şiddeti dayanılmaz ve hemen ağrı kesicilerde soluğu alırız. Anlık geçmesine sebep olan bir takım ağrı kesiciler ancak geçici çöz Migren İçin Dua, Migren hemen hemen herkesin yaşadığı en şiddetli baş ağrısıdır. Bazen şiddeti dayanılmaz ve hemen ağrı kesicilerde soluğu alırız. Anlık geçmesine sebep olan bir takım ağrı kesiciler ancak geçici çözümdür. Oysaki bu gibi durumlarda dua'ya başvurmak en etkili ve en kalıcı çözümdür. Çünkü Allahu Teala Kuranı Kerimde bize ayetler yolu ile bir çok hastalığa şifa kaynağı olan bilgiler vermiştir. Duanın en makbulü ise içten yapılan dualardır. İçten ve samimi yapılan dualar Allahu Teala katında kabul olunan dualardır. Bu nedenle dua ederken, dua eden kişinin kalbinden niyetini geçirerek ve ısrarla Allahu Tealadan isteyerek dua etmesi gerekir.

Migren İçin Dua, Öncelikle migreni tutan bir kişi güzelce bir namaz abdesti alır ve dua etmeye başlar. Ellerini açar ve niyetini söyler. (Rabbim sana sığındım senden yardım diledim. Beni dosdoğru yol üzerinde tut. Bitmek tükenmek bilmeyen migren ağrıma bir şifa sebebi kıl, hayırlısı ile üzerimden atmamı nasip eyle) gibi içtenlikle migren ağrısının geçmesi için dua etmelidir. Daha sonra 7 defa fatiha suresini 7 defa Ayet-el Kürsü duasını daha sonra 3 defa ihlas suresini, 3 defa Felak suresini ve 3 defa Nas suresini okuyarak dua etmeye ve niyetini söylemeye devam etmelidir. Ayrıca migreni tutan kişi bu duaları okurken el hareketleri ile başına masaj yaparak tutabilir. Duayı okuduktan sonra eller yüze kapatılıp Amin denir. 

Migren İçin Dua:

Rahman ve Rahim olan Allahu Tealanın adı ile

"Allah'ım (Celle Celaluhu) Ey yüce Rabbim! Ağrıyan şu başıma şifa ver! Şifayı verecek olan ancak Sensin! Senden başka şifa verecek hiç bir kimse yoktur. Ya Rabbim! şu kuluna şifa ver ki, senin yolunda yürüsün veya senin rızanı kazanmak için çaba sarf etsin, namaz üzere dursun ve yürüsün."

"Duyduğum hastalığın şerrinden Yüceler Yücesi Allahu Tealaya sığınırım. Hastalığın şerrinden, doğmayan ve doğrulmayan, kendisine hiç bir şeyin denk olmadığı ve her şeyin kendisine muhtaç olduğu eşsiz ve tek olan Allahu Tealaya sığınırım."

"Allahu Tealanın adı ile sana eziyet veren her türlü şeyden, her canlının şerrinden, yada her hasetçinin gözünden seni Allah'a (Celle Celaluhu) sığındırırım. Allahu Teala sana şifa verir. Allah'ın (Celle Celaluhu) adı ile seni Allahu Tealaya sığındırırım."
]]>
Ağrısız Migren https://www.migren.gen.tr/agrisiz-migren.html Mon, 12 Nov 2018 16:58:54 +0000 Ağrısız migren; olayında baş ağrısı olmadığından dolayı bir çok insan tarafından kafa karıştıracak olaylardan biridir. Ağrısız migren tanısı migrenini dört çeşidinden üçüyle karşılaşırsa konur. En çok olarak g Ağrısız migren; olayında baş ağrısı olmadığından dolayı bir çok insan tarafından kafa karıştıracak olaylardan biridir. Ağrısız migren tanısı migrenini dört çeşidinden üçüyle karşılaşırsa konur. En çok olarak görülen, aura evresi dışındaki üç evrenin de denk geldiği migrendir. 

Ağrısız migrenin önemi; Dünya Sağlık Örgütüne göre migren hastalığı, sakatlık durumlarına en çok sebep olan 20 hastalıktan biridir. Ulusal Migren Birliğine göre ise, migrene dayalı olan acil teşhis sayısının yüzde 60 artmış olması, ağrısız migren teşhislerinin yayılması ile yakından olarak ilişkilidir. 

Ağrısız migren nasıl teşhis edilir; Ulusal Baş Ağrısı Kurumu ağrısız migren için birden fazla tetikleyici listeye kaydetmişlerdir. Predrom tipik olarak işitme olarak ya da görsel olarak bir uyarıcıdan sonra başlar. Örnek olarak parlak bir güneş ışığı ortak tetikleyicilerden biridir. Auralar bulanık görüntü ya da görmeme, zikzaklı çizgiler ya da renk bozulmaları şeklinde meydana gelmektedir. Baş ağrısı gibi bir evresi olmamaktadır. Prodrom ise toparlanma süreçlerinden biridir. Bu toparlanma süreci içerisinde mide bulantısına benzer predroma özgü rahatsızlıklar yaşanabilir. Ağrısız migren arada şiddetli aura belirtilerine sahip görsel migrenler ile karıştırılmaktadır. Migren rahatsızlığına sahip olan kişiler çok ciddi şeyleri olasılık dışına atmak için uzman çalışanlara gidip başvurulmalıdır.

Ağrısız migren sebepleri; Ağrısız migren için iki ayrı ana sebep bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, göz konusunda uzman olan Doktor Steven Ofner'ın ortaya attığı gibi göz çevresinde ya da beyinde bulunan görsel kortekste gerçekleşen ufak ölçekli vazospazmlar zaman zaman görsel bozukluklara sebep olabilir. İkincisi ise beynin herhangi bir yerinde meydana gelen damar büzülmeleri hastanın ağrısı çok az olsa bile, yorgunluk ya da midede bir bulantı hissi meydana getirebilir. Bu rahatsızlık hissi ağrısız migrende sıkça meydana gelmektedir. 

Ağrısız migren nasıl önlenir; Ağrısız migreni engellemenin basit yollarından biri tetikleyen etkenlerden uzaklaşmaktır. Ancak tetikleyen etkenler kişiye göre olduğundan dolayı uzaklaşmak biraz zor olabilir. Tetikleyen etkenlerin belirlenmesi için günlük yapılan aktiviteler ve besin tüketimi detaylı bir şekilde incelenmelidir. Çevresel etmenlerden besin alerjilerine kadar, hemen hemen her şey tetikleyici etkenlerden biri olabilir. Detaylı kayıtlar vasıtasıyla rahatsızlığın ortaya çıkma olayı, bundan dolayı da tetikleyici etkenler bulunabilir.

Ağrısız migren tedavisi nasıl yapılır; Ağrı kesiciler bazı prodrom ve predrom şüphelerini ortadan kaldırabilirler. Fakat ağrısız migren belirtilerinin hemen hemen hepsi görsel olup reçeteye yazılan ilaçlar vasıtasıyla tedavi görülmelidir. NHF'nin de belirttiği gibi, depresyon ve epilepsi ilaçları vasıtasıyla beta-blokerleri etkili migren tedavilerinden biridir. Ancak bu ilaçlar doktor kontrolünde tüketilmelidir.
]]>
Sinüzit Migren https://www.migren.gen.tr/sinuzit-migren.html Mon, 12 Nov 2018 18:04:38 +0000 Sinüzit migren, Alın, burnun iki tarafı ve burnun arka kısmında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri  yada paranazal sinüsler denir. Bu kısımlarda bulunan boşlukların iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir. Sinüzit migren, Alın, burnun iki tarafı ve burnun arka kısmında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri  yada paranazal sinüsler denir. Bu kısımlarda bulunan boşlukların iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir. Bu tıkanıklık tedavi ile yada kendiliğinden iyileşirse bu durum düzelir. Aksi halde hastalık kronik bir hal alır. Şimdi ise sizinle sinüzit migren arasındaki farkı anlatalım. Migren otonom sinir sisteminde ortaya çıkan ve genellikle baş ağrısına yol açan kronik bir rahatsızlıktır. Migren başın bir tarafında şiddetli bir ağrı şeklinde oluşur. Beraberinde ataklarla birlikte mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi belirtiler görülebilir. Sinüzit migren ağrılarının kaynağı birbirinden çok farklıdır. Migren sinir sistemiyle alakalı bir rahatsızlıkken, sinüzit iltihap nedenli bir rahatsızlıktır.  Ortak ağrı olarak baş ağrısı ve yüz, baş bölgesinde olduğu için böyle yanlış bir kanıya varılmış olabilir. Sinüzit migrenin birbiri ile karıştırılma nedeni olan baş ağrısı hastalığın kesin teşhis edilmesine yardımcı olacaktır. Örneğin,  migrende ağrı kafanın bir yarısında olmakla birlikte, sinüzitte ağrı alın kemikleri ve elmacık kemikleri arasında hissedilmektedir. 

Sinüzit migren tedavi, Kişi öncelikle doktora gitmeden önce kendini gözlemlemelidir. Ağrının hangi bölgede olduğu ne derecede ve ne kadar sürdüğünü not etmelidir. Malesef doktora gidildiğinde yanlış ifade etme ve yetersiz tetkik nedeniyle sinüzit migrenle karıştırılmaktadır. Sinüzit migren birbirinden ayırt edilirken, baş ağrılarının başlangıç şekli, ağrının şekli, stres ile birlikte azalıp azalmadığı ve tetkikler sonucunda kesin tanı sonrasında tedavi uygulanır. Hastalığın kesin teşhisi ile beraber ancak bu şekilde tedavi sonuç verebilir. Doktorun uygulayacağı tedavi ve öneriler ile ağrılar hafifleyecek ve kişi yaşam kalitesini düzene sokacaktır. Sizde ağrılarınızın nedenini öğrenmek için vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmanız gerekir. 
]]>
Migren Antidepresan https://www.migren.gen.tr/migren-antidepresan.html Tue, 13 Nov 2018 00:54:17 +0000 Migren Antidepresan, İş yaşamının vazgeçilmez sorunlarından biri olan stres, aile kurma kaygısı, gelecek kaygısı, çocukların geleceğinin kaygısı, sosyal sorunlar ve daha bir çok insancıl yaşamın getirdiği sorundu
Migren Antidepresan, İş yaşamının vazgeçilmez sorunlarından biri olan stres, aile kurma kaygısı, gelecek kaygısı, çocukların geleceğinin kaygısı, sosyal sorunlar ve daha bir çok insancıl yaşamın getirdiği sorundur. Stresle başa çıkmak için yapılan bütün çabalara rağmen özellikle hassas duygusal yapıları olan kişilerde stres devamında depresyon oluşmasına neden olabilir. Depresyon bir çok hastalığın tetikleyicisidir. Bunların başında migren baş ağrısı gelir. Migren antidepresan ilaçların uzun süreli kullanımı ile ortaya çıkabilir. 

Depresyondan kurtulmak için yapılan çalışmalar oldukça disiplinli yürütülmesi gerekir. Bu nedenle antidepresan ilaçların uzun süre kullanımı bazen zorunlu olmaktadır. Antidepresan ilaçların kullanımından hemen sonra başlayan migren süreci daha da zor hale getirebilir. İkizler üzerinde yapılan araştırmalar beyin yapısını oluşturan kimyasalların migren ile depresyonu aynı genlerin taşıdığını göstermiştir.

Migren ve depresyon ilişkisi nasıldır

Depresyon riskini oluşturan etkenlerin migren oluşma riskini artırdığı tespit edilmiştir. Bazen migren depresyon oluşumuna neden olur bazen de tersi durum söz konusu olur. Her iki durumda bazen de migren yada depresyon olmayabilir. Depresyon nedeniyle kullanılan antidepresan ilaçlar bazen de migren oluşturmayabilir. Hastalıkların ortaya çıkış şekillerini, genel olarak insanın içinde bulunduğu sağlık şartları, yaşam şartları, sosyal yaşantı, ergenlik dönemi ve iklimsel değişiklikler ortaya çıkartır. 

Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar ve antidepresan ilaçların etki ettiği beyinde bulunan hormon ve nörotransmitterler, aynı etkiyi görerek dalgalanırlar. Bu durum migren ve depresyon arasında yakın ilişki olduğunu göstermektedir. Depresyon sonucu kullanılan antidepresan beyinde serotonin salgılamaktan çok sinirlerin kısmen uyuşmasını ve duyarsız hale getirilmesini sağlar. Kimi depresyon hastalarında migren ağrısı ile birlikte serotonin (mutluluk hormonu) düzeyinin kısa süre de düştüğü gözlemlenmiştir. Hastanın bu şekilde kendini daha rahat hissetmesi sağlanır. Uzun süre antidepresan kullanımı etki geçtikten sonra yoksunluk ortaya çıkarmaktadır. Bu sefer hasta için başka bir tedavi yöntemi seçmek gerekebilir. 

Antidepresan ilaçlar migrene nasıl etki eder

Antidepresanlar migren ataklarının şiddetine ve sıklığına göre değişken etkileri vardır. İlk bakışta antidepresan ilaçların migreni tedavi ettiği düşünülebilir. Migren antidepresan ile ilgili tıbbi çalışmalar halen devam etmektedir. Uzmanlar migren tedavisinde yapılması gereken ilk uygulamanın fiziksel ağrıyı dindirmek olduğu konusunda hemfikirler. 

Depresyon ve migren birleşik olan hastaların tedavisinde; serotonin düzeyini ayarlama da kullanılan trisikli antidepresanlar kullanılmaktadır. Bir çeşit beyin kimyası olan neronefrin değişimlerinin ayarlanmasında efexor ilaçlar etki etmektedir. Depresyon ve migren tedavisinde farklı ilaçların farklı dozları da işe yarayabiliyor. Antidepresan ilaçlar etkisi yüksek olduğundan aşırı serotonin yüksekliğine neden olabileceğinden, uzman kontrolünde kullanılmalıdır.
]]>
Migren Hacamat https://www.migren.gen.tr/migren-hacamat.html Tue, 13 Nov 2018 20:04:41 +0000 Migren hacamat sayesinde artık tedavi edilebilmektedir. Migren, önceki yıllarda klasik bir baş ağrısı olarak kabul edilmekte iken, artık günümüzde beyin merkezli nörolojik bir vaka olarak kabul edilmektedir. Migren hastaların Migren hacamat sayesinde artık tedavi edilebilmektedir. Migren, önceki yıllarda klasik bir baş ağrısı olarak kabul edilmekte iken, artık günümüzde beyin merkezli nörolojik bir vaka olarak kabul edilmektedir. Migren hastalarının hayat kalitesi oldukça düşüktür ve sosyal hayat içerisinde dahi bulunmak bazen onlar için oldukça zordur. Sebebinin tam olarak tespit edilememesi nedeniyle tedavisi de zordur. Daha çok beyin damarları ve sinir iletimindeki kimyasal maddelerdeki değişikliklerden kaynaklandığı kabul edilmektedir. Önerilen ilaçlar ise sadece ağrının şiddetini azaltmakta etkilidir.

Migren hacamat ile tedavi olur mu

Günümüzde alternatif tıbba olan güvenin artması ile birlikte koruyucu hekimlik uygulamalarından olan hacamata olan talepte gün geçtikçe artmaktadır. Hacamat,  derinin altında biriken ve akıcılığını yitirmiş pıhtılı kirli kanın ve dokular arasındaki sıvıda biriken kötü atıkların dışarı atılması işlemidir. Böylece kanın dolaşımı kolaylaşmaktadır. İslam dininde Peygamber Efendimiz zamanında oldukça tercih edilmiş bir yöntem olan hacamat ile kalıcı migren tedavisi yapılmaktadır. Baş bölgesine genellikle saç kesilmeden uygulanan bir işlemdir.

Günümüzde hacamat ile en iyi tedavi edilen hastalığın başında migren rahatsızlığının geldiğini söylemek abartı olmayacaktır. Migrenin en önemli sebebi beyindeki omurilik soğanı ve beyincik kısmına zamanla kan özelliğini kaybeden sıvının birikmesi ve bu durumun kişiye rahatsızlık vermesidir. Bu toksinlerin bir an evvel vücuttan atılması ve bio-enerji dolaşımının sağlanması gerekmektedir. Yaptırılan hacamat işlemiyle vücudun bu kısmındaki kan alındığı için hasta rahatlamaktadır. Hastanın durumuna göre hacamat seanslarının tekrarlanması gerekmektedir. Bazı hastalarda tek seansla iyileşme gerçekleştiği de gözlemlenmiştir. Fakat 3 seans yaptırmak kesin çözüm için önerilmektedir. Böylece vücut kötü pıhtı ve toksinlerden arındırıldığında hastada ciddi bir rahatlama ve gevşeme hali meydana gelir. Manevi olarak da hasta bir huzur elde eder. Aslında baş çevresinden yapılan hacamatın daha pek çok faydası da bulunmaktadır. Vücudun kirli kandan arınmasıyla kanın akışkanlığı da artar ve beyne daha fazla kan gider Böylece yorgunluk, stres gibi durumlar azalacağından migren atakları da gittikçe yavaşlama eğilimine girer. Baş çevresine yapılacak hacamat için temel noktalar bulunmaktadır.

Hacamatın istenilen en yüksek faydayı sağlayabilmesi için önerilen takvimlerde yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bahar mevsimlerinde, hicri ayların on dört ve yirmi sekizinci günleri arasında özellikle de pazartesi, salı, perşembe ve pazar günleri yaptırılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca migren hacamat ile kesin olarak tedavi edilmek istenilmekte ise öncesinde ve sonrasında 48 saat boyunca yani toplam 2 gün kadar mümkün olduğu kadar hayvansal gıdalardan uzak durulması, cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.

]]>
Migren Kaç Gün Sürer https://www.migren.gen.tr/migren-kac-gun-surer.html Tue, 13 Nov 2018 22:33:02 +0000 Migren kaç gün sürer, migren pek çok kişinin hayatını alt üst eden ciddi iş kayıplarına yol açan, özel hayatı çok olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Migren, ataklarla birlikte gelen kronik bir baş ağrısıdır. Fakat migren Migren kaç gün sürer, migren pek çok kişinin hayatını alt üst eden ciddi iş kayıplarına yol açan, özel hayatı çok olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Migren, ataklarla birlikte gelen kronik bir baş ağrısıdır. Fakat migren de sadece baş ağrısı değil buna eşlik eden göz hassasiyeti, mide bulantısı, ışığa karşı duyarlılık, kokulara karşı hassasiyet, kusma gibi semptomlarda eşlik edebilmektedir. Migreni tetikleyen bir çok sebep vardır. Bunların başında açlık, uykusuzluk, stres, hormonal değişimler, tüketilen bazı gıdalar gelmektedir. Migren ataklar halinde oluşan bir hastalıktır. Migren atağı sırasında hastaların çoğunda iştahsızlık, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, kusma gibi semptomlar görülmektedir. Böyle bir durumda kişi ışığa ve kokulara karşıda oldukça hassastır. Bazı hastalarda ise karın ağrısı, görme bulanıklığı, burun akıntısı, sık idrara çıkma ve terleme, depresyon, bitkinlik, endişe, sinirlilik gibi durumlar da seyredebilmektedir. Migren atağı başlamadan önce bazı hastalarda günler öncesinde başlayabilen yorgunluk, bazı gıdalara karşı duyulan aşırı istek, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler de görülmektedir. Bu hastalığın görülme yaşı genellikle 20-40 yaş arasıdır. Fakat günümüzde bu yaş aralıkları oldukça değişiklik gösterebilmektedir. Çocukluk döneminde de yaşanabilen bir durum olmakla birlikte yetişkinlerdeki kadar ağır semptomlar görülmemektedir. Migren hastalığı 45-50 yaşından sonra ciddi şekilde azalma gösterebiliyor. Ayrıca bu hastalık kadınlarda daha çok görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülmekte, ancak nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

Migren kaç gün sürer, nasıl tedavi edilir

Bazı migren atakları gelmeden 1 kaç gün öncesinde kendini belli ederken bazı ataklar belirti vermeden gelebilmektedir. Belirti gösteren durumlarda hasta yediği yiyeceklere stres gibi etkenlerden uzak durmaya, daha az ışık alan ortamlarda uyumaya, aç kalmamaya ve uyku düzenine dikkat ettiği taktirde migren daha hafif seyredebilmektedir. Ancak bazı ataklarda tüm uygun koşullar sağlanmış olsa da sonuç ağır geçirilen bir migren atağı olabiliyor. Yani migrenin ne kadar süreceği atakların sıklığına ve şiddetine göre değişim göstermektedir. Bazı hastalarda 1-24 saat arası sürebilirken, bazı hastalarda üç, dört gün kadar sürebilmektedir. Migren tedavisinde atak geçirmeyi arttıran sebepler incelenmeli ve o yönde bir tedavi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardan faydalanılmaktadır, bazen beta bloker denilen ilaç ile tedavi söz konusudur, bazı durumlarda epilepsi hastalarında kullanılan ilaçlarla tedavi sağlanmaktadır. Çok ağır geçmeyen migren ataklarında ise bir takım ağrıyı gideren ilaçlar kullanılarak tedavi sağlanmaktadır. Yine uygun ortamları hazırlamakta (ışıksız ve koku almayan ortamlarda hastayı dinlendirmek gibi) tedavide başarı oranını yükseltmektedir.
]]>
Vestibüler Migren Tedavisi https://www.migren.gen.tr/vestibuler-migren-tedavisi.html Wed, 14 Nov 2018 00:57:06 +0000 Vestibüler Migren Tedavisi; En sık baş dönmesi yapan ve nörolojik vertigo olarak da adlandırılan migren türü vestibüler migrendir. Hastaların 20 yaş dişleri çeneyi baskılayarak iç kulak ve beyin bağlantısındaki sinirl Vestibüler Migren Tedavisi; En sık baş dönmesi yapan ve nörolojik vertigo olarak da adlandırılan migren türü vestibüler migrendir. Hastaların 20 yaş dişleri çeneyi baskılayarak iç kulak ve beyin bağlantısındaki sinirleri etkiliyor olabilir. 20 yaş dişlerinin kontrol edilmesi ve çekilmesi gerekebilir. Aynı zamanda tedavinin gerçekleşebilmesi için diğer başka tetkiklerde yapılmalıdır. Normal migren tedavisi uygulanabildiği gibi beyin ve iç kulak arasındaki sinirler üzerinde baskı yapan tümör, damar tıkanıklığı, MS (multipl skleroz) gibi hastalıkların varlığı araştırılmalıdır.  

Vestibüler Migren Tedavi Yöntemleri; Hastalığın tedavisinden önce Vestibüler migrene neden olan hastalık varlığı araştırılır. Detaylı tetkikler sonucunda tanı konarak tedavi yöntemi seçilir. Vestibüler migren tanısında uygulanan yöntemlerden biri Nöral Terapi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde ilaçlar kullanılmaz, otonom sinir sistemini düzenleyen doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. İç kulağın fonksiyonel bozukluğuna neden olan çevresel faktörler araştırılarak alan bozucu yaklaşımlar izlenir. Diş hekimliğinden yardım alan bu yaklaşım nörolog ve KBB (kulak-burun-boğaz) doktorlarından oluşan bir ekiple birlikte uygulanır. Bunun yanı sıra akut tedavi yöntemleri, profilaktif denilen koruyucu migren tedavileri de uygulanmaktadır. 

Akut tedavi yöntemleri; basamaklı migren tedavileri olarak da adlandırılmaktadır. İlaçlar kademeli olarak verilir. İlk olarak non-spesifik ilaçlar uygulanır. Bunlar, basit kombine analjesizkler, anti emetikler, nöroleptikler ve opioidler olabilir. Ardından ikinci kademe de tripatan içeren ilaçlar ile ergotamin türevlerine geçilir. Lityum içeren tedavilerde 6 aylık kullanım sonrası hastanın elektrolit düzeyi, tiroid ve karaciğer fonksiyonları kontrol edilmelidir. 

Pofilaktif tedavi; Kronikleşmiş vestibüler migren tedavilerinde uygulanmaktadır. İlaçlar hastanın rutin kontrolleri sırasında değiştirilebilir. Hasta doktor işbirliği önemlidir. Çünkü mümkün olan en az yan etki ile ilaç kullanılması hedeflenir. Beta blokerler, sinir blokajları, anti depresanlar, anti epiliptik ilaçlar, kalsiyum kanal blokerlerı ve serotonin antogonistleri gibi ilaçlar tercih edilir. Çok uzun süren ve ilaçlı tedavide sonuç alınmayan hastalarda trigeminal sinirler üzerinde cerrahi operasyon istenebilir. 

Gebelik ve emzirme döneminde vestibüler migren tedavisi; Bu dönemde nöral tedavi yöntemler gibi ilaçsız tedavi yöntemleri tercih edilmekle birlikte asetaminofen ya da triptan grubu ilaçlar kullanılabilir. İlaçlı tedavide ilaç kullanımından sonraki ilk 24 saat bebek emzirilmez. 
]]>
Türk Kahvesi Migrene İyi Gelirmi https://www.migren.gen.tr/turk-kahvesi-migrene-iyi-gelirmi.html Wed, 14 Nov 2018 14:45:22 +0000 Türk Kahvesi migrene iyi gelir mi, Migren kelimesi Yunanca bir kelime olan Hemikrania kelimesinden dilimize geçen bir kelimedir. Bu kelime başın bir tarafında olan ağrı anlamına gelmektedir. Erkek veya kadınlarda görülebilen bu has Türk Kahvesi migrene iyi gelir mi, Migren kelimesi Yunanca bir kelime olan Hemikrania kelimesinden dilimize geçen bir kelimedir. Bu kelime başın bir tarafında olan ağrı anlamına gelmektedir. Erkek veya kadınlarda görülebilen bu hastalık kadınlarda daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kişilerin günlük yaşantıları çok fazla etkileyen bu rahatsızlık ataklar halinde gelen bir rahatsızlıktır. Ataklarının süreci dört saat ile yetmiş dört saat aralığında seyir edebilmektedir. Migren rahatsızlığı kadınlarda gebelik dönemlerinde azalan bir yapıya sahiptir. Migren atak halinde olan bir hastalık olduğundan bu atakların tetiklenmesine neden olan besinlerin tüketilmesinde dikkatli olunması, veya atakların oluşmasını engelleyen besin ve içeceklerin tüketilmesi migrenin ataklarını engellemede çok önemlidir. Türk kahvesi migrene iyi gelir mi; evet iyi gelir. İçerisinde bulunan kafeinin rahatlatma etkisi bedene beyne kaslara ve damarlara direk nüfuz edebilen kafein migrenin belirtileri başladığında içilir ise direk rahatlatma etkisi sağladığı gibi düzenli olarak tüketildiğinde kişide oluşmasını da engelleyebilmektedir. Birçok tetikleyici faktörü olan migren hastalığının iyileşme dönemi veya tamamen iyileşmesi gibi bir sonuç elde edilemediğinden bu tür bir hastalığı olan kişilerin beslenme şekillerine ve gergin bir hayattan uzak duracak şekilde hayatına devam etmesi gerekir. 

Türk kahvesi migrene iyi gelirimi

Bu hastalığın mekanizması tam olarak bilinmese de, sinir sistemindeki damarsal sebeplerden kaynaklı bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Migren besinler ile ataklarını ortaya çıkardığından bu atakların yine besinler ile durdurulabildiği veya engellendiği kanıtlanmış bir olgudur. O nedenle de Türk kahvesi içeriğinde bulunan kafeinden ötürü damarlardan kaynaklı yaşanan bu rahatsızlığa karşı etkili bir içecek türüdür. Belirli miktarlarda her gün düzenli olarak Türk kahvesi tüketimi migren hastalarında atakların oluşmamasına fayda sağlamaktadır. Böylelikle Türk kahvesi migrene iyi gelir mi sorusunun açıklayıcı olarak cevabı da verilmiş olur. 

Bu hastalık bazı hastalarda daha önceden belirtiler ile kendisini hissettirebilir. O nedenle de migren ataklarının bu belirtilerinin ortaya çıkması ile oluşabilecek ağır atakların önüne geçebilmek için Türk kahvesi gibi teskin edici ve rahatlatıcı içeceklerin veya besinlerin tüketilmesi migren hastalığı için önemlidir. Oluşacak şiddetli atakların önüne geçmede türk kahvesi içerisindeki kafeinin etkisi çok büyüktür. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin belirtiler ile gelen ataklarda kafein tüketmesi bu rahatsızlığın etkilerinden kurtulmaya yardım ederken, düzenli olarak her gün tüketilmesi de atakların belirtilerinin bile başlamasına engel olabilmektedir. Sağlıkla kalın.
]]>
Migren Kusması https://www.migren.gen.tr/migren-kusmasi.html Wed, 14 Nov 2018 15:07:59 +0000 Migren kusması, Baş ağrısı herkesin hayatının belli bir döneminde yaşadığı bazen önemli sebepleri olan bazense geçici bir şekilde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Eğer sebebi migren ise korkmaya gerek yoktur. Migren r Migren kusması, Baş ağrısı herkesin hayatının belli bir döneminde yaşadığı bazen önemli sebepleri olan bazense geçici bir şekilde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Eğer sebebi migren ise korkmaya gerek yoktur. Migren rahatsız edici olsa da ölüme sebebiyet verecek bir hastalık değildir. Migren genetik etkenlere de bağlı bir hastalık olduğundan ebeveynlerin birinde ya da ikisinde birden migren olması çocukta da olma ihtimalini yükseltmektedir. Genelde beklenmedik zamanlarda bir anda başın belli bir kısmında zonklayan ağrıma şeklinde kendini gösteren migren atakları 1-2 saatte gidebildiği gibi 2-3 gün de sürebilmektedir. Bu atakların ışık ve sesten rahatsızlık duyma, hafif düzeyde görme kaybı, kol ve bacak gibi vücut uzuvlarında karıncalanma veya mide bulantısı, kusma gibi yanetkileri olabilmektedir. Görme kaybı ve karıncalanma gibi etkiler ağrı atağından 20 dakika kadar önce olabilmekle beraber mide bulantısı ve kusma ağrıyla aynı anda ortaya çıkmaktadır. 

Migren kusması, durumunda bir süre su dışında bir şey içilmemelidir. Lakin alkol veya kafein içeren içecekler tüketmek hem mide bulantısını hem de migren ağrısını artırıcı etki yapabilmektedir. Ayrıca başa hafifçe masaj yapmak ve eğer müzik rahatsız etmiyorsa bazı insanlar için sakinleştirici müzik dinlemek de ağrıyı ve mide bulantısını biraz olsun hafifletecektir. Böyle durumlarda çikolata, cips gibi işlenmiş ve katkı maddesi içeren ürünler tahmin edileceği gibi durumu daha kötüye götürmektedir. Migrenin önemli sebeplerinden biri olan stresten de uzak durulmalı ve korku, endişe ve aşırı heyecan uyandıracak eylemlerde bulunulmamalıdır.

Migren tedavisi için öncelikle uyku düzenine dikkat edip, hafif egzersiz ve düzenli ve dengeli beslenmeyi de içeren sağlıklı bir hayat düzenine başvurulması önerilir. Bu baştaki ağrıları zamanla azaltarak adım adım sağlığa kavuşulmasını sağlayacaktır. Lakin tedavi konusunda aceleci davranıp vücudu ilaç kullanmak zorunda bırakmak vücudun her migren atağında ilaca ihtiyaç duyarak ona bağımlı hale gelmesine neden olacağından uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Yani en azından bu son çare olarak görülmektedir. İlaçlarında işe yaramadığı durumlarda hastanelerde uygulanabilen belli bir süreci kapsayan çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulur.
]]>
Migren Doğal Tedavi https://www.migren.gen.tr/migren-dogal-tedavi.html Thu, 15 Nov 2018 07:21:41 +0000 Migren doğal tedavi, insanın yaşamına en çok fazla etki eden hastalıklardan biri migren ağrılarıdır. Şaşırtıcı tek pozisyonda yaygın durumda olan bu sorun, hayatlarının herhangi bir çağında bayanların % 25 -30'unu, e Migren doğal tedavi, insanın yaşamına en çok fazla etki eden hastalıklardan biri migren ağrılarıdır. Şaşırtıcı tek pozisyonda yaygın durumda olan bu sorun, hayatlarının herhangi bir çağında bayanların % 25 -30'unu, erkeklerin ise % 15-20'sini etkiler. Migren sorunu yaşamını sürdüren hasta olanların çoğu, migren atağı başlamadan öncesinde ağrının başlamak üzere olduğunu hisseder. Burada birkaç doğal tedavi yolu önerilecektir.

Migren, genellikle, tek taraflı, yüklü ve zonklayıcı türde baş ağrısıdır. Bunun yanı sıra, ışığa, sese, kokuya hassasiyet, görme bozukluğu, bulantı ve öğürme benzeri yakıntılar mevcuttur. Hem bireyin, hem de yakınlarının hayat kalitesini bozar. Migren ağrılarını ve ataklarını hafifletecek bitkisel iyileştirme yöntemini denemeyi düşünüyor iseniz, Prof. İbrahim Saraçoğlu'nun tavsiyesi olan Biberiye Kürünü uygun bularak uygulayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu'ndan Migren doğal tedavi amaçlı Biberiye Kürü: 
 • Bir su bardağı suyu kaynatın. Kaynar suya, 1 orta boy kaşık biberiye bitkisini ek ediniz ve 4 dk kısık ateşte kaynatınız. Ilıyınca süzün, şeker ya da tatlandırıcı katmadan ılık ılık içiniz. 
 • 1. ve 2. hafta, gün içerisinde  3 defa bayatlamamış taze biberiye ile hazırlayın.
 • 2. haftadan hemen ardından, gün içerisinde yalnızca 2 defa taze olarak hazırlayıp, 1 ay süresince içilmelidir. 
 • Bu kürü uyguladığınız vakit, ağrılarınızın şiddeti azalacak. Atak dönemleri arasının uzadığını göreceksiniz. 
 • Biberiye kürü, gut hastalığı amaçlı da, çok yararlıdır.
Daha Kuvvetli Migren Ağrıları amaçlı ise Aslanpençesi Kürü: 
 • Biberiye yerine, yaprakları düz aslanpençesi kullanılır. Benzer pozisyonda hazırlanır ve uygulanır. 
Tuz ve limon suyu 
Kalitesi yüksek tuz seçmelisiniz, en güzeli Himalaya kristal tuzdur. Nedeni ise Himalaya tuzunun mineral içeriğinin fazlalığıdır. Himalaya tuzu bilimin 118 iyi madde olarak izah ettiği minerallerin 84'ünü içerir ve baş ağrısı bitkisel çözüm tarifinin baş aktörüdür. Bu tuz, kandaki serotonin düzeyini artırır, sinirsel sistemini güçlendirir ve bedendeki asit-alkali balansını normalleştirir. Böylece baş ağrısından kurtulur ve migren ağrınız çok fazla hafifler. 
  
Migren doğal tedavi yöntemleri içinde önce sırada, akupunktur  geliyor. Migren hastalığının rehabilitasyonunda akupunkturun başarısı muayenehane çalışmalarla birçok defa kanıtlanmıştır. Migren rehabilitasyonunda kullanılan akupunktur, hasta olanların serotonin düzeyini artırarak etki eder ve tam şifa oranı son derece yüksektir. İyileştirme yardımıyla migren hastalarında atakların sıklığı ve ağrı kesicilere gereksinim azalmakta, ağrının şiddeti hafiflemekte ve %70'den fazlası sağlık sorunundan tamamı ile kurtulmaktadır. Ağrı kesici ilaçların aksine akupunktur uygulama rehabilitasyonunun hiçbir yan tesiri yoktur. 
]]>
Baş Ağrısı Migren https://www.migren.gen.tr/bas-agrisi-migren.html Fri, 16 Nov 2018 07:20:50 +0000 Baş Ağrısı, Migren, Kronik baş ağrısı tiplerinin en etkilisi olan migren, genel olarak başın alın kısmında ortaya çıkar. Günün değişik zamanlarında sağ ön veya sol önde de ortaya çıkar. Ense de pek görülmez
Baş Ağrısı, Migren, Kronik baş ağrısı tiplerinin en etkilisi olan migren, genel olarak başın alın kısmında ortaya çıkar. Günün değişik zamanlarında sağ ön veya sol önde de ortaya çıkar. Ense de pek görülmez. Ağrı burun tabını ve göz çevresinde dışarı zonklama şeklinde gelişir. Yürüyüşün yavaşlamasına neden olur. Başın sabit olarak kalmasına ve sağ sol hareketi yaparken yavaş hareket edilmesine neden olur. Mide bulantısı, normal ışıktan rahatsız olma, baş dönmesi, burun tıkanıklığı gibi belirtileri şiddetli baş ağrısı ile gelişir. 

Ataklar yarım saatten yedi güne kadar çıkabilir. Hasta da sürekli karanlıkta uyuma isteği gelişir. Baş ağrısı haplarının özelliğine göre yarım saat ile bir buçuk saat arasında etkilidir. Hasta baş ağrısı haplarını yanında taşır. 

Baş ağrısı migren nedenleri

Ergenlik döneminde kan basıncının artması, damarların yeterince esnek olmaması ve damar çaplarının dar olması şakaklarda basınç yüksekliğine yol açar. Basınç yüksekliği ise damarlar çevresinde var olan sinirlerin uzamaya zorlanmasına neden olur. Bu durum hastaya zonklama tarzı baş ağrısı olarak yani migren olarak yansır. 

Çoğunlukla bayanlarda görülmekle birlikte erkeklerde de görülen migren, özellikle ergenlik döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar. Ergenlik dönemi vücut yapısında değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Bu dönemlerin atlatılması ile erkekler de migren pek ortaya çıkmazken, bayanlarda özel günlerinde meydana gelen hormonal değişiklerin etkisi ile migren atakları ortaya çıkabilmektedir. 

Migrenli hastalarda tansiyon genel olarak düşük olur. Bunun nedeni ise damarların kalp basıncını yeterli tepkiyi verememesidir. Öyle ki migrenli hastalar oturdukları yerden kalktıklarında düşük tansiyona bağlı baş dönmesi ve ışıltılı görüntüler görebilir. Hastalar normalde atak zamanlarını kestirebilirken, iltihaplı hastalık, üst solunum yolu hastalıkları gibi durumlar ile karşılaştıklarında ağrının şiddeti, süresi artabilir, atakların zamanlaması değişebilir.

Ruhsal durumda ki gelişmeler hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların en başında duygusal yaklaşımlar gelir. İleri seviye de duygusallığın migren ataklarını tetiklediği belirlenmiştir. 

Doğum kontrol hapları kortizonlu içeriği nedeni ile hücre genişlemesine, kilo alımına ve migrene neden olur. Seratonin salgısının azlığı, beslenme sorunları, aşırı kafein, kan basıncını tetikleyen başka bir hastalık migreni ortaya çıkartır.

Baş ağrısı migren nasıl geçer

Sürekli kullanılan bir ilaç var ise doktorunuz kontrolünde bir süre bırakmak, doğum kontrol hapı kullanmamak ve duygusal yaklaşımlara izin vermemek migren tedavisinde önemlidir. Ayrıca sinüzit migreni tetiklediğinden sinüzitü ortadan kaldırmak için iltihap sökücüler kullanmak gerekir. Kendinize stres edinmeyin, vücudunuzdan elektrik atmak için günlük bir parkta ayakkabı ve çorabınızı çıkartarak on dakika yürüyün. Bunları yaptığınız halde geçmiyor ise ergenlik döneminde zamanın geçmesini beklemeniz gerekir. Bu dönemde psikolojik destek önemlidir. Normal dönemlerde bir kaç yıl boyunca geçmeyen migren atakları için doktora başvurun.

]]>
Migren Hastalığı https://www.migren.gen.tr/migren-hastaligi.html Fri, 16 Nov 2018 09:54:01 +0000 Migren hastalığı, bir baş ağrısı hastalığıdır. Hemen hemen her insanın başı ağrır. Migren hastalığı başın tek tarafına yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısı yapan bir hastalıktı. Genellikle ataklar halinde ortaya Migren hastalığı, bir baş ağrısı hastalığıdır. Hemen hemen her insanın başı ağrır. Migren hastalığı başın tek tarafına yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısı yapan bir hastalıktı. Genellikle ataklar halinde ortaya çıkar. Atakları dışında migren hastalığı olan kişide kusma, normal ışık ve sesten rahatsız olma, bulantı gibi şikayetler bulunur. Migren hastalığı sinirsel bir hastalık olarak da görülür. Migren hastalığı bulunan kişi kimsenin olmadığı sessiz sakin ve ışıksız bir ortamda uyumak ister. Başta büyük oranda da bir ağrı olur ve bu günlük yaşamı büyük oranda etkiler. Migren hastalığının tedavi yöntemi vardır. Migren hastalığı erkeklere göre daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Çünkü kadınlardaki hormonal değişiklikler migren hastalığını etkilemektedir. Kadınlarda ise bu hastalık genellikle orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Migren belirtileri, kusma, ishal, bulantı, baş ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk, üzüntü, endişe, idrara sık çıkma, susuzluk,ışıktan, sesten rahatsız olmadır.  

Migreni hastalığı tetikleyici etkenler
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Açlık
 • Hormanal 
 • Gürültü
 • Ağır kokular
 • Seyehat
 • Kasveti havalar
 • Boyun ve baş bölgelerinde ağrı
 • Duygusal değişiklikler
 • Bazı içecekler
 • Bazı yiyecekler
Migren hastalığı tipleri
 • Basit migren,  Migren hastalarının yüzde 75'in de görülen bir migren türüdür. Basit migrene, adi migren de denilir. Genellikle kadınlarda görülür. Beynin sağ ve sol tarafındada görülür. Belirtisi olarak kusma görülür. Kusma çok fazla görülmez, bir belirtisi de yoktur.
 • Klasik migren, Klasik migrende auralı ataklar görülür. Migren hastalığı bulunan kişilerin yüzde 10'nu klasik migrenli hastalar oluşturmaktadır. Bu hastalık çocuklukta ve ergenlik çağında başlayıp devam eder ve 40 yaşından sonra ilk atak görülür. Başın tek tarafında ağrı görülür ve belirtileri de kusma, bulantıdır. 
 • Baş ağrısız auralı migren, sürekli auralı migren geçiren bi insanda zamanla baş ağrısı ortadan kaybolur.
 • Baziler migren, Bu migren türünde kişide cümle bozukluluğu, çift görme, dengesizlik, baş dönmesi gibi belirtiler görülür. 
 • Hemiplejik migren, bu migren türü de hem aura ataklar hemde kol, bacak gibi vücutta güçsüzlük ve felç görülür. 
Migren hastalığı pratik tedavi yöntemleri

Şakaklara yapılan hafif masajlar migren ağrısını hafifletmektedir. Sıcak bir küvette vücut sıcak tutulmalı fakat baş soğuk tutulmalıdır. Bu durum vücuttaki kan damarları genişler ve baştaki kan damarları daralmaktadır. Karanlık ve sessiz bir ortamda oturmak, uyumak ağrıyı hafifletir ya da tamamen ortadan kaldırır. Migren başlangıcı olduğunda tuzlu yiyecekler tüketmek migren ağrısını hafifletmektedir. 
]]>
Doğal Migren Tedavisi https://www.migren.gen.tr/dogal-migren-tedavisi.html Fri, 16 Nov 2018 22:42:47 +0000 Doğal migren tedavisi, Migren insanın baş bölgesinde meydana gelen ağrı sebebiyle oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta genellikle kusma ve bulantı meydana gelir. Migren ataklarında hangi durumlar hastalığı tetiklediği Doğal migren tedavisi, Migren insanın baş bölgesinde meydana gelen ağrı sebebiyle oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta genellikle kusma ve bulantı meydana gelir. Migren ataklarında hangi durumlar hastalığı tetiklediğini teşhis etmek önemlidir. Teşhis edilen durumları kontrol altına alarak tedavi yöntemi uygulamak hastanın daha kolay iyileşmesini sağlar. Hastalığı tetikleyen unsurlar teşhis edilmelidir. Örneğin çay, kahve, peynir, stres, yüksek ışık, çok uyku, Az uyku gibi etkenleri takip ederek bulunabilir. Doğal migren tedavisinde bir çok yöntemler mevcuttur.

Migren rahatsızlığında uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir

 • Migren ağrısı başladığında hasta soğuk, bol kahvesi olan, şekersiz bir kahve yapabilir.
 • Bir bardak suyu kaynatıp içine ortalama 1-2 gram kedi otu kökü koyun. 10 dakika dinlendirin. Yemeklerden önce bir fincan şeklinde tüketin.
 • Beş gram balı toz haline içine defne tohumu karıştırarak macun oluşturun. Bu macunu belli aralıklarla tüketin.
 • Bir su bardağı su kaynatıp içine 2 gram kekik koyun. 10 dakika dinlendirerek yemeklerden sonra bir bardak tüketen.
 • Bir bardak suyu kaynatıp içine 2-3 gram anason koyun. Biraz dinlendirin. Günlük 3 bardak tüketebilirsiniz.
 • Yine bir su bardağı kaynamış suya iyice ufalamış olduğunuz oğul otu yaprağını içine koyun ve 10 dakika dinlendirin ve günde 3 fincan tüketin.
 • İki su bardağı suyu kaynatarak altını söndürün. Bir tatlı kaşığı ezilmiş defne yaprağı, oğul otu, fesleğeni koyup 15 dakika dinlendirin. Bu çayı günde iki ya da üç kez tüketebilirsiniz. Tatlandırmak isterseniz bir kaşık bal koyabilirsiniz.

Doğal migren ağrısı için şerbet

 • 1 litre su
 • 5 adet dereotu ve nane
 • 2 adet kivi
 • 5 dal roka
 • 1 adet limon
 • 2 dal fesleğen ve reyhan
 • 8 dal maydanoz
 • 1 adet portakal
 • Ortalama 150 gram bal

Şerbetin yapılışı

Kivi portakal ve limon kabuklarını soyup ikiye bölün. Yeşillikleri temizledikten sonra hepsini birden suyun içerisine koyup dört dakika kaynatın. Altını söndürdükten sonra 15 dakika dinlendirin. Süzgeçten geçirerek tüketin. Şerbeti her gün düzenli kullanarak bir ay boyunca tüketin. Ayrıca farklı bitkilerde doğal migren tedavisinde kullanılmaktadır.

Zencefil: Migren tedavisinde yaygın kullanılan zencefil, antienflamatuar etkisi ile migren oluşan atakları eşlik eden mide bulantısını  giderir.

Biberiye: Baş ağrısına karşı etkili bir antikor üretir.

Nane: Yatıştırıcı özelliği vardır. Nanede bulunan esansiyel yağı ile boyun bölgesine masaj yaparak rahatlamak bir seçenektir. Ayrıca nanenin buharını çekmek de etkilidir.

Lavanta, Melisa otu ve ıhlamur: Bu bitkiler yapıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu bitkiler karıştırarak beş saatte bir yavaş yavaş içebilirsiniz. Bu çay migren ağrısını kesecektir. ]]>
Kronik Migren https://www.migren.gen.tr/kronik-migren.html Sat, 17 Nov 2018 04:34:03 +0000 Kronik Migren, Ayda on beş günden çok daha fazla devam eden migrene ''kronik migren'' ismi verilir. Toplumun yüzde ikisi migreni olan kişilerin ise yüzde onunda görülmekte olan kronik migren genelde orta yaşta olan kişilerde çok Kronik Migren, Ayda on beş günden çok daha fazla devam eden migrene ''kronik migren'' ismi verilir. Toplumun yüzde ikisi migreni olan kişilerin ise yüzde onunda görülmekte olan kronik migren genelde orta yaşta olan kişilerde çok daha fazla görülür. Bazende bu durum gençlerde yada çocuklarda da görülür. Genç yaşlarda ortaya çıkan kronik migren lise zamanında devamlı baş ağrısı olanlar genelde çıkmaya başlayan aktif yirmi yaş dişlerine bağlı olarak gelişmektedir. Orta yaş grubunda olan kişilerde ise gerilim baş ağrısını üstüne eklenen migren atakları oldukça fazla olur. Kronik migren rahatsızlığında baş ağrılarının devamlılığı her gün ilaç kullanmaktan da olabilir. Migren rahatsızlığının kronik hale gelmesinde oldukça fazla ilaç almak çok büyük rol oynamaktadır. Bu sebepten dolayı ilaç etkisi yüzünden baş ağrısı (rebound baş ağrısı) yada devamlı ağrı kesici almaya bağlı olarak (analgesic overuse) baş ağrısı isimlerini de almaktadır. Bu tür hasta olan kişilerde başlangıçta çokta sık olmayan baş ağrılarında almış olduğunuz ağrı kesicilerin seneler içerisinde sıklığını çok daha fazla artmış olması ile gelişen tablo hasta olan her kişinin ortak hikayesidir. En sonunda da devamlı baş ağrısı ile devamlı ağrı kesici ilaç alınımı kısır döngüsü gelişmektedir. 

Kronik Migren Tedavisi 

Kronik migreni olan kişilerde nöral terapi yöntemi ile tedavi sürecine başlanır. Altta yatan gerilim baş ağrısı veya kronik migren sebepleri ''Gökmen Yaklaşımı'' ile düzeltilmesi gerekir. İlk başta bir çeşit bağımlılık oluşturmuş olan ilaçların kesilmemesi gerekir. Öncelikle otonom sistem düzenlenerek ağrıya yol açan sebepler çözülmeye başlanır ise hasta kişi ilaç alımını en kısa zamanda kendiliğinden bırakır. Eğer devamlı başınız ağrıyor ise hiç endişe yapmayın ve üzülmeyin bu durum tedavi edilir. Ancak bu tedavi ilaçlar ile olmaz bu aşamada eğer ilaç alınımından kurtulmanız gerekir. Uygulanan gökmen yaklaşımı yöntemi kısa zaman içinde ilaç sürekli ilaç alınımından ve dayanılmaz ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Kronik migren kişinin hayatını zindana çevirir ama uygulanan doğru tedavi ile kısa zaman içinde bu ağrılarınız geçer.

]]>
Migren Tetikleyicileri https://www.migren.gen.tr/migren-tetikleyicileri.html Sun, 18 Nov 2018 04:05:15 +0000 Migren Tetikleyicileri, Migren rahatsızlığında bilinen tek bir tetikleyici yoktur. Stresten gıdalara kadar birçok faktör migren ataklarında etkili olmaktadır. Herhangi bir olay, bir koku, hormonsal değişiklikler migren ağrıların Migren Tetikleyicileri, Migren rahatsızlığında bilinen tek bir tetikleyici yoktur. Stresten gıdalara kadar birçok faktör migren ataklarında etkili olmaktadır. Herhangi bir olay, bir koku, hormonsal değişiklikler migren ağrılarını başlatabilir. 

Migreni tetikleyen duygusal faktörler; Stres, tartışma, aşırı heyecanlanma, kızgınlık, üzüntü, şok, travmatik anılar, aşırı sevinç

Migreni tetikleyen gıdalar; çikolata, kafein ya da kafein yoksunluğu, maya içeren alkollü içecekler (şarap ve bira gibi), işlenmiş etler, monosodyum glutamat içeren konserve gıdalar, tiramin içeren peynir türleri, narenciye türleri, yüksek şeker içeren gıdalar, aşırı baharatlı gıdalar,  

Migreni tetikleyen çevresel faktörler; Parlak ve parıltılı ışıklar, keskin parfüm ve deodorant kokuları, hava ve iklim değişiklikleri, temizlik sırasında ortaya çıkan gazlar, sürekli kapalı alanda bulunma, sürekli bilgisayar ekranı karşısında olma, uzun süre tv ekranı karşısında olma, aşırı gürültülü ortamlar, egzoz gazları, uzun süre susuz kalma, gün içinde yeterli sıvı tüketmeme, uzun süre güneşe maruz kalma, çok sıcak ya da çok soğuk su ile yapılan banyo, rutin yaşam biçimindeki değişiklikler, yüksek irtifa, yolculuk, vardiyalı çalışma sistemi, 

Migreni tetikleyen fiziksel faktörleri; kadınlarda adet öncesi ve sonrası yaşanan hormonal değişiklikler, cinsel uyarıcılar, ağır egzersizler, kas gerilmeleri, aşırı uyuma ya da uykusuz kalma, doğum kontrol hapları, gebelik süreci, sigara, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, aşırı çalışma, öğün atlama, diyete girme, kan şekerinde düşme, alt çenede kayma ve eklem hastalıkları, boyun ve sırt ağrıları

Bunun yanı sıra migreni tetikleyen unsurlar kişiden kişiye değişebilir. Hatta tek bir kişinin bile migren ataklarını sürekli aynı şeyler tetiklemeyebilir. Burada kişinin kendini tanıması, hangi gıdaları tükettikten sonra ya da hangi ortamlarda bulunduktan sonra migren ataklarının başladığını kayıt altına alması, küçük bir defter tutarak bunları günlük şeklinde kayda alması migreni tetikleyen unsurları tespit etmesinde yardımcı olacaktır.  
 

]]>
Migren Şifalı Bitkiler https://www.migren.gen.tr/migren-sifali-bitkiler.html Sun, 18 Nov 2018 20:46:13 +0000 Migren Şifalı Bitkiler, Migren hastalığı özelikle kadınlara özgü baş ağrılarını olarak bilinir. Migren rahatsızlığı kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de görülür ağırlıklı olarak kadınlarda yaygın olan dayan Migren Şifalı Bitkiler, Migren hastalığı özelikle kadınlara özgü baş ağrılarını olarak bilinir. Migren rahatsızlığı kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de görülür ağırlıklı olarak kadınlarda yaygın olan dayanılmaz baş ağrısı nöbetleri şeklinde bir nörolojik hastalıktır. Migrenin tıbbi olarak bir tedavi halen bulunamamıştır. İlaçlar ile geçici olarak migren nöbetleri hafifletilmekte, kontrol altına alınmaktadır.Fakat  migren ilaçları tedavi eden ilaçlar değillerdir.  Ya migren ağrısı ile yaşamayı öğreneceğiz ya da migreni giderici şifalı bitkilerin tedavi edici kürlerini deneyerek kendi ilacımızı kendimiz bulacağız. 

Migren şifalı bitkiler nasıl kullanılır
 • Bir çay bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu atılır demlenmesi için bir süre beklendikten sonra sü­zülür günde üç öğün birer çay bardağı içilir. 
 • Bir litre suyun içine bir avuç gelincik çiçeği atılıp kay­natılır ve süzülüp bir bardak üzüm sirkesi ilave edilir bir saat kadar bekleyip içine iki adet tülbent batırıp birini alna öbürünü enseye koy. Bu işlem kısa aralıklarla devam ettirilir. 
 • Bir litre suyun içine yarım su bardağı demirhindi atılıp kay­nadıktan sonra süzülerek soğuk olarak günde üç su bardağı içilir. 
 • Bir fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur atılıp demlenmesi için bir süre beklendikten sonra günde üç kez içilir. Bir litre suyun içine birer silme tatlı kaşığı nane, sedef otu ve bir avuç oğul otu atılıp kaynatılmasının ardından süzüle­rek günde üç kez birer çay bardağı içilir.  
 • Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış aslanpençesi yaprağı atılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı içilir. 
 • Havanda ezilerek toz haline getirilmiş yarım kah­ve fincanı mesteki sakızı, bir kahve kaşığı anason bir kahve fin­canı kırıntı haline getirilmiş sinameki hepsi bir arada iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımı macun haline alacak kadar süzme bal katılıp günde bir çorba kaşığı yenir. 
 • Havanda dövülerek ezilen birkaç diş sarımsak şakaklara konulur. 
 • Bir litre suyun içine iki yemek kaşığı fesleğen katılıp kay­natılır. Ilımasına yakın bu su ile kafa derisi ovalanarak  baş yıkanır. 
 • Bir litre suyun içine kıyılmış bir avuç andız kökü ka­tılır kaynatılır süzülerek günde üç yarım kahve fincanı içilir. 
 • Bir fincan kaynamış suyun içine bir çay kaşığı civanperçemi atılıp demlenmesi için bir süre beklendikten sonra içilir. Gün içinde üç defayı geçmemek üzere tekrarlanır.  
 • Bir litre suyun içine birer yemek kaşığı melek otu kökü ve yaprağı atılıp kaynatılır sonra süzülür günde üç öğün bi­r çay bardağı içilir. 
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı çuha çi­çeği atılır demlenmesi için bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir. 
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş atılıp demlenmesi için bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir. *
 • Bir bardak kaynar suyun içine ince bir çay kaşığı san şebboy saplan katılıp soğuduktan sonra süzülerek günde üç defa birer çay kaşığı kullanılır. 
 • Bir bardak kaynar suyun içine ufalanmış bir silme tatlı kaşığı hazeran çiçeği atılır soğuduktan sonra süzülerek günde üç defa bir tatlı kaşığı içilir.
 • Bir litre suyun içine bir avuç kedi otu atılıp kaynadıktan sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir. 
 • Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı nilüfer çiçeği atılıp kaynatıldıktan sonra günde üç kez birer çay bardağı içilir. 
]]>
Migren Diyeti https://www.migren.gen.tr/migren-diyeti.html Mon, 19 Nov 2018 02:12:54 +0000 Migren Diyeti; Migren, beyindeki kan damarlarında ve beyin kimyasallarında yaşanan değişikliklere bağlı baş ağrılarının genel adıdır. Bu değişikliklere neden olan sebeplerden biri de tüketilen gıdalardır. Şeker miktarı, al Migren Diyeti; Migren, beyindeki kan damarlarında ve beyin kimyasallarında yaşanan değişikliklere bağlı baş ağrılarının genel adıdır. Bu değişikliklere neden olan sebeplerden biri de tüketilen gıdalardır. Şeker miktarı, alkollü içecekler, mayalı besinler, baharatlar hormonal sistem üzerinde etkili olabilmekte ve migren ataklarını tetikleyebilir. Fakat migren diyetlerinde çok katı uygulamalar tavsiye edilmez. Herhangi bir gıdayı direkt kesmek, uzun süreli sıkı diyetler uygulamak yine migren ataklarına neden olabilir. Yetersiz beslenme, uzun süren açlıklar, gün içerisinde yeterli sıvı tüketmeme hep migrenin sebepleri arasında yer alır. Bu yüzden gün içine azar azar fakat sık sık beslenmek gerekir. Migren hastalarının çoğunda besin duyarlılığı hat safhadadır. Kişiden kişiye hassasiyet duyulan gıdalar değişmektedir. Alkol kan akışını direkt etkileyen bir içecek türüdür bu yüzden migren atakları üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu bilinmektedir. 

Migren hastaları nasıl bir migren diyeti uygulamalıdır, ilk olarak kahvaltı çok önemli bir güne başlama öğesidir. Migren hastası kişi kesinlikle kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltıyı atlamak öğle saatlerine doğru migren krizlerine neden olabilir. Kahvaltıda sosis, sucuk, jambon gibi işlenmiş etler kesinlikle tüketilmemelidir. Bu gıdalar migren ataklarını tetikleyebilir. Onun yerine salatalık, domates, zeytin gibi doğal besinler tercih edilmeli. Koyu çay ve kahve yerine taze sıkılmış meyve suları tüketilebilir. Yağda kavrulmuş yumurta yerine haşlanmış yumurta tercih edilebilir.

Gün içinde öğle ve akşam yemekleri arasında lif yönünden bol olan meyve ve sebzeler atıştırmalık olarak tüketilmelidir. Çünkü iki öğün arasındaki şeker dalgalanmaları yine migren ataklarına neden olabilir. Bu yüzden en az 4 saatte bir beslenmeye çalışmak, gün içinde bol su tüketmek ani baş ağrılarının önüne geçer. Aç karna tatlı ve çikolata yemek vücutta birden şeker yüklenmesine neden olacağı için bu tür gıdalar yenecekse bile yemekten sonra tok karna tüketilmeli ve birden çok fazla tatlı gıda yenmemelidir.

Akşam yemeklerinde ağır yağlı, aşırı baharatlı besinler yerine ızgara edilmiş balık ve tavuklar bol salata ile birlikte tüketilmelidir. Sıkı diyetler uzun süre uygulandığında beslenme yetersizliğine yol açabilmektedir. Birden çok kısıtlayıcı diyetler içine giren migren hastalarının yüzde 40'ı diyeti daha ilk haftadan bırakmakta ve başarılı olamamaktadır. Bu yüzden çok katı diyetler yerine her şeyin ölçülü tüketildiği diyetler migren hastası kişiler için daha uygundur. 

Migren diyeti sırasında, küçük bir not defterini yanında taşımak, yenilen gıdaları yazmak ve bunlardan hangilerinin atakları tetiklediğini belirlemek kişinin en büyük yardımcısı olacak ayrıca diyet yaparken motivasyonu arttıracaktır.


]]>
Şiddetli Migren Ağrısı https://www.migren.gen.tr/siddetli-migren-agrisi.html Tue, 20 Nov 2018 00:04:42 +0000 Şiddetli Migren Ağrısı, Ataklar ile başlayan başın bir bölümü veya tamamında etkili zonklamalar şeklinde devam eden migren insanların yaşam konforunu sıfırlayarak hayatı çekilmez hale getirir. Şiddetli migren ağr
Şiddetli Migren Ağrısı, Ataklar ile başlayan başın bir bölümü veya tamamında etkili zonklamalar şeklinde devam eden migren insanların yaşam konforunu sıfırlayarak hayatı çekilmez hale getirir. Şiddetli migren ağrısı, atak sırasında sürekli görülmez, özellikle sabahları uyanınca şiddetli olabilir. Bununla birlikte sinüslerde meydana gelen iltihaplanma ağrının şiddetini artırır. Ataklar normal zamanlarda ağrı kesiciler ile dururken, ağrının şiddetlenmesi ile kısmen ağrı hafifletilir, tam olarak durmaz. Yapılan araştırmalar migrenin nörolojik bir hastalık olduğunu ortaya koymuştur. Tedavi için yapılan uygulamalar da beyine iyi gelecek şekilde uygulamalardır. 

Ağrı şiddetlendiğinde ne yapılmalı

Şiddetli migren ağrısında ilk yapılması gereken, baş ve boyun kısımlarında kasılmalar olduğundan masaj yaptıracağınız bir kişi var ise parmak uçları ile şakak damarlarını, başın her noktasını, burun ve alın kısmını, burnun göze yakın kısımlarını, göz çevresini ve hatta göz kapağı kapatılarak gözün üstüne hafifçe masaj yaptırmak gerekir.

Migren atakları dört saat ile dört gün arasında olabilir. Atakların aniden kesilmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Yaşam tarzının değişmesi, sosyal hayatta ki değişiklikler, iklimsel değişiklikler gibi büyük değişiklikler aniden migren hastalığını yok edebilir. Ergenlik çağlarında başlayan migren ağrıları, bu dönemin atlatılması ile geçebilir.

Erkek ve kadında testesteron ve östrojen hormonlarının dengesiz seyri de ağrının şiddetinin armasına neden olduğundan dahiliye branşının bir alt dalı olan endokronoji uzmanına görünerek hormon tedavisine başlanılarak ağrının azaltılması sağlanabilir. Hormonal değişiklikler daha çok kadınlar da ortaya çıktığından başta özel günler olmak üzere kendilerini stresli hissettikleri anda kafein vb. tansiyonu yükseltecek besinlerden uzak durmaları gerekir. Aksi halde bütün ağrı çıtaları yukarılara kalkarak migren ağrısının şiddetlenmesine neden olur.

Şiddetli migren ağrısı için evde ne yapılabilir

Migren ağrısının giderilmesi için yemek kaşığı büyüklüğünde 10 adet pamuk, bir miktar karabiber ve limon kolonyası kullanabiliriz. Uygulamayı yapmak için pamuklara sapsız kaşık gibi şekil verin, üzerine yarım çay kaşığı karabiber dökün, bu şekilde toplan 5 pamuğun üzerine karabiber dökün, kolonyayı karabiber döktüğünüz pamukların üzerine bir miktar dökün, diğer pamukları ise karabiberin üzerine kapatıp, bir miktar daha kolonya dökün. Şakaklarınıza ve alın bölgenize bu pamukları bir tülbent bez yardımı ile tutturun ve tülbenti biraz sıkın. Yani tülbent ile başınızı sıkacaksınız. Bir saat bu sargı başınızda dursun ve sonra çıkarın baş ağrınızın hafiflediğini veya yok olduğunu göreceksiniz.

Yapılan araştırmalarda karabiberin ve diğer acı biberlerin içinde bulunan antidepresan bileşikler sayesinde beyine seratonin salgılattığı bilinmektedir. Şekerli besinlerin ise ağrıyı tetiklediği bilinmektedir. Bu durumda karabiber ve diğer acı biberlerin yemeklerde ve salatalarda tüketilmesi şiddetli migren ağrısının yok olmasını sağlayacaktır.
]]>
Migren Bitki Çayı https://www.migren.gen.tr/migren-bitki-cayi.html Tue, 20 Nov 2018 23:44:40 +0000 Migren Bitki Çayı: Migren çocuk, kadın ve erkeklerde çok yaygın bir hastalıktır. Migrenden mustarip olan insanlar için, baş ağrısının korkunç bir acı verdiğini bilmekteyiz. Migreni basit bir reçete ile sadece birkaç Migren Bitki Çayı: Migren çocuk, kadın ve erkeklerde çok yaygın bir hastalıktır. Migrenden mustarip olan insanlar için, baş ağrısının korkunç bir acı verdiğini bilmekteyiz. Migreni basit bir reçete ile sadece birkaç dakika içinde geçirmek için  bitkisel bir formül var. Ancak migrenden mustarip olanlara yardımcı olabilecek bu yöntemi çok az kişi biliyor. Aslında bu migren bitki çayı yöntemi, yüzyıllar boyu kullanılan geleneksel bir yöntemdir,

Migren için Limon Suyu Himalaya Tuzu Karışımı: 200 ml taze sıkılan limon suyuna iki çay kaşığı Himalaya tuzu koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı, normal su ile bundan biraz daha büyük bir kase içine çözelti olacak şekilde ilave edin. İyice karıştırıp ve sonra bir defada için. Tadı çok iyi değildir, ama bunu içince, baş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

Migren için Zencefil Çayı: Migren kaynaklı baş ağrısı için önerilen zencefil çayı ağrının bir miktar hafiflemesine yardımcı olur. Fakat zencefil çayı, düzenli olarak migren ilacı kullanılıyorsa, bu ilaçlarla etkileşime geçebilmesi ihtimaline karşın önce doktora danışması önerilir.

Ihlamur, papatya çayı ve lavanta çayları insana ruhsal ve fiziksel rahatlama sağlamakta ayrıca strese bağlı olarak yaşanan bağ ağrıları için de oldukça faydalı olmaktadır. Ancak bu çayları günlük 2-3 bardaktan fazla tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Migren Bitki Çayları: 

 • Sinirleri yatıştırma gibi tesirleri olan migren bitki çayı olarak papatya çiçeği çayı, ıhlamur bitkisi çayı, lavanta bitkisi çayı, sarı kantaron bitkisi, kedi otu bitkisi çok tesirlidir. Bu bitkisel çayları içerken dikkat edilmesi gereken durum, suyu kaynatıp, sonra 5-6 dakika bekleyerek, suyun ılınması, daha sonra bitkinin suya atılıp, demlenmesini beklemektir. Bunun sebebi çoğu bitkinin etkin maddesi kaynayan suyun buharı ile havaya gider. Bu nedenle bitkiden elde edilmek istenen maddeyi tam olarak tüketmek için, kaynayıp ılıyan su içine bitkiyi atın ve 3-4 dakika demlendikten sonra tüketin.
 • Migren kaynaklanan baş ağrısı için önerilen bitkiler; meyan kökü, zencefil, yeşil çay, okaliptüs, nane bitkisidir. Bunlar migren bitki çayı olarak tüketileceği gibi, çoğunun yağı ağrıyan bölgelere masajla yedirilerek, tüketilebilir.
 • Çok açık bir çay içine 9-10 adet kuru karanfil atılıp şekersiz içilir.
 • Günlük 2 kere ve 21 gün boyu yapılacak olan bu kürde bir bardak suyu kaynatıp, içine bir tatlı kaşığı kadar biberiye atılır, 9-10 dakika kısık ateşte demlenir, demlenme bittikten sonra süzüp, yemeklerden sonra içilir. 21 gün bittikten sonra, küre 3 gün ara verilip, yine bir 21 gün daha uygulanır.

]]>
Migrene İyi Gelen İlaçlar https://www.migren.gen.tr/migrene-iyi-gelen-ilaclar.html Wed, 21 Nov 2018 13:53:04 +0000 Migrene İyi Gelen İlaçlar, Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar migrenin hastalık geçmişine, türüne bağlı olarak abortif ve preventif tedavi yöntemlerine göre değişebilir. Ayrıca kişi doğal yollarla migreni baskılamaya ç Migrene İyi Gelen İlaçlar, Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar migrenin hastalık geçmişine, türüne bağlı olarak abortif ve preventif tedavi yöntemlerine göre değişebilir. Ayrıca kişi doğal yollarla migreni baskılamaya çalışabilir. 

Migrene iyi gelen ilaçlar nasıl kullanılır

Migrende Abortif tedavi, genellikle migrenin başlangıç aşamasında uygulanan ilaçları kapsar. Bunlar doktorun uygun gördüğü iğneler, ağız ve burun yolu ile uygulanan spreyleri kapsar. Bu tip ilaçlar genellikle kusma görülen hastalarda da kullanılır. Bu ilaçların genel özellikleri serotonin hormonunu düzenleyen triptanları içeren ilaçlardır. Triptanlar genişlemiş olan beyin damarlarının yeniden eski boyutlarına dönmesini sağlamakta kullanılır. Uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yaratabildikleri tespit edildiklerinden çok uzun süreli tedavilerde kullanılmazlar. 

Migrende Preventif tedavi, bu tedavi türü sürekli tekrarlayan migren ataklarında, uzun süreli migren geçmişi olan hastalarda uygulanmaktadır. Haftada birden fazla migren atağı geçiren hastalar için günlük olarak kullanılan ilaçları içerir. Preventif tedavide kullanılan ilaçlar yüksek tansiyon ilaçları, antidepresanlar, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerlerı ve nöbet önleyici ilaçları içerir. Amaç migren ağrılarının şiddetini ve görülme sıklığını azaltmaktır. 

Uzun süreli migren tedavilerinde hastalar şifalı bitkiler ile migren şikayetlerini baskılamayı ve ilaç kullanımını azaltmayı istemektedir. Bu yüzden bitkisel tedavi yöntemlerine de baş vurmaktadırlar. Bilinen en etkili bitkisel yöntemlerden biri civanperçemi çayıdır. Günde 1 bardak civanperçemi çayı içmenin atakları azalttığı söylenmektedir. Anason çayı, papatya çayı gibi sakinleştirici etkisi olan çaylar uyumadan önce ya da migren krizleri sırasında tüketilebilir. Bazı migren hastaları migren krizi sırasında fesleğen bitkisini koklamanın baş ağrılarını azalttığı yönünde bildirimlerde bulunmuşlardır.   Yine migren atağı başladıktan sonra soğuk kompres uygulamak genişlemiş damarların daralmasına yardımcı olacağından tercih edilen doğal yöntemlerden biridir. Fındık ve badem içerdikleri niasin ile migren ağrılarının kesilmesine yardımcı olurlar. Sirke içine kına çiçeği tohumları atarak nemli bir bezle boyun etrafına masaj yapmak yine beyne giden damarların daralmasına yardımcı olacağından etkili bir yöntemdir. Migren atakları başladıktan sonra karanlık ve sessiz bir odaya çekilmek de migreni daha çabuk atlatmaya yardımcı olur. 

Her şeyin dışında migrenin ilaçla tedavisi sırasında ilaçları düzenli kullanmak, doktorun uygulamasına bağlı kalmak çok önemlidir. Çünkü düzenli uygulanmayan tedavi vücudun tedaviye karşı bağışıklık kazanmasına neden olup her seferinde tedavinin daha uzun sürmesine neden olacaktır. 
]]>
Migren Baş Dönmesi https://www.migren.gen.tr/migren-bas-donmesi.html Thu, 22 Nov 2018 09:40:29 +0000 Migren Baş Dönmesi, Başın konumu, hareketleri, bütün vücudun ve gözlerin koordinasyonu ile pozisyon duyusu oluşur. Yeryüzündeki konumunuzu algılamanızı sağlayan bu duyuyu iç kulak ve bağlantılı beyin yapısı (vestibü Migren Baş Dönmesi, Başın konumu, hareketleri, bütün vücudun ve gözlerin koordinasyonu ile pozisyon duyusu oluşur. Yeryüzündeki konumunuzu algılamanızı sağlayan bu duyuyu iç kulak ve bağlantılı beyin yapısı (vestibüler yapı) sağlamaktadır.İç kulak ve beyin bağlantısı, beyinde gelişen durumlar, baş dönmesine sebep olabilir. Hasta çok iyi dinlenildiğinde ve muayene edildiği zaman, beyin ve iç kulağa gelen sinirlerden kaynaklı olarak (tümör, multipl skleroz, beyin kanaması veya damar tıkanıklığı, vd.) baş dönmesi ayırt edilmektedir. Ayrıca kalpten kaynaklı baş dönme, tansiyon düşüklüğü veya kan şekeri düşüklüğü hisleri de ayırt edilebilir.En sık rastlanan ise iç kulaktan kaynaklanan baş dönmeleridir. Bu baş dönmelerinde hastanın etrafı döner ya da yer altından kayar. Bununla beraber bulantı ve kusma başlar. Hastanın çevresini ve hareketini algılaması tamamen bozulduğundan dolayı kendini kötü hisseder. 

Çoğunlukla, beyin kanaması geçirdiklerini düşünürler. Tam tersine, beyinden kaynaklı olan baş dönmeleri ile karşılaştırıldığında, çok daha rahatsız vericidir. Genelde ani durum değişikliği ile başlar ve hasta hareketsiz kaldığı zaman azalır. Günler geçtikçe düzelir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde ise tekrarlama olasılığı çok yüksektir. Nöral terapide, diğer hastalıkta olduğu gibi, iç kulağın fonksiyonel aksamasına sebep olan çevresel patolojiler araştırılır. Migren hastalarının hemen hemen hepsinde var olan boyun bölümündeki düzleşme ve ense kaslarındaki baş dönmesi, spazm gibi, altta yatan patolojinin sonuçlarıdır. Bu tarz yaklaşımı uygulayan KBB uzmanı nörolog olmasa da Gökmen Yaklaşımı ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Hastaların yaşam kalitesi düzelir ve tekrarlayan ataklar olmaz. Bu tedavide akademik bir düzeyde diş hekimliğinden yardım almaktadır. Bu yardımı sağlayacak olan akademisyenler ülkemizde çok çok azdır. Fakat doğru doktorla doğru tedavi yapılabilir.

Migren Baş Dönmesi Arasındaki İlişki

Baş dönmesi çoğu zaman migren atağının ilk başında, baş ağrısı başlangıcında olabilir. Bütün atak boyunca baş dönmesinin olması pek nadirdir. Komplike migrenlilerde uyuşma, görme bulguları,, güçsüzlük de tabloya eşlik edebilir. Özellikle de konuşma bozukluğu olan komplike migren ataklarında çok daha fazla görülmektedir. Baş ağrısı olmaksızın gerçekleşen baş dönmeli migren atakları çok az görülür. Migren baş dönmesi atağı, her şeyin kaydığı ataklardır. Beraberinde ise baş ağrısı olur. Baş dönmesi migren atağı tanısı genellikle konulamaz. Baş dönmesi ve baş ağrısı ayrı ayrı ele alınır; ayrı olarak tedavi edilir. Baş dönmesi migren sadece baş dönmesi ataklarında da aynı sebepler mevcuttur. “Gökmen Yaklaşımı” der ki; bu hastalarda çene ekleminin dengesini sağlanmaktan ziyade 20 yaş dişlerine bakılmalıdır.

]]>
Migrene İyi Gelen Çaylar https://www.migren.gen.tr/migrene-iyi-gelen-caylar.html Fri, 23 Nov 2018 05:35:24 +0000 Migren İyi Gelen Çaylar, Migren ağrısını geçirmek için baş bağışına iyi gelen bitkiler ve bitki çayları tüketmek başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Migren iyi gelen çaylar ile olumlu ve fayda sağlar. Bu a Migren İyi Gelen Çaylar, Migren ağrısını geçirmek için baş bağışına iyi gelen bitkiler ve bitki çayları tüketmek başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Migren iyi gelen çaylar ile olumlu ve fayda sağlar. Bu ağrıları geçirmekte yardımcı olan çaylardan en önemli etkileri başlatacak olan bitkilerin en başında yer alan çaylar; karabaş otu çayı ve nane çayı olarak söylenmektedir. Hazırladığınız bu bitki çayını yemeklerden hemen sonra içtiğiniz siyah çayların yerine bu bitki çayını birer bardak olacak şekilde içebilirsiniz. Ayrıca mide bulantısı ve baş dönmesi için doğal ve alternatif bir tedavi yöntemidir. 

Lavanta, melissa ve papatya gibi sakinleştirici özelliği olan bitkisel çaylar sinirleri yatıştırır, kasları gevşetir, kişileri sakinleştirir ve stres nedeniyle ortaya çıkan Migren baş ağrısına iyi gelir. Bunlar en çok tercih edilen bitki çayları olmasına rağmen size iyi gelen bitki çayını ve karışımı bulmak için bir kaç bitki çayını kullanıp görmeniz gerekmektedir. Tabi migren ağrısının stres dışında daha bir çok nedeni vardır. Eğer sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka doktora gidip kontrol altına alındı gerekir. Kişilerin yaşadığı baş ağrılarına zencefil çayı kullanımında olumlu yönde büyük gelişmeler kaydedeceksiniz. Migren iyi gelen çaylardan günde sabah öğle ve akşam diye gün içerisinde 3 kez tüketmeniz gereklidir. 

Migren iyi gelen çaylar nasıl demlenir
 • Bitkisel karabaş otu çayı ve nane çayını kararlardan hazır biçimde paketlenmiş şekilde alarak evde aynen ıhlamur gibi kaynar suyun içine atarak demlenmeye bırakılır. Bu iki bitki çayı çeşidini de migren ağrısı tedavisinde kullanabilirsiniz. Ayrıca baş ağrısı şikayetlerinde de olumlu yönde etkiler gösterir ve hızlı bir şekilde sonuç alacaksınız. Sebepsiz yere bir rahatsızlığa bağlı olmadan ortaya çıkan baş ağrısından da bu çaylardan demleyerek kullanabilirsiniz. 
 • Bitkisel papatya çayı insanı rahatlatan ve sakinleştiren bir özelliğinin olduğunu herkes bilir. Ancak bu bitkinin çayı daha çok tansiyon hastalarının yaşadığı baş ağrılarında daha fazla etki ettiği gözlenmiştir.
 • Bitkisel zencefil çayı, migrene bağlı olan baş ağrıları dahil yani sıra da sinüzit olan kişilerin yaşadığı baş ağrılarına zencefil çayı daha etkili ve faydalı olacaktır. Baş ağrılarına iyi gelen bu bitki çayını gün içerisinde ana öğünlerin hemen ardından 3 defa olmak üzere tüketmek gerekiyor. 
]]>
Migren İçin Ağrı Kesici https://www.migren.gen.tr/migren-icin-agri-kesici.html Fri, 23 Nov 2018 12:17:39 +0000 Migren için ağrı kesici, her eczanede kolayca bulunsa da bir süreden sonra vücut ağrı kesicilere karşıda bağışıklık kazanır ve içilen ağrı kesiciler etkisini göstermez. Migren için ağrı kesiciler kullanmak yerine migreni Migren için ağrı kesici, her eczanede kolayca bulunsa da bir süreden sonra vücut ağrı kesicilere karşıda bağışıklık kazanır ve içilen ağrı kesiciler etkisini göstermez. Migren için ağrı kesiciler kullanmak yerine migrenin nedenini bulmak ve buna en uygun çözüm yolunu belirlemekte fayda var. Migren atakları aniden gelir ve verdiği acıyla sağlıklı düşünmek, eğlenmek,uyumak neredeyse çok zordur. Migren için ağrı kesicilere başvurmak kalıcı bir sonuca ulaştırmaz aksine anlık rahatlamalara sebep olur. Migren ağrısından kurtulmak için uyku düzeni en önemli faktördür. Geceyle gündüzü yer değiştirmek migren ağrısını geçirmek yerine aksine migreni tetikler. Günlük işlerimize engel olan migren ağrılarından kurtulmak bu kadar basitken yapılması gerekenleri yapmamak kişinin kendisine zarar vermekten başka bir işe yaramaz. 

Migren için ağrı kesici, en doğalı ve daha etkilisi büyüme hormonunun salgılandığı ve beynin tamamen dinlendiği saatlerde yani 23.00-02.00 arasında uyumanın etkileri gözle görülür şekildedir. Migren için ağrı kesicileri bilinçsiz kullanmak yerine bir nöroloji uzmanından destek almak ve hekiminizin sizin için belirlediği ilaçlardan başka ilaç alımında bulunmamalısınız. Migren ataklarınızın ne kadar sıklıkla tekrar ettiğini not alarak günlük uymanız gerekenleri aksatmamalısınız. Doğru beslenmeli, başınızı ağrıtacak ağır kokulardan parfümlerden uzak durmalı, kararında spor yapmalı ve stresten uzak durmalısınız. Uyku düzenine dikkat etmekten kasıt ne az ne de fazla uyumaktır. Bazı insanlarda fazla uyumakta migren ağrısına neden olur. Migren ağrısının hafiflemesi için stresten beyninizi yoracak şeylerden uzak durarak aklınızı zeka oyunlarına verebilir ve odaklanmayı güçlendirici faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Migren için ağrı kesiciler alarak ağrının geçmesini beklerken migren ağrısını tetikleyen şeylerden uzak durmak gerekir. Kahve, alkol ve çay tüketimine dikkat etmelisiniz. Günlük maksimum miktar olarak 2 fincan tüketilmesi uygundur. Ayrıca migren ağrısını arttıran yapay tatlandırıcılardan, mayalı içkilerden, sigaradan hazır bulyonlardan, ısıl işlem görmüş sucuk, sosis gibi kimyasal içerikli besinlerden uzak durulmalı veya az tüketilmelidir. Migren ağrısından kurtulmak için karanlık bir ortamda ve sesin hiç olmadığı bir ortamda uyumak ve dinlenmek en etkili çözümdür. Migren ağrısından kurtulmak için bitkisel çözüm olarak biberiyenin yaprağını yutmasanız bile çiğnemeniz yeterli olacaktır. Sağlıkla kalın.
]]>
Migren Nöroloji https://www.migren.gen.tr/migren-noroloji.html Fri, 23 Nov 2018 18:37:31 +0000 Migren Nöroloji, Baş ağrısı olarak kendini gösteren migren, mide bulantısı ve baş dönmesi olarak devam eden ataklarının dört saat ile dört gün sürebildiği bir hastalıktır. Migrenin en önemli özelliği kronik
Migren Nöroloji, Baş ağrısı olarak kendini gösteren migren, mide bulantısı ve baş dönmesi olarak devam eden ataklarının dört saat ile dört gün sürebildiği bir hastalıktır. Migrenin en önemli özelliği kronik olmasıdır. Hastalık hasta da kimi zaman hafif hissedilirken kimi zaman da şiddetli baş ağrısı şeklinde gelişir. Migren beyinde zonklama şeklinde ağrı oluşturur. Bu nedenle nörolojik bir hastalıktır. Bu zonklama kalp atışı ile ritim yapar. Damarlarda kasılma nedeni ile tansiyon düşük çıkar. Hasta oturduğu yerden aniden kalktığında küçük kıvılcımlar görür. Hasta ışık ve gürültüye karşı hassaslaşır ve dış verilere karşı duyarsız olur. Hastanın tek isteği karanlık bir odada uyumaktır. 

Migren neden nöroloji ile ilgilidir

Beyinde bir sinir hücrelerinde binlerce nöron bulunur. Nöronlar bilgi iletimi veya transferi sağlar. Nöronlar temel olarak dört farklı yapıda dır. Bunlar akson, soma, dendrit ve terminal butonlardan oluşur. Baş ağrısına nedeni damarlarının etrafında bulunan sinirlerin gerilmesi dir. Basıncın artması ile birlikte sinirler uzamaya zorlanır. Bu nedenle nöronlar sinir hücresini sıkıştırır ve baş ağrısı oluşur. Migren nöroloji branşında değerlendirilebilir.

Migren belirtileri nelerdir

Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan baş ağrısı, bayanlarda daha fazla görülür. Hormonal değişiklikler ile ilgilidir. Damarlar tam olarak esneklik kazanmadığından basınca maruz kalan damarlar tansiyonun düşük olmasına neden olur. Hasta yattığı, oturduğu yerden aniden kalktığında küçük kıvılcımlar görür. Baş ağrısı başın bir bölümündedir. Ağrı şekli göz, alın ve burun tabanından dışarıya doğru zonklama şeklindedir. Başın bir bölümünde oluşan ağrı ise bazen sağ yanı bazen sol yarısındadır. Ense de ağrı pek görülmez. Hasta ışık, ses ve kalabalıktan rahatsız olur. Hastanın tek isteği karanlık bir oda da uyumaktır.

Nöroloji migren hastalarını nasıl tedavi eder

Hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Hastanın kullandığı ilaçlar esasen hastayı tedavi etmez, hastanın ataklarını azaltır, ağrıyı hafifletir. Hastanın kullandığı migren hariç ilaçlara ara verilir. Merkezi sinir sistemi üzerinde iyileştirici etkiye sahip olduğu için hastaya antidepresan ilaçlar verilebilir. Fakat uzun dönem kullanılacak ise değişik etken maddeli antidepresan ilaçlar dönüşümlü olarak kullanılmalıdır. Hasta yanında bulundurduğu ağrı kesicileri atak başlayacağını hissettiği anda içmelidir. Akupuntur, nöral terapi yine nöroloji branşı tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Migren hastaları nelere dikkat etmelidir

En büyük düşmanları strestir. Şekerli yiyecekler ve kafein migreni tetikleyebilir. Bununla birlikte özellikle glikoz şekeri olan üzümün tetikleyici etkisi daha fazladır. Hasta hormonal dönemlerinin geçmesini beklemeli, evde ağrının hafiflemesini istiyorsanız, karabiber ve acı biberi evinizden eksik etmeyin, çünkü acı biber beyinde seratonin (mutluluk hormonu) salgılanmasına neden olduğundan beyinde ağrı hafifliyor.

]]>
Migren Genetik Mi https://www.migren.gen.tr/migren-genetik-mi.html Sat, 24 Nov 2018 10:10:23 +0000 Migren genetik mi, Gelişme çağında ki çocuklarda görülen kronik ve tekrarlayıcı baş ağrıları akla ''migren genetik olabilir mi'' sorusunu getiriyor. Migren atakları ayda 2-4 kez görülüp yaklaşık 2-48 saat arası sürebilen Migren genetik mi, Gelişme çağında ki çocuklarda görülen kronik ve tekrarlayıcı baş ağrıları akla ''migren genetik olabilir mi'' sorusunu getiriyor. Migren atakları ayda 2-4 kez görülüp yaklaşık 2-48 saat arası sürebilen şiddetli baş ağrılarıdır. Uzman doktorlar araştırmaları sonucunda yetişkinlerde görülen migrene nazaran çocuklarda görülen migrenin genetik olduğunu kaydetti. Migren hastalığı bulunan çocukların ailelerinde %70 oranında migren hastalığına sahip bireylerin olduğu araştırmalar sonucu görülmektedir. Bu da hastalığın kalıtsal bir hastalık olduğunu gösterir. Günümüze kadar yapılan araştırmalarda migrenin beyinde bulunan damarların bir şekilde büzüşüp genişlemesi sonucunda meydana geldiği düşünülse de, beyinde dolaşan bazı kimyasal maddelerin değişiklikleri sonucu beyin fonksiyonun bozulmasına bağlı olduğu bilinmektedir.

Migren genetik mi, Ergenlik öncesi erkek çocuklarda, ergenlik sonrası kız çocuklarında daha sık görülmektedir. Çocuklarda, migren ataklarının sıklığı yaşla yaşla birlikte artış gösterir. Erişkinlerde ise kadınların migren tipi baş ağrılarının erkeklere göre %3 daha fazla olduğu izlenmektedir. Küçük çocuklarda migren şiddetli baş ağrısının yanında kusma, uyuklama ve huzursuzluk gibi davranış değişiklikleri sıklıkla görülür. Migren tipi baş ağrılarının tetiklenmesinde çevresel faktörler çok önemli bir yere sahiptir. Bunlar: açlık, stres, uykusuzluk, kafeinli içecekler, sıcaklık değişimi, bazı ilaçların kullanımı ve hastalık olarak sıralanabilir. Migren tedavisinde en önemli kural düzenli bir hayata sahip olmaktır. İlaçla tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmayan migren, doktor kontrolünde ve önerisiyle kullanılması gereken ilaçlar ile ataklar azaltılabilir ve hatta önlenebilir. Her ne kadar riskli olsa da bir sonraki migren atağını önlemek için antidepresan, alerji ilaçları ve kalp ritmini düzenleyiciler kullanılmaktadır.

Migrenin genetik olması ve ailesel ilişkisi aşikardır. Yapılan araştırmalarda anne veya babasının birinde migren varsa, çocukta migren olma olasılığı %50 dir. Migren hastaları ataklar dışında da her türlü uyarandan çok etkilenir ve rahatsız olurlar. Yaşam süresi boyunca otonom sistemde oluşan hasarlar genetik geçiş temelinde tüm sistemi etkileyebilir ve migrenin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca migrene yatkınlıkta kalıtsaldır. Her gün yaklaşık 300 milyon kişi migren ağrısı çekmektedir. Avrupa'da migren kadınların yüzde 17, erkeklerin de %8 ini etkilemektedir.
]]>
Migren Ameliyatı https://www.migren.gen.tr/migren-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 01:07:04 +0000 Migren ameliyatı, kronik migren rahatsızlığının cerrahi olarak tedavi edilmesini sağlar. İlk kez Amerika'da uygulanan bu ameliyat, hastalarda endoskopik olarak yapılan alın ve şakak operasyonları sonrasında migren ağ Migren ameliyatı, kronik migren rahatsızlığının cerrahi olarak tedavi edilmesini sağlar. İlk kez Amerika'da uygulanan bu ameliyat, hastalarda endoskopik olarak yapılan alın ve şakak operasyonları sonrasında migren ağrılarının geçmesi ile fark edilmiş. Ameliyat sonrasında hastalarda supraorbital denilen göz üstü sinirinin serbestleştiği ve hastalardaki baş ağrısının bu nedenle düzeldiği belirlenmiştir. Botoks enjeksiyonları sonrasında da ağrıların geçtiği fark edilince, migren ameliyatının yapılmasına onay verilmiştir. Migren hastalığında ilaç tedavisi aynı şekilde sinire etki etmekte, ancak geçici bir rahatlama sağlamaktadır. Ameliyat ise kalıcı bir düzelme sağlar. Bu aşamadan sonra migren ameliyatı cerrah, olarak geliştirilmeye başlanmıştır. Supraorbital sinirin dışında kafadan çıkan başka sinirlerinde migren baş ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Migren ameliyatlarının temelinde ise, sinir sıkışmalarının tedavisindeki uygulamalara benzer çalışmalar yapılır. Migren ameliyatları yaklaşık 15 seneden beri başarıyla uygulanmaktadır ve her geçen gün cerrahi uygulamalarda gelişmeler olmaktadır.

Migren Ameliyatı

Migren ameliyatı öncesinde

Kronik baş ağrısı olan bir hastanın değerlendirmesi bir nörolog tarafından yapılır. Öncelikle baş ağrısına neden olabilecek diğer etkenler ayrıştırılmalıdır. Yani ameliyat edilecek hastalara kesin migren tanısı konulmalıdır. Ardından hastanın cerrahi değerlendirmesi yapılır. Bu yüzden hastaya Botulinum toksin A ile yapılan test uygulanmaktadır. Ardından lokal anestezik ile başka bir test uygulanır. Testler migren ameliyatını yapan doktor tarafında hasta değerlendirilerek uygulanır. Testler pozitif çıkarsa, hastanın migren ameliyatından yarar göreceğine karar verilir. Hastaya uygulanan diğer tedaviler, aldığı ilaçlar ve diğer etkenler dikkate alınarak, ameliyat için hazırlık yapılır.

Migren ameliyatı nasıl yapılır 

Yapılacak ameliyat hastanın hastanede yatmasına ya da aynı günde taburcu olmasına göre planlanır. Migren ameliyatı yapılacak bölge sayısı belirlenir. Tetikleyici bölgelerin varlığına göre 1-4 saatte ameliyat tamamlanır.

Ameliyatta alından itibaren başlayan migren için, saçların içinden endoskopik olarak ya da transpalpebral denilen göz kapağı kıvrımından girilme suretiyle supraorbital ile supratrochlear sinirler serbestleştirilir. Sinirlerin komşuluğunda olan mimik kasları gevşetilir. Her iki yöntemde migren ameliyatında aynı etkinlikte sonuç verir.

Alın bölgesinden sonra en fazla görülen tetikleyici sinir ense kökünde olan oksipal sinirdir. Bu sinirde 6 değişik sıkışma alanı belirlenmiştir. Ameliyatta gerekli serbestleme bölgeleri tespit edilerek cerrahi girişim tamamlanır.

Başka bir tetikleyici sinir şakaklardaki zygomacofrontal, aurikulotemporal, ensedeki küçük oksipal sinir sinirdir. Hastaların bir kısmında baş bölgesindeki en büyük duysal sinir trigeminal sinirdeki yüzey dalları da burun kıkırdaklarının arasında sıkışmaya, zedelenmeye maruz kalmış olabilir. Bu kronik baş ağrısı etkisi gösterir. Bu tarz migren ağrılarının tedavisi genellikle deviasyon ile konka ameliyatı yapılarak gerçekleştirilir.

Migren ameliyatında tüm cerrahi uygulamalar cilt altında, kemiğin üzerinde yapılır. Bu ameliyatların beyinle bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bunun hastalara belirtilmesi önemlidir. Ameliyattan sonra hastalarda ödem, kızarıklık etkisi olabilir. Bu daha çok sigara  kullanan, hassas yapıdaki hastalarda olur. Morluklar 7-10 günde kendiliğinden geçer. Yapılan kesi yerleri de saçların içine, gözkapağı içine gizlenir. Oldukça hızlı ilerleyen bir iyileşme süreci bulunan migren ameliyatı sonunda hastalar 1 hafta içinde iş yaşamına dönebilir. Aktiviteler, hafif egzersizler 2 hafta sonunda başlayabilir. Migren ameliyatının komplikasyonları arasında bulunan etkiler genellikle geçici olur. Özellikle uyuşma, geçici his kaybı, karıncalanma, yarada geç iyileşme, kanama gibi etkiler olabil]]> Migren Botoks https://www.migren.gen.tr/migren-botoks.html Sun, 25 Nov 2018 08:16:25 +0000 Migren botoks, günümüzde botoks ile tedavi edilebilen migren rahatsızlığı, sebebi bilinmeyen baş ağrılarında en yaygın şekilde görülenidir. Baş ağrısı toplumda yaygın bir kesimi etkileyen bir sorundur. Migren k Migren botoks, günümüzde botoks ile tedavi edilebilen migren rahatsızlığı, sebebi bilinmeyen baş ağrılarında en yaygın şekilde görülenidir. Baş ağrısı toplumda yaygın bir kesimi etkileyen bir sorundur. Migren kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir. Yaşla birlikte etkisi azalsa da, 35-45 yaş aralığındaki kişiler bundan yoğun şekilde etkilenir. Genellikle güzellik uygulamalarında kullanılan botoks, migren hastalarında da başarılı sonuçlar vermektedir. Migren botoks ile ilaçların bile gideremediği ağrıları engellemektedir.

Botoks kas gevşetici etkisi yüzünden migren tedavisinde yararlı olur. Kronik migren hastalarına bile olumlu etkileri vardır. Hastaların iş ve ev yaşamlarını olumsuz şekilde etkileyen bu rahatsızlık psikolojik sorunların bile ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden botoks tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Ağı kronik migrende genellikle tek taraflı olur. Bazen her iki tarafı etkiler. Hastalar ilaçlarla önünü alamadıkları ağrılarda stresli bir dönem geçirirler. Bu yüzden migren botoks gibi yöntemlerle tedavi edilmelidir.

Migren Botoks

Migren botoks deneyimli uzmanlar tarafından uygulanmalı

Migren tedavisinde botoks yeni bir umut ışığı olmuştur. Ancak doğru teşhis doğrultusunda botoks hastalara nöroloji uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Botoks FDA tarafından kronik migrende koruyucu tedavi olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde de 2011 yılından itibaren başarıyla uygulanmaktadır.

Hastaların başta alın bölgesine, iki tarafta şakak arkasına, ense ve boyun bölgesine toplam 31 noktaya özel iğneler kullanılarak enjeksiyon şeklinde botoks yapılır. Bu tedavi hastadaki gelişmelere göre 6 ay sonra yeniden tekrarlanabilir. Migren botoks tedavisi uygulanan hastalarda % 70 oranında ağrıların azalmasına ya da ağrıların tamamen yok olmasına yol açıyor. Hastadaki iyileşmeye göre hastada psikolojik düzelme, canlılık, aktiflik gibi etkilerle yaşam kalitesinde önemli değişimler gözleniyor.

Migren tedavisinde kullanılan botoks sağlık bakanlığı tarafında ruhsatlandırılmış bir yöntemdir ve kronik migren tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak uzmanlar tarafından belirli noktalara uygun dozda toksin enjekte edilerek uygulanmalıdır. Botoks uygulamasının kronik migren tedavisindeki başarısı bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Ancak migren botoks tedavisi her hastaya yapılamaz. Bunun için hastalara doğru kronik migren tanısı konulması gerekir. Biyolojik bir süreç olan migren, ancak baş ağrısı yapabilecek tüm etkenlerin ayırt edilmesi yoluyla teşhis edilebilir. Bu yüzden migren konusunda uzman olan doktor tarafından tanı konması uygundur.]]>
Migren Bandı https://www.migren.gen.tr/migren-bandi.html Sun, 25 Nov 2018 19:31:21 +0000 Migren bandı, rahatlatıcı etki yaparak migren rahatsızlığı olan kişilere faydalı olan bir üründür. Migren baş ağrısı çeken kişiler şiddetli ağrıları dindirmek amacıyla genellikle ilaca başvurur. Normal bağ Migren bandı, rahatlatıcı etki yaparak migren rahatsızlığı olan kişilere faydalı olan bir üründür. Migren baş ağrısı çeken kişiler şiddetli ağrıları dindirmek amacıyla genellikle ilaca başvurur. Normal bağ ağrılarında da durum böyledir. Herkes yaşamının bir diliminde baş ağrısına maruz kalmıştır. Bu kişinin yaşam kalitesini bozan bir sorundur. İlaçların dışında bu tür ürünlerle kendinizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle ilaç kullanmayı istemeyenler için migren bandı iyi bir seçenektir. Günümüzde pek çok firma bunu üretir. Üstelik ilaçlarla birlikte kullanılmasının da ir sakıncası yoktur.

Migren Bandı

Bantların içeriğinde bulunan Holly yağı serinletici bir etki yapmakta, lavanta yağı hem serinletici etki yapar, hem de analjezik etki gösterir. Okaliptus yağı kas ağrılarına iyi gelir, mentol yağı ise cilt üzerinden soğuk reseptörleri etkilemekte ve analjezik serinletici etki göstermektedir. Migren hastalarına migren bandı bu şekilde yararlı olmaktadır.

Migren bandının etkisini rahat hissetmek için, baş ağrısının başlamasıyla birlikte kullanılması daha iyi olur. Band hidrojel yapısı nedeniyle yaklaşık 8 saat kadar etkisine devam eder. pH değeri 5,5 olduğundan alerjik etkisi yoktur, bu nedenle cilde zararlı olmaz.

Migren bandı nasıl kullanılır

Genellikle üçlü paketler halinde satılan migren bandı, üzerinde jel olan bir banttır. Bunun üzerinde jelatin olur. Jelatini açar açmaz hemen mentol kokusu etkisini gösterir. Kuru ve temiz alın bölgesine daha doğrusu baş ağrısının yoğun olduğu alana migren bandı yapıştırılır. Bir anda serinlik ve ferahlık hissi kişiyi etkiler. Dakikalar kadar geçen sürede serinlik hissine yanma hissi eşlik eder. Migren bandını açtıktan sonra yeniden paketine koyarak, daha sonra da kullanabilirsiniz. İkinci kullanılışında hissedilen yanma etkisi olmasa da, baş ağrısının şiddetini azaltır.

Migren bandı baş ağrısını geçirir mi

Migren bandı kullananların görüşlerine göre, ağrıyı tam olarak geçirmese de dikkate değer derecede azalttığı belirlenmiştir. Hastalar genellikle ağrıların % 70 oranında azaldığını dile getirir. Migren baş ağrısı özellikle atak dönemlerinde şiddetiyle bilinir. Bu kadar ağrının azalması bile hastaların memnun olmasını sağlamaktadır. Bu bandı kullanan kişiler aynı zamanda ilaç kullanmaktan kurtulduklarını dile getiriler. Bu ürünün makul fiyatı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle migren hastalarının rahatlıkla kullanabileceği bir üründür. Üstelik doğal içeriğiyle sağlık açısından zararı olmayan bir üründür.

]]>
Migren Kremi https://www.migren.gen.tr/migren-kremi.html Mon, 26 Nov 2018 09:44:29 +0000 Migren kremi, şiddetli baş ağrılarını dindiren nane yağı ağırlıklı olan doğal bir içeriktir. Migren hastaları baş ağrısının etkisiyle genellikle ilaçlara sıkça başvururlar. Ancak son zamanlarda üretilen m Migren kremi, şiddetli baş ağrılarını dindiren nane yağı ağırlıklı olan doğal bir içeriktir. Migren hastaları baş ağrısının etkisiyle genellikle ilaçlara sıkça başvururlar. Ancak son zamanlarda üretilen migren kremi gibi ürünler hastalara doğal yoldan ağrıyı giderme fırsatı vermiştir. İçeriği tamamen doğal bitkisel ürünlerden oluşan krem masajla birlikte tatbik edilir. Sadece migren hastası olanlar değil, normal baş ağrısı olan kişilerde bu kremi kullanabilir. Ancak hastaların yine de tıbbi tedavileri aksatılmamalıdır.

Migren Kremi

Hastaların yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri olan, günlük aktiviteleri engelleyen, hastaların yatak istirahatine kadar gidebilen baş ağrısı ile kendini gösteren migren, çoğu durumda ilaçlarla bile kontrol altına alınamaz. Baş ağrısı ataklarında hastaların yaşadıkları belki de anlatılamaz. Bu dayanılmaz ağrılar hastaların yaşama küsmesine bile neden olabilir. Migren kremi gibi ürünler migrene doğal şekilde tepki verir, baş ağrısının geçmesine, büyük oranda hafiflemesine neden olabilir. Bunu kullanan hastalarda oldukça memnun olduklarını dile getirmektedir. Sadece migren hastaları değil, baş ağrısı çeken herkes için uygun bir üründür. Her yaştan kişide kullanılabilir.

Migren kremi nasıl kullanılır

Migren kremi baş ağrısının başladığı ilk zamanda kullanılırsa, etkisini daha iyi gösterir. Parmak ucuyla alınan kremi ağrının yoğun olduğu alın bölgesine, şakaklara, kulak arkasına masajla yedirin. Özellikle dairesel hareketler oldukça rahatlatıcı olur. Kremin içeriğinde ağırlık olarak nane yağı olduğundan, etkisini ilk anda serinletici olarak gösterir. Analjezik etkisiyle birlikte baş ağrısı önce hafiflemekte, ardından tamamen bile geçebilmektedir.

Bu etkisine rağmen migren hastaları tıbbi tedavilerini aksatmamalıdır. Migren kremi oda sıcaklığında korunmalı, ışıktan, nemden ve ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Krem ayrıca cildin yumuşamasına, daha sağlıklı görünmesine de neden olur. İçeriğinde bulunan bitki özleri sayesinde cildinize bile bitkisel bir takviye olur. 

]]>
Migren Hapı https://www.migren.gen.tr/migren-hapi.html Mon, 26 Nov 2018 11:01:32 +0000 Migren hapı, migren baş ağrılarını tetikleyici etkenleri kontrol altına almaktadır. Etken maddesi triptan olan migren hapı ağrıyı ya da migren atağını 15-20 dakika içinde sonlandırabiliyor. Son yıllarda migren te Migren hapı, migren baş ağrılarını tetikleyici etkenleri kontrol altına almaktadır. Etken maddesi triptan olan migren hapı ağrıyı ya da migren atağını 15-20 dakika içinde sonlandırabiliyor. Son yıllarda migren tedavisinde elde edilen başarılarla, hastalar daha fazla umutlanmıştır. Triptan grubu ilaçların migren tedavisinde elde ettiği başarılı sonuç, adeta bu rahatsızlığın tedavisinde yeni bir atılım olmuştur. Bu tedavide hastaların kendisi de migreni tetikleyen etkenlerden kaçındığında elde edilen sonuç daha başarılı oluyor. Migren ataklarını ilaçsız da atlatabilirsiniz. Tetikleyici etkenlerin kontrol altına alınması migren baş ağrısını % 50 seviyesinde azaltmaktadır. Fakat öncelikle migrenin tanısı konulmalıdır. Çünkü migren hastalarda muayene bulgusu vermemektedir. Sadece baş ağrılarının oluş şekli, süresi, nasıl etkili olduğu gibi yakınmalar dikkate alınır. Migren hapı kullanımı da her hastada farklı olur. Hastaya iyi gelen hap tercih edilir. Ancak triptan içerikli olan migren hapı bu konuda oldukça yararlı olmaktadır.

Migren Hapı

Migren tedavisinde migren hapı kullanımı

Migren hastalarında herkese farklı bir tedavi uygulanmaktadır. Migren haplarının hepsi hastalarda aynı etkiyi göstermez. Tedavide amaç sinir sistemi hassasiyetini, ağrının olduğu dönemde oluşan damar ve çevresindeki olayların baskılanmasıdır. Doğru tedavi uygulanırsa, hastalarda % 90 seviyesinde başarı elde edilebilir. Migren atağı henüz yeni başlayacağı zaman migren hapı alınırsa, daha iyi kontrol altına alınabilir.

Hastalara koruyucu ve atak tedavisi olarak iki türde tedavi uygulanmaktadır. Atak dönemi tedavisinde hastalara verilen migren hapı günümüzde yaygın olarak kullanılan triptan grubu olan ağrı kesicilerdir. Bu migren hapı genişleyen damarı daraltmakta, ayrıca damar etrafının şişmesine engel olmaktadır. Ağrı ile alakalı olan uyarıların sinir sistemine geçmesine ve uyarıların sinir sistemi tarafından algılanmasını bloke ederek yararlı etkiler yapar. Piyasada satılan ve kullanılan triptan grubu migren hapı 3 tanedir. Eğer atak sırasında bulantı ve kusma oluyorsa, bunun için anti emetik grubu ilaçlar kullanılmaktadır. Koruyucu tedavide ise, migren atağını önlemeye yardımcı olan migren hapı kullanımı söz konusudur. Ancak kişinin ayda bir ya da 6 ayda bir migren atağı geçirmesi durumunda bu haplar kullanılmaz. Koruyucu tedavi uygulana hastalarda migren hapı her gün alınmaktadır.

]]>
Migren İğnesi https://www.migren.gen.tr/migren-ignesi.html Tue, 27 Nov 2018 05:26:11 +0000 Migren iğnesi, son yıllarda migren tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Nöral terapi denilen ve pek çok hastalığın tedavisinde tercih edilen bu yöntemde cilde küçük iğneler batırılmaktadır. Vücutta iki sinir ağı Migren iğnesi, son yıllarda migren tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Nöral terapi denilen ve pek çok hastalığın tedavisinde tercih edilen bu yöntemde cilde küçük iğneler batırılmaktadır. Vücutta iki sinir ağı bulunmaktadır. Bunun en fazla bilineni beyinden başlayarak kablo gibi tüm vücuda yayılanlardır. Otonom sinir sistemi böyle değildir. Sinirlerde bağlantılar birbirine eklenirse, dünyanın çevresini bile yaklaşık 12 defa dolaşabilir. Migren rahatsızlığında bu sinir ağının bir yerinde yaşam süresince geçirilen hastalıklar nedeniyle kopukluk olur. Buradan çıkan olumsuz bir sinyal migren ataklarının başlamasına neden olur. Nöral terapi denilen bu tedavi ise, bu bozukluğun düzelmesini sağlar. Yani hastadaki otonom sinir sistemini düzenlemektedir. Yakınmaların temeline iner, bunların ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını değerlendirerek tedavi etmeye çalışır.

Migren İğnesi

Migren iğnesi denilen tedavi tıptaki bilimsel bir yöntemdir. Cilde tatbik edilen iğnelerle uygulanır. Bu migren iğnelerinde procain ya da lidokain denilen lokal anestezikler bulunur. Ancak bunların ağrıyı kesen etkileri olmaz. Sadece uyuşturucu etkiye yol açarlar. Migren iğnesi uygulandığı bölgedeki enerjiyi yükseltir ve migrene olumlu etki eder. Bunlardan özellikle procain maddesinin enerji arttıran, sinir sisteminde olan kaçakları düzenleyen bir özelliği bulunmaktadır. Bu madde aslında doğal bir maddedir. Bitkilerde acı badem ve ısırgan otunun içinde bulunur. Bu madde bu şekilde doğal olarak elde edilir.

Migren iğnesi küçük olduğundan, normal iğnelere göre daha az acı verir. Hatta iğne fobisi bulunan kişilere bile rahatça uygulanarak migren iğnesi yapılabilir. Bu tedavinin bilinen bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Hastalarda her yaşta uygulanabilir. Hamile kadınlarda bile migren iğnesi yapılabilir. Çünkü bu ilaç tedavisi değildir. Migren iğnesi seanslar halinde uygulanmaktadır. Bu seanslar 20 dakika sürmekte ve en çok 8-10 seans sonucunda tedavide başarı sağlanmaktadır.

Migren rahatsızlığı otonom sinir sistemindeki çalışmanın geçici aksamaya uğraması sonucunda yaşanır. Migren iğnesi ise otonom sinir sistemini düzenlemektedir. Bu sayede migren kaynağında düzeltilebilir. Migren hastalarında uygulanan seanslar sonucunda kalıcı bir tedavi sağlanabilir. Bu konuda yapılan çalışmalarda hastalarda % 75-85 oranında başarı sağlandığı belirlenmiştir. Fakat tedavinin sonuna kadar uygulanması gerekir. Migren iğnesi tedavisiyle rahatsızlık tam tedavi edilirse, yeniden tekrarlama olasılığı bulunmaz. Olası ağrı ataklarında yapılacak migren iğnesi tedavisi sonucunda sorunlar düzeltilir. Ancak genellikle buna bile gerek kalmaz.

]]>
Adet Migreni https://www.migren.gen.tr/adet-migreni.html Tue, 27 Nov 2018 18:01:59 +0000 Adet Migreni, migren tipi baş ağrısının en sık görüldüğü kişi grubu, üreme çağındaki genç kadınlar yer almaktadır. Bu grupta görülen baş ağrıları regl döneminde görülmektedir. Bazen ise aralarda da görülebilmekted Adet Migreni, migren tipi baş ağrısının en sık görüldüğü kişi grubu, üreme çağındaki genç kadınlar yer almaktadır. Bu grupta görülen baş ağrıları regl döneminde görülmektedir. Bazen ise aralarda da görülebilmektedir. Adet döneminde görülen ataklar diğer ataklara oranla daha şiddetli ve ağrı kesicilere daha cevapsızdır. Migren atakları adet başlamadan bira kaç gün önce başlayıp kişiye göre adet in 3. gününe kadar devam eder. Bazı durumlarda adet başlayınca baş ağrısı geçmekte, bazı kişilerde ise adet başlamadan 1 hafta önce başlayabilmektedir. Ağrı kanam başlayınca bitip kanama bitince tekrar başlayabilmektedir. Bu şekilde migreni sadece kanama başladığında başlayıp kanama bitiminde biten türleri de vardır. Migren tipi baş ağrıları ilk adet olunduğunda başlayabileceği gibi, sonradan da başlayabilmektedir. Genellikle 20' li yaşlarda başlamakla beraber çocukluk çağından bu yana olan baş ağrıları da olabilmektedir.

Adet Migreni
Adet Migren, bu dönemde olan baş ağrılarının hemen hemen hepsinde hormonal bozukluklarda olabilmektedir. Bundan dolayı adet dönemin de görülen migrenin hormonlardaki ani değişimler olarak  görülmektedir. Adet döneminde hormonlar da görülen ani değişimler kişi de var olan migreni tetiklemekte ve böylece kişi adet dönemlerinde baş ağrısına maruz kalmaktadır. Adet döneminde oluşan migrene saf regl migren denmektedir. Sebebi adet kanamsından önce görülen östrojen hormonunun düşmesi ve bu hormonda ki dalgalanmalardır. Migreni kontrol altında tutabilmek için hormonal dengesizliği belirlemeli ve bunu ortadan kaldırmalı ve ayrıca migrene neden olan sebepleri ortadan kaldırmalıdır.  Regl dönemi migreni diğer migren ataklarının tedavisinden daha zordur.Adet migreni tedavisi 3 aşamadan oluşur. Bunlar  atak tedavisi, kısa dönem koruyucu tedavi ve kesintisiz koruyucu tedavi dir.
 • Atak Tedavisi; Doktorunuzun önerdiği ilaçlar mümkün olduğunca migren ağrısının başında alınmalıdır. Mide bulantısı baş ağrısı ile beraber görülüyor ise bulantı giderici ilaç da beraberinde alınmalıdır.
 • Kısa Dönem Koruyucu Tedavi; Ağrı ve regl başlamadan ilaç alımına dayalı bir yöntemdir. Regl başlangıcından 2 gün önce ilaç alımına başlanır ve adet kanamsını takiben 3 gün boyunca tedaviye devam edilir.
 • Regl dönemi düzensiz, atak tedavisinden fayda görmemiş sık ve şiddetli migren atağı geçiren kişilerde uygulanan bu yöntem hastanın ağrısı olsun veya olmasın 6 ay boyunca ilaç alması sağlanarak uygulanmaktadır. 
Adet Migreni, doğum kontrol hapları ile de tedavi edilebilmektedir. Burada ki amaç hormonal dengeyi koruyarak kişinin migren ataklarını minimuma indirmektir.
]]>
Hamilelikte Migren https://www.migren.gen.tr/hamilelikte-migren.html Wed, 28 Nov 2018 02:46:11 +0000 Hamilelikte migren, Baş ağrıları çoğu insanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle bayanlarda daha sık görülmekle birlikte, bayanların bazı özel günlerinde hormonal değişikliklerle birlikte d
Hamilelikte migren, Baş ağrıları çoğu insanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle bayanlarda daha sık görülmekle birlikte, bayanların bazı özel günlerinde hormonal değişikliklerle birlikte daha da can sıkıcı bur hal alır. Adet dönemi ve gebelikte baş ağrılarına çok yakalanır. Bayanların 20-50 yaş arasında daha sık yaşanır. Bayanlarda daha çok gerilim tipi ve migren şeklinde ortaya çıkar. Baş ağrılarına neden olabilecek bir çok sebep vardır. Ancak baş ağrılarını hiçbir zaman küçümsememeli, ağrı kesici hap alarak geçiştirilmemek gerekir. Özellikle sık sık rastlanan baş ağrıları olduğu zaman doktora başvurmalısınız. Bu tekrarlayan baş ağrıları hamile bayanlarda gözüküyor ise, halk dilinde gebelik zehirlenmesi denilen yüksek tansiyonun ilk belirtileri arasında yer almaktadır. 

Hamilelikte migren, sık yaşanabilecek bir durumdur. Ancak hafife alınmaması gerekir. Hamile bayanların vücuttaki hormonal değişikliklerle birlikte ortaya çıkan migren, kafanın bir bölümünde hissedilir ve bulantı, kusma, ışığa karşı hassas olunur ve belli zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda bu kadar çok çıkması östrojen hormonuna bağlanamaktadır.

Hamile bayanlarda migren, hamileliğin ilk aylarında görülmeye başlanır ve zamanla artmaktadır. Gebeliğin 3. ayında biraz daha rahatlatmaya başlar. Bazı bayanlarda bunun tersi de görülür. Hamile olana kadar hiç migren yaşamamış insanlar ilk defa gebelikte rastlayabilir. Doğum sonrasında da görülebilen migren, emziren annelerde daha az ağrı yaptığı uzmanlar tarafından söylenmiştir. Yine uzmanlar hamilelikte yaşanan migrenin gebeliğe zararı olmadığı ve kalıcı bir etki yapmadığı vurgulanmıştır. 

Hamilelikte Migren
Gebelikte migren belirtileri ışığa karşı hasssasiyet, bulantı, kusma ve kulaklarda çınlama yaşanması bazı belirtileridir. Depresyon, yorgunluk, stres, üzüntü, uykusuzluk, aşırı kafeinli içecekler içilmesi, gürültülü ortamlar migrenin yaptığı ağrıları artırabilir. 
Hamile bayanların migren yaşadığın da kesinlikle bir doktora gitmesi gerekmektedir. 

Migrene karşı gebelikte ilaç kullanmak pek doğru olduğu söylenemez, ancak dayanılmaz ağrılar ve çok rahatsız edici migrenden kurtulmak için hamileliğe zararı olmayan ilaçlar kullanılır. Tabi bunu doktorunuza danışarak obun tavsiye edeceği ilaçlar kullanmak şartıyla ilaç alınabilir. 

Gebelikte iki türlü migrene bağlı baş ağrısı görülebilir. Birincisi gerilim tipi baş ağrısıdır. Kafanın içinde sanki bir gerilme var gibi bir ağrı yaşanır. Ancak bu migren türü gebelik sonrasında sık görülmez ve belirtileri, ağrıları çok azdır. Geçici olabilir,  geçmez ise gebeliğe zararı olmayan ilaçbveya terapiler uygulabilir. 

Migrenin ikincisi ise küme tipi baş ağrılarıdır. Bu tip baş ağrısı erkeklerde daha çok görülmesine rağmen, hamile bayanlarda da sık rastlanır. Özellikle 4-8 hafta aralıklarla, aynı günlerde gerçekleşen bu migrenin belirtileri de farklıdır. Kafanın bir yarısında olur ve ağrı olan tarafta burun akıntısı,  yüzde ve gözde kızarıklık ve göz yaşarması olabilmektedir. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Migren https://www.migren.gen.tr/ibrahim-saracoglu-migren.html Thu, 29 Nov 2018 01:33:32 +0000 İbrahim Saraçoğlu migren, Türkiye'de % 60 kadarı migren hastasıdır  ve migrenin rehabilitasyonu olmamış bir sağlık sorunu yada başı ağrısı olarak bilinir ama migrenin rehabilitasyonu çok fazla kolay, birtakım sebzeler v İbrahim Saraçoğlu migren, Türkiye'de % 60 kadarı migren hastasıdır  ve migrenin rehabilitasyonu olmamış bir sağlık sorunu yada başı ağrısı olarak bilinir ama migrenin rehabilitasyonu çok fazla kolay, birtakım sebzeler vardır ki migreni tetikler  ve bunların yanı sırada beyaz peynir ve balık tetikleyicidirler.
Migrenden arınmak amaçlı nebatlardan yararlanmak faydalıdır. Migren, çoğunlukla ataklar şeklinde iştirak eden bir başı ağrısı tipidir. Migren ağrısı çoğunlukla orta şiddette veya kuvvetli olabilir. Bireyin normal aktivitelerini önler. Hem bir bireyin, hem bir de yakınlarının hayat kalitesini bozar. Başı ağrımayan birey sayısı çok fazla yetersizdir ve toplumun %2 lik bir bölümünü oluşturmaktadır. Her biri yaşamının belirli dönemlerinde başı ağrısı çeker. Ama sebebinin berbat bir olay olması (beyinde ur) çok fazla nadirdir. Migren ise hayatı tehdit eden riskli bir sağlık sorunu değildir. Çoğunlukla ataklar şeklinde ortaya çıkan, kafanın tek tarafına yerleşen, zonklayıcı bir başı ağrısı şeklidir. Ataklar 4-72 saat içinde değişebilir. Bu ataklar esnasında başı ağrısının yanında bulantı, öğürme, normal ışık ve sesten huzursuz olma benzeri yakınmalar de görülebilir. Migren çoğalış sinirsel bir sağlık sorunu olarak onay edilmektedir. Beyinde yer alan birtakım kimyevi maddelerin düşmesi veya amaç göstermemesi neticesi meydana geldiği düşünülmektedir. Kişi karanlık, sesten uzak bir odada uyumak arzu eder. Gündelik hayatı engelleyen bir vaziyettir. İyileştirme edilebilir.
  
Kimlerde migren görülür

Migrenin bayanlarda görülme sıklığı erkeklerdekinin üç katıdır. Bu farklılığın sebebi kadındaki hormonsal değişikliklerdir. Hasta olanların çoğunda hamle 40 yaşından önce meydana gelir. Bu da çoğunlukla ergenlik çağına isabet gelir
 
Prof . Dr. İbrahim Saraçoğlu, migren atakları geldiği vakit, bireyin tatlı talebinin arttığını söylüyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Migren ağrılarından,  rahatlıkla arınmak amaçlı,  bununla birlikte bitkisel tavsiyelerde yer alıyor.
Biberiye Kürü: Alerjiye ilişkili migren yada sıkça meydana iştirak eden başı ağrılarına karşın bir su bardağı klorsuz suyu önce kaynatınız. Kaynadıktan hemen ardından biberiyeden bir orta boy kaşık ek ediniz. Dokuz dk ağzı kapalı olarak kısık ateşte demleyin.  Dokuz dakikadan hemen ardından sıcakken süzünüz. Ilıyınca altını çizen erken, öğle ve akşam yemeklerinden bir saat hemen ardından ağır ağır yudum yudum içiniz. Her öğün amaçlı taze hazırlanmak zorundadır. İçerisine damak tadına uyumlu rastgele bir bir şey ek etmeyiniz.
İbrahim Saraçoğlu Migren
Bu kürün uygulaması 

21 gün uygulama + 3 gün ara + 21 gün uygulama =Toplamında 42 gündelik kür şeklindedir. Bu formülün manası şudur: İki kez yirmi bir gün uygulanır ve her yirmi  bir gün tamamlandığında üç gün ara verilecektir. Toplamında uygulama ömrü kırk iki gündür. Uygulama sürelerine üçer gündelik aralar dahil olmak üzere değildir. Bu kür şikayetlerin seyrine yönelik ileriki dönemlerde tekrarlanabilir.  
 
 
Daha Kuvvetli Migren Ağrıları amaçlı ise Aslanpençesi Kürü : 
Biberiye kullanmak yerine, düz yapraklı aslanpençesi kullanılır. Benzer olarak hazırlanır ve uygulanır.  
  
Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa kesinlikle kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyen olarak kullanınız. İlk olarak, bilmeniz lazım iştirak eden kullanacağınız bitkiye karşın alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin tavsiyesini alınız.  Doktorunuza gitmeden ve tanı koydurmadan şikayetiniz her halükarda, buradaki bilgilerle kendi kendinizi iyileştirme etmeye kalkışmayınız.  
]]>
Migren Taşı https://www.migren.gen.tr/migren-tasi.html Thu, 29 Nov 2018 02:54:31 +0000 Migren taşı, migren ataklarının yok edilmesinde ve bu atakların azaltılmasına yardımcı olan bir ürün olarak bilinir. Migren taşının içerisinde badem yağı ve nane mentol kristali olan bu taş tamamen doğal

Migren taşı, migren ataklarının yok edilmesinde ve bu atakların azaltılmasına yardımcı olan bir ürün olarak bilinir. Migren taşının içerisinde badem yağı ve nane mentol kristali olan bu taş tamamen doğal ürünlerden elde edilmiştir. Gündelik yaşamın getirmiş olduğu sıkıntıları, stresi ve yorgunluk sonrasında oluşan atakların azaltılmasına yardımcı olur. Migren taşı sürekli olarak kullanılmakta olan ilaçlarla beraber rahatlıkla kullanımı sağlanabilir. Migren taşı bitkisel yağlara sahip olduğundan dolayı rahatlamaya yardımcı olur. Ahşap bir kutu içerisinde bulunan migren taşı, oldukça rahat taşınır ve rahat kullanımı sağlanır. Migren üzerinde olumlu etkisinin yanı sıra, cildin nemlilik oluşturmasına ve cildin yumuşaklık oluşturmasına da yardımcı olmakta.

Migren taşı faydaları:

 • Migren taşı serotonin dengesizlikleri düzene koyduğundan dolayı, ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir ürün olmaktadır.
 • Sinir uçlarında olan soğuk sensör reseptörlerine etki etmesinden dolayı, rahatlatıcı etki sağlar. 
 • Kas tutulması sorunları olan kişilere faydalı etki sağlar.
 • Migren rahatsızlığında kullanılır 
 • küçük boyutuyla her zaman yanınızda taşımanıza yardımcı olur
 • Mentollü olan içeriğiyle stres ve yorgunluğa karşı rahatlık sağlar.Etkisini hemen belirtir.
 • Ateş düşürmede oldukça etkilidir.
 • Baş ağrılarını dindirir.
 • Herhangi bir ilaç maddesi içermez, diğer ilaçlarla beraber güvenle kullanılabilir.

Migren TaşıMigren taşı nasıl kullanılır

Migren taşı içerisinde bulunan acı badem yağı ve tatlı badem yağı, nane mentol pastili olan migren taşı tamamen doğal ürünlerden elde edilmiştir. 25 derecenin aşağısında ve serin bir yerde saklanacak olan bu taş, ağrıyan alına, enseye ve şakak bölgesine sürerek dahili kullanım sağlanmalıdır. Bu sayede ferahlık oluşturarak ve rahatlamaya yardımcı olur. Doğal ürünlerden elde edildiğinden dolayı, yan etkisi yoktur. Alına sürüldükten bir müddet sonra uzun süre etkisini devam ettirir. Baş ağrısının ilk belirtileri meydana geldiği andan itibaren kullanılmasında daha çok fayda sağlar. Migren taşı 18 yaş üstü kişilerin kullanması uygun görülür. Uygun olan koşullarda muhafaza edildiği vakit 4-6 ay koruyucu etkisi devam eder.

]]>
Migreni Tetikleyen Gıdalar https://www.migren.gen.tr/migreni-tetikleyen-gidalar.html Thu, 29 Nov 2018 23:49:24 +0000 Migreni Tetikleyen Gıdalar, Migren rahatsızlığı , otonom sinir sisteminde disfonksiyon sonucunda oluşan  bir hastalıktır türüdür. Migren, tarih öncesi çağlardan beri bilinmekte olan, sürekli Migreni Tetikleyen Gıdalar, Migren rahatsızlığı , otonom sinir sisteminde disfonksiyon sonucunda oluşan  bir hastalıktır türüdür. Migren, tarih öncesi çağlardan beri bilinmekte olan, sürekli olarak ve nöbetler halinde kendini baş ağrısı oluşturan bir hastalıktır. Birçok baş ağrısı çeşidi içerisinden migreni ayırmak önemli olacaktır. Migrende baş ağrısı tipik olarak nöbetler halinde oluşur, migren başlangıçta tedavi edilmezse birkaç saat içerisinde en şiddetli halini alır, migren ağrıları 4-72 saat kadar devam eder ve kendiliğinden biter. Migren tipi baş ağrıları günün her saatinde başlar, sıklıkla sabah saatlerinde belirir. Migren ataklarında bulantı oluşumu, kusma, baş dönmeleri, ışık ve sese karşı hassasiyet, ruh halinde meydana gelen değişiklik, çeşitli nörolojik değişiklikler yani görme kaybı meydana gelmesi, belirli bölgelerde uyuşukluk, kısmi felç meydana gelmesi, konuşmada bozulma gibi belirtilerle baş ağrısına eşlik edebilir. Baş ağrısı olmayarak sadece nörolojik bulgular veya bulantı ve kusma ile kendini gösteren migren belirtileri de olabilir. Migren tipi baş ağrısı olan kişiler bu ağrıyı başlatan veya tetikleyen faktörleri fark etmektedirler.
Migreni Tetikleyen Gıdalar

Migreni Tetikleyen Gıdalar

 • Olgunlaşmış peynir çeşitleri. Bu peynirler çedar peyniri ve camembert peyniridir. Migreni tetikler.
 • Alkollü içeceklerin tüketilmesi genel olarak bira içilmesi, şarap içilmesi, viski içilmesi, şampanya içilmesi migreni tetikler.
 • Sakatatların tüketilmesi genel olarak karaciğer yenilmesi, beyin yenilmesi, böbrek yenilmesi, işkembe yenilmesi migreni tetikler.
 • Sucuk tüketmek, salam tüketmek, sosis tüketmek, pastırma tüketmek, jambon tüketmek gibi şarküteri ürünleri migreni tetikler.
 • Hazır et ve tavuk suyu tabletleri de migreni tetiklemektedir
 • Deniz ürünleri gibi besinler migreni tetikler genel olarak kalamar, karides, midye tüketimi.
 • Hazır konserveler migreni tetikler.
 • Turunçgillerden portakal tüketilmesi, mandalina yenilmesi, greyfurt, limon kullanımı migreni tetikler.
 • Yağlı olan ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi migreni tetikler.
 • Kafeinli içecekler migren tetikler. Genel olarak çay, asitli içecekler ve kahve tetikler.
 •  Kuru incir, kuru üzüm, papaya meyvesi, avokado, muz ve kırmızı erik gibi meyveler migreni tetikler.
 • Çikolata tüketimi ve kakao da migreni tetikler.
 • Sardalye tüketimi, hamsi balığı, ringa balığı migreni tetikler.
 • Baklagillerin tüketimi migreni tetikler.
 • Mayalı besinlerin tüketimi migreni tetikler.
 • Ekşi krema migreni tetikler.
 • Fıstık ezmesi gibi besinler migreni tetikler.
 • Marine yada salamura, fermente edilmiş olan besinler migreni tetikler.
 • Kuru meyve içeren ekmekler migreni tetikler.

Migren Tetikleyen Gıdalar Tüketildiğinde Ne Yapılabilir

Migren tetiklenmesinde yoga gibi meditasyon yöntemlerine başvurulur. Yoğun ışıktan, yüksek sesten uzak durulması gerekir, loş ışık ve hafif müzikle dinlenmeniz migren tetiklenmesine iyi gelir. Sürekli aç kalmak ve kan şekerinin düşüş gösterdiği durumlarda migren daha fazla tetiklenir. Bu nedenden dolayı özellikle öğün atlamamaya özen gösterilmesi gerekir. Günlük  2.5 litre sıvı tüketimi gerekmektedir. Aktif olarak hareket etmek, günlük 25-30 dakikalık egzersiz yapılması özellikle de açık havada yürüyüş yapmak migren tetiklenmesiyle baş ağrılarının kontrolünde önemli olmaktadır. Migren tetiklenmesinde uyku saatlerinizin düzenli olmasına özen gösterilmesi gerekir. Günlük 7-8 saat uyku uyumak migren tetiklemesiyle oluşan baş ağrılarını kontrol altına alır. Kafein tüketimi, baş ağrılarında iki türlü etki göstermektedir. Aşırı olarak tüketiminde migren ağrılarını tetikler, az tüketimiyse ağrı azaltıcı etki sağlar.

]]>
Göz Migreni https://www.migren.gen.tr/goz-migreni.html Fri, 30 Nov 2018 22:54:37 +0000 Göz migreni, Genel olarak migren birçok insanda görülen ve kişilerde çok büyük sorunlara neden olabilen bir durumdur. Son derece şiddetli ağrılara neden olan migren göz üzerinde de çok büyük etkileri ortaya çıkarabilmektedir. Göz migreni, Genel olarak migren birçok insanda görülen ve kişilerde çok büyük sorunlara neden olabilen bir durumdur. Son derece şiddetli ağrılara neden olan migren göz üzerinde de çok büyük etkileri ortaya çıkarabilmektedir. Hatta göz üzerinde etkili olan migren bazen hal arasında göz migreni olarak söylenmektedir. Göz üzerinde çok büyük etkilere neden olarak kişilerde çok büyük problemlere neden olmaktadır. Göz migreni meydana geldiğinde kişilerde iş hayatı üzerinde ve eğitim hayatında da çok büyük etkiler meydana getirerek sorunlara neden olabilen bir durumdur. Göz migreni kişilerde geçicide olsa görme sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle son zamanlarda daha çok görülen göz migreni problemleri tıp alanında bazı araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu nedenle gözde görülen migren sorunları günümüzde araştırma konusu olmuştur. Göz migreninin birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler bazen kişilere kendisini göstererek kişinin doktora gitmesini sağlamaktadır. Fakat bazı insanlar meydana gelen belirtilerden etkilenmediğinden dolayı sorun iyice ilerledikten sonra farkına varılmaktadır. Fakat göz migrenin de erken teşhis birçok problemin ortaya çıkmasını engellemektedir. 

Belirtileri:
 • Göz migreni sorununun en büyük belirtileri tabi ki görüş üzerinde etkiler meydana getirmektedir. Göz migrenin de meydana gelen en büyük problem kişide kalitesiz görüşlerin meydana gelmesidir. Özellikle ışık kırılmaları, dalgalı görüşler gibi problemlerin meydana gelmesi ile kişilerde meydana gelen rahatsızlıklar kişileri doktora götürmektedir. Göz migreni ara ara görüldüğü iççin meydana gelen belirtiler de ara ara kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. 
 • Göz migreni probleminde aslında sorunlar normal migren gibi değildir. Öyle ki göz migreni sorununda kişinin başında ağrılar görülmemektedir. Fakat kişinin gözünde ışık çatlamaları gibi durumlar kişilerde rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Fakat bazı durumlarda kişilerde hafif afif baş içerisinde damar zonklamaları görülebilmektedir. 
 • İlerlemiş olan göz migreni hastalığında kişilerde mide bulantısı ve kusma sorunları görülebilmektedir. Son derece şiddetli olarak görülen mide bulantıları sürekli bir durum değildir. Bu nedenle ara ara görülebilir.
Göz Migreni
İşte bu belirtilerle kişiler göz migreni sorununun bulunduğunun farkına varabilirler. Fakat ne olursa olsun kişiler mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. Aksi durumlarda yanlış teşhisler kişilere zararlar verebilmektedir. Göz migreni genellikle 10 dakika ve 30 dakika arasında meydana gelmektedir. Bu süre içerisinde ortaya çıkarak etki göstermektedir. Bu durum günümüzde en çok bayanlarda görülen bir problemdir. Çok fazla ilerlediğinde geçici olarak görme kayıplarına neden olan bu problem kişilerde bu durumdan dolayı çok farklı ve büyük sorunlara neden olmaktadır. Fakat belirtmek isterim ki göz migreni önemsenmediği zaman kişilerde ilerleyerek kalıcı görme kayıplarına bile neden olmaktadır. İnsanlara arasında çok fazla yaygın olarak bilinmeyen göz migreni durumunda tabi ki bazı tıbbi tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler ise genellikle yapılan ilaçlar ile yapılmaktadır. Yapılan tıbbi ilaç tedavileri düzenli olarak gerçekleştirildiğinde olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Göz migreni en çok kadınlarda görüldüğü gibi genellikle orta yaş ve üstü kişilerde görülmektedir. Bu gibi sorunların çocuklarda görülme durumu yok denecek kadar azdır. Bilinmesi gereken en büyük şey ise göz migreni dikkat edilerek kontrol altına alındığında ortadan kaldırılabilmektedir. 
]]>
Migren Testi https://www.migren.gen.tr/migren-testi.html Sat, 01 Dec 2018 07:52:30 +0000 Migren Testi, ID migren testleri hastaların kendi kendine migren tanısı koyabilmesi için yapılan bir testtir. Üç sorudan oluşmaktadır. Sorular kişinin baş ağrılarının ışığa karşı duarlılık ve mide bulantısıyla de Migren Testi, ID migren testleri hastaların kendi kendine migren tanısı koyabilmesi için yapılan bir testtir. Üç sorudan oluşmaktadır. Sorular kişinin baş ağrılarının ışığa karşı duarlılık ve mide bulantısıyla desteklenip desteklenmediği ve günlük hayatı aksatacak şiddette olup olmadığına odaklıdır. Sorulara pozitif cevap veren insanların çoğunda migrene rastlanır. Migren tarama testi ülkemizde de geçerliliği birkaç çalışmayla ortaya konulan bu test pozitif olsa da tanı buna rağmen migren olmayabilir ama olasılık düşüktür veya test negatif ise yani bütün yanıtlar hayır veya sadece bir yanıt evet ise, kişide yine migren olabilir ama olasılık yine düşüktür. Migren, hormonlarının aktif olduğu genç yaşlarda kadınlarda görülme sıklığı erkeklerinkinin üç katına varıyor. Dolayısıyla migren östrojenle yakından alakalıdır. Hormon alan travestilerdeki migren sıklığının kadınlardaki oranla aynı seviyeye yaklaşması, gebelik ve menopoz sonrası birçok hastada ağrıların ortadan kalkması bu bağlantının kanıtı durumundadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, migrenin felçe de zemin hazırladığını göstermektedir. 

Migreni Hormon Tetikleyebilir!

Auralı migren başlamadan önce mutlaka onu haberleyen bir şeyler olur. Ataktan önce veya ağrının başlangıcındaki beş ile altmış dakikada görmede bulanıklık, gözün önünde ışıklı noktalar görme, çizgiler görme veya seyrek olarak da konuşmada bozulma, vücudun bir yanında uyuşma, baş dönmesi, çift görme veya güçsüzlük hissi yaşanıyor. Her dört migren vakasından biri auralıdır. Auralı migreni olan bir kadın eğer doğum kontrol hapı yada menopozda östrojen hormonu alıyor ise felç riski en az on beş kat artmakta. Aynı şekilde sigara içmek, yüksek tansiyon, aşırı kilo ve yüksek kolesterol de riski arttıran diğer nedenlerdir. Örneğin sigara içmek, bu riski on kat artırıyor. Bunların birkaçı bir arada olur ise risk on beş katı geçiyor. İngiltere'de inme geçiren 45 yaşın altındaki 291 kadın ve 736 kontrol bireyi üzerinde yapılan bir çalışma, migrenin felci tetikleyen başlı başına bir risk olduğunu ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, migrenli kadınların geçirmiş olduğu felçlerin % 40 kadarı migren atağı esnasında görülüyor. Bu risk özellikle auralı migrende görülmektedir.

Migren Testi
Mini Migren Testi

 • Kişiler aşağıdaki üç sorunun iki veya üç tanesine evet diyorsa, migrenli olma ihtimali % 90 ın üzerindedir:
 • Baş ağrısı sırasında bulantınız oluyor mu 
 • Işıktan rahatsız oluyor musunuz 
 • Baş ağrınızdan dolayı işe, okula veya alışverişe gidemediğimiz oluyor mu
Migren Çeşitleri

Aurasız migren, Bu migren doğrudan doğruya baş ağrısı ile başlar. En yaygın görülen bir türdür fakat risksizdir diyebiliriz.

Auralı migren, Yaygın olarak ikinci sırada, görme bulanıklığı, gözlerde kararma veya ışıklar, çizgiler görme gibi ön belirtilerle atak gelir. 

Hemiplejik migren, on bin kişiden bir kişide görülüyor. Ağrıdan önce gün boyunca sürebilen güçsüzlük, bunun yanı sıra uyuşma, görmede bozukluk veya konuşma bozukluğu oluyor.
]]>
Migren İlaçları https://www.migren.gen.tr/migren-ilaclari.html Sun, 02 Dec 2018 02:50:48 +0000 Migren ilaçları, migren tedavisinde önemli bir gelişme kaydedilen günümüzde, hastaların şiddetli baş ağrısı ve buna bağlı gerçekleşen diğer şikayetlerini önemli derecede azaltmada büyük ilerleme kaydedilmesini sağla Migren ilaçları, migren tedavisinde önemli bir gelişme kaydedilen günümüzde, hastaların şiddetli baş ağrısı ve buna bağlı gerçekleşen diğer şikayetlerini önemli derecede azaltmada büyük ilerleme kaydedilmesini sağlamıştır. Ancak migren ilaçlarının bu etkili ve sürekli tedavi avantajının hastalar tarafından henüz tam olarak bilinmediği ya da kabul edilmediği bir gerçektir. 

Çoğu migren hastası, "Doktora gitsem ne değişecek" mantığıyla hareket edip büyük acılarla birlikte yaşamaya devam etmektedirler. Ancak uzman bir nöroloji hekiminin yaptığı ayrıntılı muayene ile migren hastalığının vücuttaki ilerleme derecesi, hastanın vücudunda etkilediği diğer rahatsızlıklar ve birçok bulgu tespit edilebilir. Tespit edilen bu bulgular sonucunda hastaya koruyucu ilaçlar denilen migren ilaçları uygulanmaya başlanır. 

Bu ilaçların etki ettiği alan, migren nöbetlerinin gelme sıklığı ve şiddet derecesidir. Migren hastalarından, genellikle geçirdikleri nöbetler sonrasında gittikleri hastanelerde başlarındaki ağrının şiddetini 1 ile 10 arasında bir sayı ile derecelendirmeleri istenir. Söz konusu soruya verilen cevap genellikle 6 üstündeki sayılar olmaktadır. Acil servislerde yapılan bu derecelendirme sonucunda genellikle migren ilaçları içerisinde ağrıyı hemen kesmeye yönelik olarak tercih edilen spesifik ilaçlar kullanılır.  

Spesifik ilaçlar, son yıllarda migren tanı ve tedavisinde kaydedilen önemli ilerlemelerin ürünüdür. Vücuda alındığı andan kısa bir süre içerisinde baş ağrılarını kademeli olarak azaltır ve kişiye bir sonraki migren nöbetine kadar ağrılardan uzaklaşma imkanı tanır. Buradan da anlaşılacağı üzere spesifik ilaçlar, geçici çözüm üretmekten daha ileriye gidemeyen migren ilaçlarıdır. Bu yüzden herhangi bir zamanda migren nöbeti geçirip acil servise başvuran hastalardan, kendilerini iyi hissettikleri bir zamanda mutlaka bir hastane polikliniğine giderek, uzman bir doktora muayene olması istenir. 

Migren İlaçları
Poliklinik ortamında daha ayrıntılı testler yapılabilme imkanı olduğu için migren rahatsızlığının ilerleme durumu hakkında çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olunabilir. Koruyucu ilaçlar denilen migren ilaçları ile hastaya belirli periyotlarla uzun süreli ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi sonunda migren nöbetlerinin sıklığında azalmalar görüldüğü ve şiddet derecesinin düşüş eğilimi içinde olduğu istatiksel verilerle kanıtlanmıştır.

Migren, kişiye yalnızca şiddetli baş ağrıları ve ışıktan rahatsız olma gibi rahatsızlıklar getirmez. Bunun yanında sindirim sisteminde aksamalar olduğundan şikayet eden çok sayıda hasta gözlenmiştir. Bu yüzden migren ilaçları yalnızca belirli bir alan üzerine yoğunlaşmış tek yönlü tedavi araçları değillerdir. Vücuttaki her bir rahatsızlık belirtisini bitirmeye yönelik çalışmalar ile tedavi uygulanmaktadır.

Migren nöbetlerini geçiştirmede büyük rahatlama sağlayan etkili ilaç gruplarından bir tanesi de "triptan" diye adlandırılan migren ilaçlarıdır. Bu ilaçlar hem kapsül hem sprey olarak piyasada bulunabilir. Kullanım metodu fark etmeksizin bu ilaçlardan herhangi birisini alan kişilerin, 15 - 30 dakika içerisinde migren ağrılarının dindiği gözlenmektedir. 1991 yılından beri ülkemizde bulunan ve hastalar tarafından büyük rağbet gören bu ilaçlar, her yıl yenileşme göstermekte ve ilerleme kaydetmektedir. Migren hastalarının, uzmanların  gözetiminde doğru tanı ile kullanacağı ilaçlar, büyük fayda sağlayacaktır.
]]>
Migren Krizi https://www.migren.gen.tr/migren-krizi.html Sun, 02 Dec 2018 23:32:58 +0000 Migren Krizi, baş boyun bölgesinde gerçekleşen ve damarlar, kaslar, eklemler ile saçlı deride oluşan ağrının ataklar halinde gerçekleşmesidir. Migrende en önemli belirtiler başın iç kısmında sıkışma olması ve başta ağı Migren Krizi, baş boyun bölgesinde gerçekleşen ve damarlar, kaslar, eklemler ile saçlı deride oluşan ağrının ataklar halinde gerçekleşmesidir. Migrende en önemli belirtiler başın iç kısmında sıkışma olması ve başta ağırlık taşıyormuşcasına sert bir ağrının olmasıdır.

Beynin herhangi bir ağrı duyusu bulunmamaktadır. Fakat beyindeki zarlar basınç ve gerilime karşı duyarlıdır. Baş ağrısı yaşamayan hemen hemen hiç kimse yoktur. Herkes yaşamının bir döneminde mutlaka bir baş ağrısı yaşamaktadır. Baş ağrıları kısa süreli (akut) ya da uzun süreli (kronik) olabilmektedir. Baş ağrıları çoğu zaman tehlike arz etmemektedir ve geçici özelliktedir.

Migren Krizi
Baş ağrılarının en çok bilinen ve günlük yaşamı zorlayan türü migrendir. Migrende yarım, zonklayıcı ve şiddeti azımsanmayacak derecede bir baş ağrısı söz konusudur. Bununla birlikte hastada bulantı ve kusma da olabilir. Bu tür bir ağrının sık yaşanması durumunda hastanın migren krizi geçirdiği hükmüne varılır.

Migrenin bir çok nedeni olabilmektedir. Bu yüzden migren krizlerinin sıklıkla olması durumunda geniş çapta tetkikler yapılması doğru olacaktır. Çünkü migrenin tedavisinde önemli olan belirtileri ortadan kaldırmak değil, nedenini tespit ederek hastalığı tedavi etmektir. Migren hastalarında modern tedavi yöntemleriyle hastalıktan kurtulma oranı yüzde doksanlara varabilmektedir.
]]>
Migren Çeşitleri https://www.migren.gen.tr/migren-cesitleri.html Mon, 03 Dec 2018 09:29:10 +0000 Migren çeşitleri, Genel olarak ataklar halinde ortaya çıkmakta olan, kafanın tek tarafına yerleşen ve zonklayıcı bir baş ağrısı şeklidir. Bu ataklar 4-72 saat arasında değişim göstermektedir. Bu ataklar sırasında baş Migren çeşitleri, Genel olarak ataklar halinde ortaya çıkmakta olan, kafanın tek tarafına yerleşen ve zonklayıcı bir baş ağrısı şeklidir. Bu ataklar 4-72 saat arasında değişim göstermektedir. Bu ataklar sırasında baş ağrısının yanında bulantı, kusma, normal ışık ve sesten rahatsız olma gibi şikayetlerde görülmektedir. Migren genelde sinirsel bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin azalması ya da etki göstermemesi sonucu ortaya çıktığı iddaa edilmektedir. Migrenin kadınlarda görülme sıklığı erkeklerin üç katıdır. Bu farklılığın sebebi kadındaki hormonal değişiklikler olduğu bilinir. Hastaların çoğunda atak 40 yaşından önce ortaya çıkmaktadır. En çok görülen auralı ve aurasız migrendir. Bunlar arasında en sık görülen migren tipi aurasız migrendir. Migren hastalarının yaklaşık yüzde 90'ında görülen basit migren türüdür. Bu tür baş ağrısı ile başlayıp baş ağrısı ile bitmektedir. Migreni diğer baş ağrılarından ayıran en önemli özellik yarım baş tutmasıdır. Ancak ağrı şiddetlendiği zaman tüm başa yayıldığı bilinir. Zonklayıcı olması ağrının yanında bulantı, kusma, ışık ve görüntü rahatsızlığının olması migren olasılığını arttırdığı bilinir.

Migreni tetikleyen etkenler

Sigara dumanı, doğum kontrol hapları, stres, açlık, sıcaklık ve nem değişiklikleri, floresan ışığı yada herhangi bir titreyen ışık, parfüm, basınç farklılıkları, kuvvetli rüzgar, mevsimsel değişimler, uyku düzenindeki bozukluklar, adet dönemi, kadınlarda hormonal bozukluklar ve ağır kokular migreni tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Migren çeşitleri: Migren genel olarak auralı migren ve aurasız migren olarak ikiye ayrılmıştır. Bu ikisi dışında daha az görülmekte olan hemiplejik migren, oftalmik migren ve komplike migren gibi daha az rastlanan çeşitleri de vardır.
Migren Çeşitleri
 • Auralı Migren: %15 oranında görülmekte olan bir migren türüdür. Bu migren türünde baş ağrısı başlamadan bazı belirtiler ortaya çıkar. Birçok hastada sağ yada solu görmesinde sıkıntı oluşması, ışık sapmaları, karanlık noktalar belirdiğini görmek gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Hasta parlak ışıklar, zikzak çizgiler görmekte olduğunu yada görmesinde bulanıklaşma meydana geldiğini ifade etmektedir. Bazı zamanlar ise bir gözünün hiç görmediğini söylemektedirler. Bu sorunlar yaklaşık olarak 15-60 dakika arası devam ettikten sonra baş ağrısı başlamaktadır. Auralı migren genetik unsurların daha çok rol oynadığı bir migren tipidir. Auralı migren hastalığı kişinin doğuştan özelliğidir. Genel olarak yirmi yaşından önce ortaya çıktığı bilinmektedir.
 • Aurasız Migren: En yaygın görülen migren türüdür. Aurasız migren türünün riski bulunmamaktadır. Bu migren türünde doğrudan baş ağrısı ile başlayıp baş ağrısı ile sonlanmaktadır.
 • Hemiplejik Migren: Bu migren türü çok az sayıda hastada görülür. Ağrıdan önce tüm gün boyunca süren güçsüzlük, uyuşma, görme bozukluğu veya konuşma bozukluğu ortaya çıktığı bilinir. Hemiplejik migren komaya ve felce yol açabilen bir migren tipidir.
 • Baziler Migren: Bu migren türü yok denecek kadar az görülmektedir. Belirtileri çift görme, baş dönmesi, uyuşmalar yada bulantı gibi belirtilerle kendini belli eder. Bu migren türü profilaktik tedavi olunmasını gerektirir.
 • Abdominal Migren: Herhangi bir baş ağrısı hissetmeden günler sürecek bir mide bulantısı kendini gösterir. Karnın orta bölümünde durmadan tekrarlayan hafif yada şiddetli ağrı nöbetleri geçirmekte ve bu durum bazen üç gün sürebilmektedir.
 • Retinal Migren: Migren atağı başlamadan önce hastada körlük meydana gelmekte ve bir gözü görmemektedir. Bu durum dakikalar veya saatlerce sürebilmektedir. Bu durum belli bir süre sonunda düzelir. Fakat atak öncesi oluşan körlük yanlış tedavi edilmesi durumunda kalıcı hale gelebilmektedir.
 • ]]>
  Migren https://www.migren.gen.tr/migren.html Mon, 03 Dec 2018 10:34:29 +0000 Migren, otonom sinir sisteminde disfonksiyon sonucunda meydana gelen bir hastalıktır türüdür. Migren, tarih öncesi çağlardan beri bilinmekte olan, sürekli olarak ve nöbetler halinde kendini baş ağrısı oluşturan bir hastal Migren, otonom sinir sisteminde disfonksiyon sonucunda meydana gelen bir hastalıktır türüdür. Migren, tarih öncesi çağlardan beri bilinmekte olan, sürekli olarak ve nöbetler halinde kendini baş ağrısı oluşturan bir hastalıktır. Birçok baş ağrısı çeşidi içerisinden migreni ayırmak önemli olacaktır. Migrende baş ağrısı tipik olarak nöbetler halinde oluşur, migren başlangıçta tedavi edilmezse birkaç saat içerisinde en şiddetli halini alır, migren ağrıları 4-72 saat kadar devam eder ve kendiliğinden biter. Migren tipi baş ağrıları günün her saatinde başlar, sıklıkla sabah saatlerinde belirir. Migren ataklarında bulantı oluşumu, kusma, baş dönmeleri, ışık ve sese karşı hassasiyet, ruh halinde meydana gelen değişiklik, çeşitli nörolojik değişiklikler yani görme kaybı meydana gelmesi, belirli bölgelerde uyuşukluk, kısmi felç meydana gelmesi, konuşmada bozulma gibi belirtilerle baş ağrısına eşlik edebilir. Baş ağrısı olmayarak sadece nörolojik bulgular veya bulantı ve kusma ile kendini gösteren migren belirtileri de olabilir. Migren tipi baş ağrısı olan kişiler bu ağrıyı başlatan veya tetikleyen faktörleri fark etmektedirler. Oluşan belirtiler parlak ışık, kadınlarda adet geçirme zamanları, hava değişikliklerinin yaşanması, aşırı derecede açlık, alkol kullanımı özellikle de şarap kullanımı, alışılmıştan az yada fazla uyuma, stres oluşumu, bazı gıdaların tüketilmesi veya gıda katkı maddeleri migren tipi baş ağrılarını oluşturur. Migren bayanlarda erkeklerden daha çok görülür. Bunun nedeni ise hormonal dengesizlik ve kadınların yapılarının hassas olması ve kadınların duygusal olmasıdır. Bunun yanı sıra sosyo-ekonomik durumlar, obezite ve dengesiz olarak beslenme, stresi etkileyen diğer faktörler migreni tetikler. Migren hastaların çoğunda 40 yaşından önce oluşur. 50 yaşın üstünde olan kişide migren başlama ihtimali azdır. Kadınlarda çoğunlukla orta yaşlarda meydana gelir.

  Migren

  Migren Çeşitleri:

  • Basit Migren: Migren hastalarının %75 inde basit migren görülmektedir. Aurasız migren atakları meydana gelir. Basit migrene adi migren adı da verilir. Bu migren belirtisi daha çok bayanlarda görülür. Tek veya çift taraflı baş ağrısı oluşturur. Kusma belirtisi kısmidir.
  • Klasik Migren: Auralı migren atakları sıktır. Migrenli hastaların %10’unu klasik migren oluşturur. Çocukluktan itibaren ergenlik çağlarıyla başlar. İlk migren atağı 40 yaşından sonra meydana gelir. Ataklar 2-5 saat kadar sürer. Kişinin görme alanında hassasiyet meydana gelir. Hasta boşluk olan yeri hissedemez. Başın tek tarafı ağrı oluşturur. Bulantıyla birlikte oluşan kusma belirtilere eşlik eder.

  Migren baş ağrıları başlamadan önce meydana gelen, sıklıkla görme alanında sorunlar oluşturan, bazı sinirsel belirtilerdir. Diğer migren çeşitleri ise nadir olarak görülür. Bunlar:

  • Baş ağrısız auralı migren: Uzun süre zarfında auralı migren oluşan bir kişide zamanla baş ağrısı meydana gelir  yada baş ağrısında azalma olur.
  • Baziler migren: Bilinen migren belirtilerinin yanı sıra cümle kurmada güçlük, baş dönmesi gerçekleşmesi, çift olarak görme, kulakta çınlama oluşumu ve dengesizlik oluşumu gerçekleşir. Daha sonra migren baş ağrılarıyla devam eder.
  • Hemiplejik migren: Hem auralı olan migren olarak hem de kollarda ve bacaklarda dahil vücudun tüm bölümlerinde kas güçsüzlüğü oluşur yada felçlik meydana gelir. Bu belirtiler migren atağı süresince devam eder.
  • Status migrenozus: 3 günden fazla süren migren atakları olarak bilinir. Boyun ve omuzdaki kasların kasılmasına bağlı olarak meydana çıkar.
  • Retinal migren: Baş ağrısıyla birlikte oluşan bir gözde görme bozukluğu belirtisidir. Kısa süreli olarak belirti gösterir. Göz muayenesinde herhangi bir bulguya rastlanmamaktadır.
  • Oftalmoplejik migren: Baş ağrısı oluşumu ve gözün hareketlerini kontrol eden sinirlerin bir kısmı]]> Migren Bitkisel Tedavi https://www.migren.gen.tr/migren-bitkisel-tedavi.html Tue, 04 Dec 2018 03:35:30 +0000 Migren Bitkisel Tedavi, Migren, bütün  dünyada hem kadınlarda, hemde erkeklerde sıklıkla rastlanan ve ağrılı olan bir hastalık türüdür. Migrende bulantı oluşumu, kusma, ışığa karşı hassasiyet  ve sese karşı aşı Migren Bitkisel Tedavi, Migren, bütün  dünyada hem kadınlarda, hemde erkeklerde sıklıkla rastlanan ve ağrılı olan bir hastalık türüdür. Migrende bulantı oluşumu, kusma, ışığa karşı hassasiyet  ve sese karşı aşırı duyarlılık gibi belirtileri olmaktadır. Migren atakları esnasında kişinin bütün faaliyetlerini tamamen durdurabileceği gibi, ataklar arasındaki dönemde de yaşam kalitesini azaltacaktır. Kişilerin yaşamlarındaki olumsuz etkileri olan migren, kişilere sürekli olarak zarar verse de kişiler migren rahatsızlıklarını tedavi etmemektedir. Bu oluşum bazen migren olan kişilerin tedavi şanslarının olmadığına inanmalarından kaynaklı olması ve bu konuda doktora gitmemelerinden kaynaklanmaktadır. Fakat daha yeni ve daha etkili tedavilerin oluşturulmasıyla, migreni olan pek çok kişiler için yeni yöntemler oluşturulmuştur. Migren rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmese de, migren rahatsızlığı olan çoğu kişi, belli faktörlerin migren rahatsızlığını tetiklediğine inanır. Bu oluşumlar arasında stres yada stres sonrasında gevşeme, çok fazla yada çok az uyku, aşırı derecede ışığa maruz kalınması, hava değişikliği yaşanması ve çikolata tüketimi, peynir tüketimi, kırmızı şarap kullanımı, kahve ve çay gibi yiyecek ve içecekler migreni tetikler. Birçok kadında hormonal değişiklikler yada adet dönemleri de migren rahatsızlığını tetikler. Fakat migren atakları farklı zamanlarda da gerçekleşebilir. 

   Migren Bitkisel Tedavi

   Migren Bitkisel Tedavi: Migren bitkisel tedavi kişilerin ve tıbbın en fazla önermiş olduğu yöntemler arasında olmaktadır. Bu yöntem doğal olduğundan dolayı kişilerin önerilen bitkilerden kullanması kaçınılmaz olmakta ve migren rahatsızlıklarının kişileri tetiklemesiyle kişiler belirtilen bitkisel tedavi yöntemini uygulamaktadır. Migren bitkisel tedavi sırasında kullanılan bitkiler: 

   • Yoğurt otu: Yoğurt otu migren tedavisinde bitkisel olarak etkileri oldukça fazladır. Lenf bezi rahatsızlıklarına ve bitkinlik hallerine karşı etkili olan bu bitki, sinir sistemini destekleyerek yatıştırıcı etki oluşturur ve migren ağrılarını dindirir.
   • Biberiye bitkisi: Migren ağrısına en iyi gelen şifalı bitkilerden biri olan biberiye çayı şöyle hazırlanmaktadır: 30 gram biberiye 1 buçuk litre kaynar suya ilave edilerek 25 dakika demlenmesini beklemek gerekir ve dinlenen çay belirtilen süre sonrasında hazır olacaktır. Yada biberiye bitkisinin yaprakları iyice ezilerek 2 yemek kaşığı yaprak 1 su bardağı kaynar suya ilave edilir. Bardağın üzeri kapatılır ve buharın kaçması engellenir. Biberiye otu baş ağrısı için gerektiği zaman bir çay bardağı, soğuk olarak yada sıcak içilir.
   • Mercanköşk bitkisi: Antiviral etkisi sayesinde üst solunum yollarını rahatlatarak beyne oksijen akışını yükseltir. Bu bitkinin antibakteriyal etkisi, antifungal etkisi, antiparaziter etkisi, antikanserojen etkisi ve antioksidan etkisi olduğundan dolayı migrenden kaynaklı olarak gelişen baş ağrılarını dindirici etki oluşturur.
   • Çarkı felek çiçeği: Ana vatanı Amerika olan bu bitki, sarmaşık çiçeği şeklinde yetişir. Ortası mor, büyük ve kenar yaprağı açık renkte çiçeği bulunur. Çarkıfelek çiçeğinin 400 değişik türü vardır. Çarkıfelek çiçeği, spazmları önleyici, sakinleştirici özelliği nedeniyle, sinirsel kökenli olarak meydana gelen baş ağrılarına oldukça iyi gelir. Sakinleştirici etkisi migren rahatsızlığının azaltılmasına neden olur.
   • Mayıs Papatyası: Mayıs papatyası migren oluşumunda gerçekleşen baş ağrılarına olumlu etkiler oluşturur. Migren rahatsızlığı belirmesinde sakinleştirici etkisi sayesinde bu rahatsızlığı bertaraf eder.
   • Ökse otu: Ökse otunun sakinleştirici etkisi ve spazmları azaltıcı etkisi vardır. Bu şifa kaynağı ot uzmanlar için çok değerlidir. Ökse otu, yüksek tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan baş ağrılarında ve m]]> Auralı Migren https://www.migren.gen.tr/aurali-migren.html Tue, 04 Dec 2018 23:08:22 +0000 Auralı Migren,  günümüzde kişilerde yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Genel olarak baş ağrısı gibi belirtilerle ifade edilmektedir. Oluşan baş ağrısının tekrarlanması sonucunda insan vücudu çok zarar Auralı Migren,  günümüzde kişilerde yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Genel olarak baş ağrısı gibi belirtilerle ifade edilmektedir. Oluşan baş ağrısının tekrarlanması sonucunda insan vücudu çok zarar görmektedir. Bir süre sonra migren hastalığı yüzünden kişiler iş yapamaz hale gelirler. Migren hastalığı kişilere kalıtsal yollarla gelir. Migren atağının birçok farklı belirtisi vardır. Başımızın bir bölümünde meydana gelen şiddetli ağrılar migrenin en önemli belirtisidir. Ayrıca bulantı oluşması ve gözümüzün önünden siyah benek ve lekelerin oluşması migren atağının belirtisidir. Ayrıca migren rahatsızlığı olan kişilerde konuşma güçlüğü kaybı da yaşanan belirtilerden olmaktadır.

    Auralı migren, migren öncesinde veya migren gerçekleştiği sırada ellerde yada yüzde karıncalanma oluşumu, gözde ışık fazlalığı oluşumu, kör noktalar gibi duyusal uyarıların meydana gelen migren ağrısına eşlik etmesi durumudur. Auralı migren rahatsızlığında genellikle aurasız migren rahatsızlığında olduğu gibi benzer tedavi prosedürü uygulanarak rahatsızlık tedavi edilir. Aynı ilaçlar kullanılır ve migreni önlemeye yardımcı olacak aynı bakım ve tedavi yöntemleri dikkate alınır.

    Auralı Migren

    Auralı Migren Belirtileri: Auralı migren öncesinde normal migrende meydana gelen yoğun baş ağrısı belirtisi, bulantı oluşumu, ışığa hassasiyet ve sese karşı duyarlıklık gibi belirtilerden önce geçici görme problemleri ve duyusal bozukluklar kendini göstermektedir. Auralı migren genel olarak baş ağrısı oluşumundan yaklaşık olarak bir saat önce başlar ve en az 60 dakika devam eder. Bazen auralı migrende özellikle 50 yaşlarında olan kişilerde ve yaş üzeri kişilerde baş ağrısıyla başlar, baş ağrıları bazen de hiç baş ağrısı meydana gelmez. Auralı migren belirtisinde eğer geçici görme kaybı yada uçuşan cisimler görülmesi, kör noktalar yada görme alanında zikzak çizgiler şeklinde aura belirtileri yaşanıyorsa ve migren belirtileri yaşanıyorsa, inme veya retina yırtığı gibi daha ciddi belirtiler olmadığından emin olmak için hemen doktora gidilmesi gerekir. Bu koşulların dışındaki diğer belirtilerse, normal migren ataklarındaki gibi beliriyorsa ve farklı bir şekilde ortaya çıkmıyorsa doktora başvurulmaya gerek yoktur.

    Auralı Migren Nedenleri

    Auralı migrenin asıl sebebi tam olarak bilinmemektedir. Migrene eşlik eden görsel aura belirtisinin elektriksel yada kimyasal dalgalanmalar oluşturmasıyla beyindeki görsel sinyalleri yani görsel korteksi etkilediği düşünülür. Oluşan bu dalgalar görsel halüsinasyonlara sebep olacaktır. Çok fazla uyku uyumak yada çok az uyku uyumak, adet dönemleri, stres oluşumu, parlak ışıkların olması auralı migreni tetikleyen faktörlerden olmaktadır.

    Auralı Migren Risk Faktörleri

    Herhangi bir özel durum auralı migren açısından riski arttırmaz. Genel olarak ailede migren belirtisi olan kişilerde daha sık belirti gösterir. Ayrıca bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

    Auralı Migren Komplikasyonlar

    Auralı migreni olan kişilerde inme yani felç geçirme riski daha yüksek orandadır. Bunun yanı sıra auralı migren belirtisi olup sigara kullanan ve doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda inme felçlik riski daha fazla olur.

    Auralı Migren Rahatsızlığında Testler ve Teşhis

    Eğer auralı migren belirtilerini takip etmekte olan migren belirtisini yaşamaktaysanız, auralı migren belirtisinin teşhisinin koyulması olası durumlardandır. Doktorunuz aura migreni teşhisi koymadan önce tıbbi öykünüzü dinleyecektir, oluşan belirtileri dikkate alacaktır ve fiziki muayene uygulayacaktır.

    Auralı Migren Tedavisi ve Tedavide Kullanılan İlaçlar 

    Auralı migren belirtileri olarak spesifik bir tedavi bulunmaz. Auralı migren tedavisiyle aurasız migren tedavisi birbirine benzer şekilde yapılmaktadır.

    Ağrı giderici il]]> Migrene İyi Gelen Bitkiler https://www.migren.gen.tr/migrene-iyi-gelen-bitkiler.html Wed, 05 Dec 2018 17:23:48 +0000 Migrene İyi Gelen Bitkiler, migren problemi hem erkeklerde hemde kadınlarda görülebilen bir problemdir. Son derece şiddetli ağrılara neden olarak insanları zor durumlarda bırakan migren hastalığı meydana gelen ağrılar bitki Migrene İyi Gelen Bitkiler, migren problemi hem erkeklerde hemde kadınlarda görülebilen bir problemdir. Son derece şiddetli ağrılara neden olarak insanları zor durumlarda bırakan migren hastalığı meydana gelen ağrılar bitkisel maddelerle ortadan kaldırılabilmektedir. Meydana gelen baş ağrıları migrene iyi gelen bitkiler sayesinde kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle orta yaştaki insanlar ile yaşlılar arasında görülen migren problemi tıbbi olarak net bir tedavi bulunmadığı için birçok kişide görülür. Kişilerin ışığa ve sese duyarlılığının söz konusu olduğu bu hastalıklar, ışık ve sesin devam etmesi ile hızla artmaya devam eder. Özellikle ailede kişinin migren olması nedeni ile çok büyük psikolojik problemler meydana gelebilir. Kişi migrenin verdiği psikolojik baskı ve ağrı ile ailesine biraz daha ters bir şekilde davranmaktadır. Bu nedenle migren ağrılarına insanlar tıbbi olarak çözüm aramaktadır. Aslında migren ağrıları bitkisel olarak çözülebilmektedir. Düzenli ve sürekli olarak kullanılan bazı bitkiler ile migreni sizler de yenebilirsiniz.

    • Gümüşdüğme: Birçok yerde bulabileceğiniz bu bitki migrenin düşmanıdır. Günümüzde tıbbi olarak migrene çok bir şey yapılamaması nedeni ile eskilerde çok sık kullanılan bu bitkiyi birçok insan günümüzde de kullanmaktadır. Sizlerde migren sorununu çözebilmek için bu bitkiyi düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu bitkinin hal arasında migrene son derece hızlı ve etkili olduğu bilinmektedir. Migrene oldukça faydalı olmasına rağmen bu bitkinin bilimsel olarak faydaları kanıtlanmamıştır. Özellikle migren hastalarında çok sık karşılaşılan bulantı ve baş dönmesi sorunlarının çözümünde bu bitkinin tüketilmesi ile bu gibi sorunlar çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. 
    • Zencefil: Migrene iyi gelen bitkiler arasında olan bu muhteşem bitki, ilerlemiş olan migren durumlarında zencefil bitkisinin farklı şekillerde tüketilmesi sorunların çözümüne yardımcı olacaktır. Yine meydana gelen bulantı ya da kusma durumlarını zencefil tüketerek ortadan kaldırmanız mümkündür. Bu nedenle sizlerde de migren bulunuyorsa kesinlikle evlerinizde az da olsa zencefil bulundurmanız sizler için çok daha yararlı olacaktır. Zencefil bitkisi migren nedeni ile ortaya çıkan baş ağrılarına direk olarak etki yaparak yaklaşık yarım saat içerisinde ağrıların daha da hafiflemesine yardımcı olur. Migren üzerinde birçok faydası olan bu bitkinin mutlaka migren bulunan kişi tarafından kullanılması gerekmektedir. 
    Migrene İyi Gelen Bitkiler
    • Veba otu: Özellikle migren sırasında meydana gelen kalp kasılmaları kişilerde son derece önemli ve riskli durumları meydana getirebilmektedir. Özellikle migrenin yanında birde kalp hastalıkları olan kişilerin kalp kasılmalarından etkilenme durumları son derece riskli olarak görülmektedir. Veba otu olarak bilinen bu bitkinin yine migren durumunda tüketilmesi kişilerde meydana gelebilecek olan kalp kasılmalarını önler. Bitkiyle yapılan bilimsel araştırmalar sonucu son derece olumlu durumlar ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırmalara dayanarak ve migren hastalarının yaşadıkları etkilere bakarak birçok doktor hastalarına bu bitkilerin tüketilmesini önermektedir.
    • Defne Tohumu: Bitkisel olarak migren düşmanı olan maddelerden biri ise defne tohumudur. Yine birçok bitkisel şifalı malzeme satan yerlerde bulabileceğiniz bu tohumun toz haline getirilerek günlük olarak kullanılması son derece olumlu sonuçların alınmasını sağlayacaktır. birçok migren hastasının uyguladığı bu tedavi doktorunuzun uyguladığı tedavilerin yanında evlerinizde yapabileceğiniz bir bitkisel tedavi yöntemidir. Bu nedenlere bağlı olarak migrene iyi gelen bitkiler arasında defne tohumu da önemli yer tutmaktadır.
    ]]>
    Migren Ağrısı https://www.migren.gen.tr/migren-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 17:43:59 +0000 Migren ağrısı, denildiği zaman aklımıza şiddetli baş ağrıları gelir bu ağrılar o kadar şiddetlidir ki hayatı sürdürmenizi zorlaştırır bu ağrı çalışmanızı dinlenmenizi eğlenmenizi engelleyecek boyutta bir ağrıdır. Migren ağrısı, denildiği zaman aklımıza şiddetli baş ağrıları gelir bu ağrılar o kadar şiddetlidir ki hayatı sürdürmenizi zorlaştırır bu ağrı çalışmanızı dinlenmenizi eğlenmenizi engelleyecek boyutta bir ağrıdır. Genellikle şakaklarda ortaya çıkar göz baş ense alın tamamında ağrı hissedilir. Zonklayıcı saplanıcı patlayıcı yanıcı gibi ifadeler kullanılarak bu ağrı tarif edilir. Kişi bu ağrı esnasında başına şiddetli şekilde vurabilir ya da sıkıca bağlayarak ağrıyı azaltmaya çalışabilir. Migren ağrısı atak şeklinde oluşur bu ataklar esnasında şiddetli ağrılar ile birlikte mide bulantısı ve kusmada olabilir. Migren ağrısının başlayacağı hissedilir eğer ilaç kullanılacaksa ağrı şiddetlenmeden alınmalıdır ki etki göstersin. Ağrı çok şiddetlendiğinde morfin bile yapılsa etki etmez. Migren ağrısının zirve yaptığı anda damarlar genişler ve dokuda ödem oluşur ağrı şiddetlendiği için hiç bir şey etki göstermeyebilir. Baş sıkma nane yağı sürerek masaj yapma denenebilir fakat çok etkili olmayacaktır. Işık ve sesin az olduğu bir oda da dinlenmek biraz olsun sizi rahatlatabilir. Migren ağrısı ilaç ile tedavi edilemeyecek bir hastalıktır. Migren akupunktur nöral terapi gibi ilaç dışı yöntemler ile tedavi edilebilir ve bu tedaviler sonucu olumlu sonuçlar alınabilir. 

    Migren Ağrısı
    Migren ağrısı, migren sinirsel bir hastalık olarak kabul edilir, beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin azalması ya da etki göstermemesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Migren ağrısının kadınlarda görülme sıklığı erkeklerde görülme sıklığından üç kat daha fazladır. Bu durumun sebebi kadınlardaki hormonal değişikliklerdir. Migren ağrıları genellikle kırk yaş öncesinde başlar özellikle ergenlik dönemine denk gelir. Migren ağrısı çekenler yorgunluk ışık ve sesten rahatsız olma kaslarda ağrı mide bulantısı kabızlık ishal susuzluk idrara sık çıkma huzursuzluk gibi belirtileri de şiddetli ağrılar ile birlikte yaşarlar. Migren ağrısı aç kalma göz yorucu ışık çok yorulma adet dönemi uykusuzluk endişe üzüntü tartışma duygusal değişiklikler ile tetiklenir ve şiddetlenebilir. 
    ]]> Çocuklarda Migren https://www.migren.gen.tr/cocuklarda-migren.html Thu, 06 Dec 2018 12:19:37 +0000 Çocuklarda migren, Migren, bilindiği gibi sadece yetişkinlerde olan bir sağlık sorunu değildir. Çocuklarda da migren görülmektedir. Eğer çocuk 7-8 yaşın altında ise migren ağrılarını tanımlamakta güçlük çekerler. Anca Çocuklarda migren, Migren, bilindiği gibi sadece yetişkinlerde olan bir sağlık sorunu değildir. Çocuklarda da migren görülmektedir. Eğer çocuk 7-8 yaşın altında ise migren ağrılarını tanımlamakta güçlük çekerler. Ancak iki üç yıl sonra bu ağrıları tanımlamaya başlarlar. Migren genellikle başın bir tarafında görülür. Bazı durumlarda ağrı  diğer tarafa da yayılabilmektedir. Yetişkinlerde migren ağrısının geleceği pek çok hastada önceden anlaşılır. Ağrıdan önce nedensiz sinir üzüntü yada tam tersi neşeli olma durumu, idrar yapamama yada sık sık idrara çıkma, mide bulantısı gibi durumlar belirir. Migren damarsal baş ağrısıdır. Damarlardaki değişiklikler damarın daralması yahut genişlemesi zonklama tarzındaki ağrıları tetiklemektedir. Ağrı başlamadan önceki belirtiler çocuklarda olmaz daha çok yetişkinlerde olur.

    Migren sorunu yaşayan çocukların ailelerinde çoğunlukla migren şikayeti vardır. Çocuğun kişilik yapısı migrenli olan aile bireyine daha çok benzemektedir. Çocuklarda görülen migren atakları yetişkinlere göre daha kısa sürelidir. Çocuklardaki migren sebepleri, korku, sınav kaygısı, stres, üzüntü olarak belirlenir. Bu durum migreni tetikleyerek çoğunlukla bulantı ve kusmayı beraberinde getirmektedir. Çocuklarda baş ağrısının baş bölgesinde görüldüğü ve okul aktivitelerini, ödevlerini, arkadaş ilişkilerini etkilediği ve zevk almama durumu ortaya çıktığı gözlenmiştir. 10 yaşından sonra kızlarda erkeklere nazaran baş ağrısı ve migrenin iki kat daha fazla olduğu saptanmıştır. Çocuklarda migreni tetikleyen, nedenlerin başında stres, bilgisayar oyunları, taşıt yolculuğu, uyku düzensizliği ve beslenme düzensizliği gelmektedir. Titreyen ve çok parlayan ışıklar, fiziksel ve ruhsal gerginlikler gürültü ve psikolojik sorunlarda migreni tetikleyen etkenler arasında sayılmaktadır.  

    Çocuklarda Migren

    Migren, bir çocuğun hayatında önemli bir etkiye sahiptir. Migreni olan çocukların, migren olmayanlara göre yaşam kaliteleri daha düşüktür. Karın ağrılarının yetişkinlere göre migreni olan çocuklarda daha sık görüldüğü belirlenmiştir. Migren atakların da karanlık ve sessiz bir ortamda gözler kapalı bir süre dinlenilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca sakinleştirici ve dinlendirici bitki çaylar tüketilmesi faydalı olacaktır. En önemlisi çocukların korku ve stresten uzak durması migren ataklarına karşı önlem olabilir. Bol bol elma tüketmek, boyun kemiğine hafif masajlar yapmak, migrene iyi gelen etkenlerden dir. Migrenin nedenleri, kalıtsal veya psikolojik olabilir. çok yorulmak, sosyal olamamak üst üste gelen sıkıntılar ve rejim şeker eksikliği de olabilir. Bunları farkına varıp sağlıklı yaşamak stresten uzak durmak migreni önleyebilir. Kalıtsal olmayan migrenler hafifletilebilir. Çocukları yağlı baharatlı suni gıdalardan uzak tutmakta fayda vardır. Uyku düzenlerini de kontrol altında tutmak gerekir.

    ]]>
    Migren Atakları https://www.migren.gen.tr/migren-ataklari.html Thu, 06 Dec 2018 19:34:25 +0000 Migren atakları kimi insanlarda son derece şiddetli olabilmektedir. Migren atakları kişide son derece zor durumların meydana gelmesinde ve kişinin büyük problemler yaşamasına neden olmaktadır. Bilindiği gibi migren hastalı Migren atakları kimi insanlarda son derece şiddetli olabilmektedir. Migren atakları kişide son derece zor durumların meydana gelmesinde ve kişinin büyük problemler yaşamasına neden olmaktadır. Bilindiği gibi migren hastalığı hayatı tehdit edecek kadar büyük bir hastalık değildir. Bu hastalık ataklar şeklinde gelen ve son derece şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır. Işıktan ve sesten beslenerek meydana gelen migren atakları genellikle insanlarda gün içerisinde birkaç saat ara ile meydana gelerek kişinin günlük işlerini yapamamasına ve durumunun kötüleşmesine neden olmaktadır. Migren atakları sırasında kişide meydan gelen şiddetli baş ağrısının yanında bulantı ve kusma sorunları da meydana gelebilir. Genellikle bünyesi zayıf kişilerde meydana gelen bulantı ve kusma durumu kişinin daha çok sorun yaşamasına neden olabilmektedir. Özellikle besin kaybına neden olan bu durum kişinin baş ağrısını daha da arttırmaktadır. Migren ataklarının meydana geldiği sırada kişi aynı zamanda ışıktan ve sesten son derece rahatsızlık duyacağı için kişinin ışıksız ve sessiz bölgelerde bir süre kalması çok daha iyi olacaktır. 

    Genellikle çocukluk döneminden sonra ortaya çıkarak kişilerde görülen migren atakları kimi zaman uzun süreler hiç görülmeyebilir. Fakat bazı dönemlerde bu ataklar kişinin karşısına sürekli olarak çıkabilmektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre migren probleminin kadınlarda görülme sıklığı çok daha fazladır. Bu nedenle migrenin kadınları daha çok sevdiğini söylemek mümkündür. Yapılan tıbbi araştırmalara göre migren ataklarının nedeni tam olarak bilinememiştir. En büyük nedeni ışık ve ses olan bu sorunun çözümü ise genellikle yapılan ilaç tedavileridir. Migren problemi olan kişiler yaşlandıkça bu hastalığın etkileri azalır. Kişi altmış yaşını geçtikten sonra bu problemin belirtileri yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlayacaktır. Migren atakları, ortaya çıkmasında beyindeki kan damarlarında meydana gelen kimyasala değişimlerinden dolayı gerçekleştiği söylenmektedir. Öyle ki migren ataklarının kadınlarda çok daha fazla görülmesinin nedeni ise bu kişilerde hormonal değişikliklerin sürekli olarak değişmesi nedeni ile meydana gelen kimyasal değişimlerdir. 

    Migren Atakları
    Migren atakları sırasında kişilerde birtakım değişiklikler ve migren belirtileri gözlemlenebilmektedir. Migren atakları sırasında kişinin göz kapaklarındaki düşmeler ve kişide aşırı uyku halleri gözlemlenmektedir. Bu durumda kişinin aslında bolca dinlenmeye ve uyumaya ihtiyacı olmaktadır. Migren ataklarına birçok ağrı kesici etki etmez. Bu nedenle insanların migren için kullandıkları ağrı kesicilerin birçoğu aslında ağrının dindirilmesi için yeterli olmaz. Bunun için doktorunuzun vereceği ağrı kesici iğneleri kullanabilirsiniz. Bu durumun yanında yine migren atakları sırasında kişide sindirim sisteminin bozulması nedeni ile kabızlık durumları ya da ishal gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu durum direk olarak migren atakları ile bağdaştırılabilir. Bu ataklar son derece huzursuzluğa ve  üzüntüye neden olarak kişide bu gibi değişiklikleri meydana getirmektedir. Unutulmamalıdır ki migren atağı geçiren bir kişinin sessiz bir ortamda ve ışıksız bir ortamda boca istirahat etmesi gerekmektedir. Gerekli şartlar sağlandığında kişi son derece hızlı bir şekilde bu tür ağrılardan kurtulacaktır. Bu durumlarda yaklaşık 3-4 saat içerisinde kişinin migren ağrıları kesilir. 
    ]]>
    Bitkisel Migren Tedavisi https://www.migren.gen.tr/bitkisel-migren-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 02:31:23 +0000 Bitkisel Migren Tedavisi, Migreni tetiklediği bilinen, şarap, kahve, yağlı yiyeceklerin migreni tetiklediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra uykusuzluk, stres ve sigaradan uzak durarak migren ataklarını aza indirmek mümkündür. Bilin Bitkisel Migren Tedavisi, Migreni tetiklediği bilinen, şarap, kahve, yağlı yiyeceklerin migreni tetiklediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra uykusuzluk, stres ve sigaradan uzak durarak migren ataklarını aza indirmek mümkündür. Bilinen bu yöntemlerin dışında bitkisel yöntemlerle de migren ağrıları azaltılabilir. Bitkilerin şifa verici özellikleri bilindiği gibi bazı bitkilerinde yan etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple migren tedavisinde kullanılacak olan bitkileri doktorunuza danışarak kullanmanızı öneririz. Migrene iyi gelen bitkileri sıralayarak, migrene bitkisel tedavi destekleyici önerilerde bulunabiliriz. 

    Bu bitkileri sıra sıra yazalım;
    • Cayenne biberi,migrene iyi gelen bir bitkidir. Cayenne biberini kaynar suda demleyerek, soğutulur sonra balla tatlandırılarak tüketebilirsiniz.
    • Veba otu migrene iyi gelen bitkilerdendir. Gümüşdüğmenim migren ataklarına iyi gelmektedir.
    • Zencefil çay olarak veya balla karıştırılarak tüketilirse migrene karşı fayda sağlar.
    • Mabet ağacı migren tedavisinde kullanılmaktadır.
    • Biberiye bitkisi çay olarak içilirse, migren ağrıları hafifler
    • Aslanpençesi, şiddetli migren ağrılarında çok etkili bir bitkidir. 
    • Civanperçemi, migren ataklarında etkili bir bitki olmakla beraber bir çok ağrılı hastalıklara da iyi gelir.
    Bitkisel Migren Tedavisi
    Migren doktor tarafından uygulanan tedavi yöntemlerinin dışında, doktora başvurarak kullanılacak bitkilerle migren ataları azaltılabilir. Migren, ışığa ve gürültüye karşı çok hassas bir hastalıktır. Bu sebeple gürültü, gün içi stres ve uykusuzluktan uzak durulması tavsiye edilir.
    ]]>
    Migren Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.migren.gen.tr/migren-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 16:25:54 +0000 Migren ağrısına ne iyi gelir Migren ağrısı ataklar halinde kendini belli eden bir baş ağrısı çeşidi olmaktadır. Kişilerin zamanla yaşam kalitesini düşüren bu durum, mide bulantısı, ışığa hassasiyet ve sesten rahat Migren ağrısına ne iyi gelir Migren ağrısı ataklar halinde kendini belli eden bir baş ağrısı çeşidi olmaktadır. Kişilerin zamanla yaşam kalitesini düşüren bu durum, mide bulantısı, ışığa hassasiyet ve sesten rahatsız olma gibi belirtiler verir. Kişileri yatağa düşürebilen bu rahatsızlık zonklama şeklinde ağrı olarak tarif edilir. Migren ağrılarının kişiler de neden meydana geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Neden kaynaklandığı kesin bilinmese de beyin damarların da atağın olduğu süreçler de genişleme, daralma ve iltihaplanma meydana gelmektedir. Migren hastalığı olan kişilerde atağın meydana gelmesine neden olan yiyecekler arsında şarap, yağlı gıdalar, sigara ve kafeinli içecekler yer alır. Uykusuz kalmak ve gün boyu stres halinde olmak migren atağının başlamasına yol açabilir. Migren ataklarını en aza indirebilmek için yağlı gıdalardan uzak durmak, kafeinsiz içecekler tercih etmek, düzenli uyku uyumak ve sinirlenmenize neden olacak olaylardan uzak kalmanız gerekir.

    Evde kendiniz kolaylıkla yapacağınız birkaç önlem ve bitkisel yöntem ile migren ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Lakin önereceğimiz bitkisel ürünler herkes için olumlu tepki vermeyebilir. Migren ataklarını kontrol altına almak için faydalı bitkilerden yararlanabilirsiniz.

    Migren Ağrısına Ne İyi Gelir

    Zencefil: Migren ağrısına karşı iyi gelen bitkilerden bir tanesi de zencefildir. Migrenin kişilere verdiği şiddetli ağrıyı dindirmek için zencefil kullanımının faydası olacaktır. Migren ağrısının devamın da gelen mide bulantısı ve kusma hissini dindirmek için zencefili denemeniz gerekir. Ağrı kesici özelliği olan zencefili, migrene bağlı gerçekleşmeyen hastalıklar için de tercih edebilirsiniz. Zencefili taze, kuru, kapsül veya hap olarak kullanabilirsiniz. Yemeklerin içerisine veya salatalara dahil edip her daim faydasından yararlanabilirsiniz. Aktar veya eczanelerden zencefil hap veya kapsüllerine ulaşabilirsiniz. Zencefili evde çay olarak da hazırlayabilirsiniz.

    Balık Yağı: Balık yağının içerisinde yer alan mineral ve vitaminler vücudun her bölgesi için ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. balık yağı kullanıcıları migrene iyi geldiğini belirtmiştir. Bilimsel olarak kesinleşmiş bir kanıtı olmasa da halk arasın da balık yağının migren ağrısına iyi geldiği söylenmektedir. Balık yağının bir diğer özelliği de vücutta iltihabı en aza indiriyor olması ve alın da bulunan kan damarını sıkılaşma sağlamaktadır. Bu şekilde ağrının giderilmesinde de fayda sağlamaktadır.

    Nane Yağı: Nane yağının kendine has keskin bir kokusu vardır. Migren ataklarının olduğu zamanlarda nane yağını alın bölgenize sürebilirsiniz. Masaj yaparak nane yağını alnınıza sürün ve birkaç dakika bölgeyi ovun. Ağrının şiddetine göre azalma görülecek ve dindirecektir.

    Migren Ağrısına Ne İyi Gelir

    Soğuk-sıcak kompres: Alın bölgenize sıcak veya soğuk havlu yerleştirip bekletebilirsiniz. Bu yöntem halk arasında sık kullanılmaktadır. Kesin olarak nasıl iyileştirdiği bilinmese de ağrıyı dindirdiği kesindir.

    Cayenne Biberi: Tadı oldukça acı olan bu biber kırmızı renklidir. Bu biber ile yapılan sosun güzel bir lezzeti vardır ve ağzı oldukça yakan bir tadı bulunmaktadır. Biberin en bilindik faydası ise migren ağrısına iyi geliyor olmasıdır. Biberin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ve biberin kendine özgü tadı, beyin fonksiyonlarının çalışmasın da fayda sağlıyor. Bu biberin vermiş olduğu acı tattan hoşlanmıyor iseniz bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir tutam biberden ilave edip demlendirin. Yeteri kadar demlendikten sonra bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

    Magnezyum: Magnezyum eksikliği olan kişiler de vücut hassas oluyor ve hastalıklara karşı savunmasız kalabiliyor. Migren ağrısının oluşmasını engellemek için günde 400 veya 600 mg kadar magnezyum kullanılmasın da fayda olacaktır. Magnezy]]> Migren Başlangıcı https://www.migren.gen.tr/migren-baslangici.html Sat, 08 Dec 2018 05:14:02 +0000 Migren Başlangıcı, genel olarak başı ağrımayan insan sayısı çok azdır ve toplumun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Herkes hayatının belirli dönemlerinde baş ağrısı çekmiştir. Fakat oluşan bu ağrıların sebebin Migren Başlangıcı, genel olarak başı ağrımayan insan sayısı çok azdır ve toplumun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Herkes hayatının belirli dönemlerinde baş ağrısı çekmiştir. Fakat oluşan bu ağrıların sebebinin kötü bir vaka olması yani beyinde tümör yada felç gibi belirtilerin olması çok nadirdir. Migren rahatsızlığıysa hayatı tehdit eden tehlikeli bir hastalık türü değildir. Genel olarak tekrarlayan ataklar şeklinde ortaya çıkan, kafanın tek tarafına yerleşmiş olan, zonklayıcı bir baş ağrısı şeklinde olmaktadır. Migren atakları taklar 4-72 saat arasında değişme gösterir. Bu ataklar esnasında baş ağrısının yanı sıra bulantı oluşumu, kusma oluşumu, normal ışık oranından ve sesten rahatsız olma gibi şikayetler belirebilir. Migren artık sinirsel yani nörolojik bir hastalık olarak kabul edilir. Beyinde var olan bazı kimyasal maddelerin  azalması veya beyinde etki göstermemesi sonucunda meydana geldiği düşünülmektedir. Migren rahatsızlığı olan kişi karanlık ortamda, sesten uzak bir ortamda uyumak ister. Günlük yaşamı engelleyen bir durum söz konusu olmaktadır. Migren hastalığı tedavi edilebilir.

    Migren başlangıcı aşamasında hastalığa teşhis koymak yanlış olan bir durumdur. Migren ilerleyen bir hastalık olarak türü olarak görülmemelidir. Migren hastalığında sadece şiddeti, migrenin sıklığı ve karakterinde farklılıklar meydana gelebilir. Günümüzde yaygın olarak görülen bir hastalık olarak kabul edilir. Baş ağrısı olarak bilinen hastalık, tekrarlarıyla vücuda zarar verir. Migren rahatsızlığı günlük yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Genetik bir şekilde kişileri etkisi altına alır. Migren ataklarının en önemli olan belirtisi başın bir bölümünde duyulan şiddetli ağrılardır. Ayrıca görme duyusunda meydana gelen siyah benekler ve bulantı atakların belirtileri arasında farklılıklar meydana gelir. Konuşma güçlüğü çekilmesi migren rahatsızlığında görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

    Migren Başlangıcı

    Migren Başlangıcı:

    • Migren başlangıcı uyarı dönemi: Bu dönemde meydana gelen belirtiler bir kaç saat süreyle, bir kaç güne kadar devam etmektedir. Migren başlangıcı vücutta yorgunlukla birlikte, esneme ve halsizlik belirtileriyle görülür. Kişilerin ruh hali değişken bir hal alır. Başlangıç döneminde uyarı dönemi kişileri psikolojik olarak kişileri etkileyen dönemdir. Dışarıdan gelen ısı, aşırı derecede ışık, şiddetli sese maruz kalma, etkili koku gibi aksaklıkların etkisine giren kişiler, bunlardan fazlaca etkilenir ve rahatsız olur.
    • Migren başlangıcı aura dönemi: Baş ağrılarının meydana gelmesinden önceki bir saatte yaşanan belirtilerin olduğu bir dönemdir. Bu dönem görme duyusuyla ilgili aksamaların değişkenlik gösterdiği bir dönem olarak tanımlanır. Gözün önünden geçen çizgiler, bulanıklık görmeler gibi aksaklıklar oluşum göstermektedir. Renkleri doğru olarak ayırt edememe, genel olarak gri tonlarda görüntü en fazla rastlanan belirtilerden olmaktadır. Yüzde karıncalanma oluşumu, zihinde bulanıklık oluşumu, baş ağrısından önce yaşanan belirtiler arasında görülmektedir.
    • Migren başlangıcı baş ağrısı dönemi: Aura döneminden sonra yaşanan bir migren başlangıç dönemidir. Hastaların en fazla zorlandığı dönem olarak tanımlanır. Vücudu zorlayan işlerin yapılması esnasında, daha etkili olan baş ağrıları şiddetli olarak artış gösterir. Şiddetli baş ağrıların olduğu bu dönemde sesten uzak durma ve ışıktan uzak durma eğilimi kişilerde görülmektedir. Migren hastalarının bazılarında iştahsızlık problemi oluşur. Sık sık idrara çıkma, karın ağrısı oluşumu, terleme ve burun akıntısı problemleri görülmektedir.
    • Migrenin geçme dönemi: Baş ağrısı problemi geçtikten sonra, bazı belirtiler görülmeye devam etmektedir. Hastalarda bu dönemde huzursuzluk meydana gelir, aşırı derecede yorgunluk oluşur ve konsantrasyon bozuklukları görülür. Bazı hastalar kendilerini daha iyi hisseder. Migren ataklarının şiddeti kişiden kişiye farklı]]>